jalkarengas

undu55

hei voisinko ottaa pois undulaattini jalkarengaan koska se voi altistaa sairauksille ja ihottumalle ja se voi myös ärsyttää lintua kun se yrittää ottaa sitä pois jalasta. eikä kyseinen rengas ole yhtään hyvä undulaatille. joten voinko ottaa sen jalkarengaan pois undulaattini jalasta hellävaraisesti saksilla. olisi kiva saada vastauksia. kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille

8

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • undu55

      ELI VOINKO OTTAA SEN JALKARENGAAN ASIALLA ON KIIRE.

    • undu55

      vastatkaa nyt pliis.

    • undu55

      siis eikö kukaan voi vastata. tiedän että tämä palsta on jo vanha mutta että näin vanha ettei kukaan voi VASTATA. vastatkaa hyvät ihmiset

    • -M-

      No jos se rengas on metallirengas niin ei todellakaan saksilla onnistu vaan tarvitaan kunnon aukaisupihdit että saat renkaan pois jalkaa vahingoittamatta.
      Eli muovirenkaan saat poistettua ihan omilla kynsilläkin (toki joka tapauksessa tarvitaan avustaja niin että toinen pitelee lintua ja toinen operoi rengasta, yhdellä kädellä ei onnistu minkään renkaan poisto), metallirenkaaseen tarvitaan ainakin parit kapeat pihdit joilla sen saa vedettyä auki tai pahimmillaan erikoistyökaluja jos on umpirengas tai muuten kovin tukevarakenteinen eikä siitä sa kunnolla otetta jalkaa vahingoittamatta ja suosittelisin tällöin renkaan poistoa esim eläinlääkärillä.

      Jos rengas on oikeankokoinen eikä hankaa lintua ja jalan iho on kunnossa niin ei sen renkaan poistoon mitään erityistä kiirettä ole, jos lainkaan tarpeellista.

    • undu55

      Kiitos vitun kusipää vastauksesta!

    • Toinen Ämmä

      Täällä toinen vitun kusipää, joka on nimimerkin -M- kanssa samaa mieltä. Jos alat esimerkiksi metallirengasta yksinäsi irroittamaan, vahingoitat undulaattisi jalan. Jos et muutenkaan ole aikaisemmin rengasta poistanut, suosittelen kääntymään vaikkapa eläinlääkärin puoleen.

    • Mwahahahahaaa

      undu55, tottakai voit repiä renkaan kui renkaan pois linnultasi aivan yksinään.
      Voit samalla leikata koko jalan irti ettei siihen tule niitä ihottumia tai muuta.
      Voit myös ampua itseäsi jalkaan ja hypätä sillalta.

      Vastaukset kysyjän mukaan. Tässä siis sinulle urpo!

    • Teeeps

      Minä poistin linnultani renkaan, sillä se oli aika helposti irrotettavissa. Siinä oli siis sellaiset väkäset ulospäin, jotka vaan levitin ja siten rengas irtosi. Eri asia on rengas, jossa ei sellaisia väkäsiä ole eli tavallaan umpinainen rengas. Sitä ei oikein pysty irrottamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      325
      4298
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      159
      3986
    3. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      90
      3430
    4. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      240
      2911
    5. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      61
      2448
    6. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1797
    7. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      37
      1496
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      43
      1433
    9. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      45
      1315
    10. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      162
      1277
    Aihe