OP-Pohjola vakuutukset

Emminkö turhaan

Hei, onko kenelläkään kokemuksia Op-Pohjolan maatilavakuutuksista?
Miten on tullut korvauksia,onko maksut nousseet hetimiten korkeammaksi ja miten on niiden eläinvakuutuksien kanssa(teurasarvo)
Meille on juuri tehty OP-Pohjolalta tarjouksia...ja enkä ole juuri pystynyt vertailemaan hintatasoakaan, kun on niin erilaiset nykyiseen verrattuna(Tapiola).

7

2647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei se vaihtamalla pa

      Paikallisessa lähivakuutuksissa on asiat helpompi hoitaa. Ei tarvitse soittaa 010...alkuisiin numeroihin ja odottaa vastausta minuutti tolkulla. Vertaa esim. Vattenfallin asiakaspalveluun ...eli S....anan vaikeata saada yhteyttä.

      Itse olen Pohjantähdessä ja olen erittän tyytyväinen asiakaspalveluun ja korvauksiin.Asiat hoituu istumalla tuoliin ja rahat tulee seuraavalla viikolla .

      Muutaman euron takia ei kannata vaihtaa vrt. puhelin operaatoreiden tarjouksia

    • Kypsytetty

      Surkeinta palvelua viime vuonna sain Pohjolasta .Tarkoitukseni oli siirtää kaikki vakuutukset tuonne,mutta sen verran viileää oli asenne
      että suunta kääntyi toiseen suuntaan.

      Pohjola on vähän paremman porukan mesta ei ne halua maajusseja
      sinne sotkemaan.Mitään fuusiota henkisellä tasolla OP>

      • ryöstetty

        Minulta oli sanottu maatilavakuutus irti.Tiedustellessani syytä Pohjolan myyntimies sanoi minulle maksetun enämpi korvauksia mitä olen maksuja maksanut.
        Nyt sitten mennään ilman vakuutuksia.Halvempaa näin.


    • Pohjolaan pettynyt

      Meillä vaihdettiin vakuutukset Pohjolaan. Kaikki mahdollinen meni pieleen, vakuutukset oli tehty väärin ja tästä seurasi työläs selvittelyrumba, jotta vakuutukset saatiin kuntoon ja sellaisiksi, kun olimme halunneet. Pohjolasta ei vastattu yhteydenottoihin eikä kukaan ottanut vastuuta mistään.

      Kun tilallamme sattui ensimmäinen vahinko viime vuonna, Pohjola tyri korvausasian hoitamisen. aikaa kului eikä korvauksia kuulunut. Taas palvelu oli epäystävällistä eikä virkailijalla ollut ilmeisesti edes mitään tietoa maatilan pyörittämisestä.

      Nyt olemme vaihtaneet vakuutukset takaisin Tapiolaan ja kaikki on mennyt hyvin. Toista kertaa emme aio lähteä kokeilemaan muita yhtiöitä, koska Tapiolassa kaikki on mennyt aina tosi hyvin ja Tapiolassa ymmärretään myös viljelijän arkea ja maatilan asioista. Kiitos Tapiolalle!

      • Emminkö turhaan

        Kiitos vastauksista! On hyvä kuulla ennen kuin on vaihtoja menee tekemään, että minkalaisia kokemuksia eri tahoilla on noista vakuutuyhtiöistä.
        Voisitko " Pohjolaan pettynyt" kertoa, että oletko mistä päin Suomea?
        Itse olen Pohjois-Suomesta.

        Tuosta Tapiolasta ei meidäkään tilalla ole mitään moitetta., kaikki on pelannut hyvin.Pohjolan vakuutustarjous on ehkä tällä hetkellä himpun verran edullisempi, mutta saattapi olla, että on parempi pysyä Tapiolassa edelleen....


    • ?????

      Joo saisko lisää kokemuksia Pohjola vakuutusyhtiöstä, olen kiinnostunut.
      Positiivista/negatiivista palautetta.

    • Pönttö-Einari

      Eihän näissä suuria eroja ole, mitä vakuutusyhtiöihin tulee, mutta jotain silti. Meillä on isolla omavastuulla Ööpee-Pöhjölassa maatilan ja kaikki muutkin vakuutukset. Kerran kilpailutin taikka yritin, mutta ei siitä juuri apua ollut, vain Tappiolalta tuli flekmaattinen heppu mittailemaan nurkkia ja teki tarjouksen, joka ei juuri poikennut aiemmasta, päinvastoin jotain oli aivan päin prinkkalaa mm. veneen vakuutus.
      Ihvi vakuutus ei korviaan lotkauttanut maatilan vakuutusten perään , samoin Yrittäjän Vennia, vaikka kävin ihan henk. kohtaisesti kysymässä.

      Sitten niitä kokemuksia.. Meiltä paloi viljankuivaamo joitakin aikoja sitten ja siinä yhteydessä tuhoutui muutakin omaisuutta. Korvauspuoli toimi suhteellisen hyvin, mutta hieman jäi kaivelemaan tuo, kun rakennuksen perustukset jäävät usein palamatta ja niin nytkin. Se onkin sitten itku ja hammasten kiristys maksaa vakuutuskorvaus perustuksista, vaikka niitä ei aina voida käyttää uuteen rakennukseen mitenkään, joko lämpövaurioiden vuoksi tai muun sopimattomuuden vuoksi, esim. uuden rakennuksen elementien mitoitus erilainen tai rakenteellinen lujuus ei riitä jne. Melkoista vääntöä se oli, että uutta vakuutusta tehdessäni olin sitä mieltä, etten vakuuta perustuksia lainkaan, kun niitä ei kuitenkaan vahinkotilanteissa korvata. No, perustukset on nyt vakuutettu uudessa kuivaamossa ja entisistäkin on saatu korvaus jotekin, vanhat perustukset ovat vielä tuolla hangen alla odottamassa joko purkamista taikka uusiokäyttöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe