jalkarengas

undu55

hei voisinko ottaa pois undulaattini jalkarengaan koska se voi altistaa sairauksille ja ihottumalle ja se voi myös ärsyttää lintua kun se yrittää ottaa sitä pois jalasta. eikä kyseinen rengas ole yhtään hyvä undulaatille. joten voinko ottaa sen jalkarengaan pois undulaattini jalasta hellävaraisesti saksilla. olisi kiva saada vastauksia. kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille

8

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • undu55

      ELI VOINKO OTTAA SEN JALKARENGAAN ASIALLA ON KIIRE.

    • undu55

      vastatkaa nyt pliis.

    • undu55

      siis eikö kukaan voi vastata. tiedän että tämä palsta on jo vanha mutta että näin vanha ettei kukaan voi VASTATA. vastatkaa hyvät ihmiset

    • -M-

      No jos se rengas on metallirengas niin ei todellakaan saksilla onnistu vaan tarvitaan kunnon aukaisupihdit että saat renkaan pois jalkaa vahingoittamatta.
      Eli muovirenkaan saat poistettua ihan omilla kynsilläkin (toki joka tapauksessa tarvitaan avustaja niin että toinen pitelee lintua ja toinen operoi rengasta, yhdellä kädellä ei onnistu minkään renkaan poisto), metallirenkaaseen tarvitaan ainakin parit kapeat pihdit joilla sen saa vedettyä auki tai pahimmillaan erikoistyökaluja jos on umpirengas tai muuten kovin tukevarakenteinen eikä siitä sa kunnolla otetta jalkaa vahingoittamatta ja suosittelisin tällöin renkaan poistoa esim eläinlääkärillä.

      Jos rengas on oikeankokoinen eikä hankaa lintua ja jalan iho on kunnossa niin ei sen renkaan poistoon mitään erityistä kiirettä ole, jos lainkaan tarpeellista.

    • undu55

      Kiitos vitun kusipää vastauksesta!

    • Toinen Ämmä

      Täällä toinen vitun kusipää, joka on nimimerkin -M- kanssa samaa mieltä. Jos alat esimerkiksi metallirengasta yksinäsi irroittamaan, vahingoitat undulaattisi jalan. Jos et muutenkaan ole aikaisemmin rengasta poistanut, suosittelen kääntymään vaikkapa eläinlääkärin puoleen.

    • Mwahahahahaaa

      undu55, tottakai voit repiä renkaan kui renkaan pois linnultasi aivan yksinään.
      Voit samalla leikata koko jalan irti ettei siihen tule niitä ihottumia tai muuta.
      Voit myös ampua itseäsi jalkaan ja hypätä sillalta.

      Vastaukset kysyjän mukaan. Tässä siis sinulle urpo!

    • Teeeps

      Minä poistin linnultani renkaan, sillä se oli aika helposti irrotettavissa. Siinä oli siis sellaiset väkäset ulospäin, jotka vaan levitin ja siten rengas irtosi. Eri asia on rengas, jossa ei sellaisia väkäsiä ole eli tavallaan umpinainen rengas. Sitä ei oikein pysty irrottamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe