tuliskohan hyvä kuuma takka, kun valasi simentistä? laittaisin tyroksia tulipesän paikan ennenvalua täyteen samon kanavat. sitten lopuksi hiustenkuivaajalla esim.poltan pois. Kestää simenttitakka hyvin käyttöä?
takka simentistä valamalla?
8
4127
Vastaukset
- robert.kardin
On niitä uuneja ennen tehty olki-savi massasta, niin kun nykyään pitsauunit, silloin kun sitä Sinun rakasta simentiä ei viellä tunnetu.
- heheheee
Betonivalu ei kestä tulta vaan rapisee alas.
Sementti itsessään on tulta kestävää mutta seassa oleva kiviaines murenee hyvinkin nopsaan. - CaGu
Betonivalu voidaan hyvin käyttää takan kuorirakenteessa.
Katso linkki: http://www.rautacom.fi/referenssit/ (kuvasarja "Manttelitakka ja leivinuuni").
Takan mantteli- ja koristevalut on tehty S-30/S-100- valmisbetonista. - gjhgjghg
Meillä on ulkokrilissä kaivonrengas tulipesänä. Betonivalua sekin on.
Hyvin on kestänyt, yli 5 vuotta on käytetty. - kylkyl
Betoni on itseasiassa varsin hyvä tulisija materiaali. Mutta yhdestä osasta sitä ei pysty valamaan ilman vakavia vaurioita. ja korkeissa lämpötiloissa kuten yläpalotilassa tapahtuvaa palamista vaativissa kohteissa olisi järkevää käyttää sopivia lisäaineita.
- Muuruumestari
Valaa voi tulipinnat sementistä, sikereristä (1-3mm) ja muuraushiekasta seos suhde 1/ 0,18/ 5 , kyllä kestää.
Mul 1/4 vuosisadan kokemus uunimuurauksesta.
Turha maksaa kallista materiaalista kun esim. tulenkestävästä valumassasta.- Anonyymi
Hei kerro mitä on sikereri?
Kiinnostaa ihan oikeasti valaa tulisija sementisyä ja luonnonkivistä.
Eli kivet sen verran ulos sementtisydämestä että eivät "liiku" ja riko valua. - Anonyymi00008
Mikä on tuo sikereri ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648