kertokaapa mulle kaikki tärkeimmät asiat mitä pitää muistaa ennen kuin hakee neitokakadun ja sen tarvikkeet?
mitä kaikkia tavaroita pitää ostaa häkin lisäksi?
oon miettinyt noita vitamiini juttuja, eli pitääkö niitä antaa vai ei? ja minkä laisia ja miten niitä annetaan?
onko tavallisessa ruokakaupassa neitokakaduille sopivaa ruokaa? käykö jokin yleinen lintujen ruoka vai pitääkö olla jotain juuri neitsikoille tarkoitettua? entäs undulaattejen ruuat?
pitäisikö minun hakea lintu nyt lähiaikoina ennenkun koulu loppuu vai loman alussa? vai pitäisikö malttaa niin kauan että rippi koulukin on ensin käyty? rippileirini alkaa 9 päivän kuluttua koulun loppumis päivästä..
kertausta ennen ostoa..
2
274
Vastaukset
- -M-
Tarvikkeita:
-häkki, noin metrin levyinen alkaa olla jotenkin riittävä
- orsia lähimetsästä, häkin mukana tulee yleensä joko muoviorsia (roskiin) tai taspaksuja puuorsia joista voi kyllä käyttää yhden tai pari mutta lisäksi tarvitaan vähän eripaksuisia luonnonorsia.
- hamsterinpullo (opeta lintu juomaan tästä niin vesi pysyy paljon puhtaampana, poista avokuppi vasta kun olet varmasti nähnyt linnun juovan hamsterinpullosta)
- muutama vara/vaihtokuppi erilaisille ruoille
- kiipeilypuu (tee itse, siis linnulle oleskelupaikka häkin ulkopuolella)
- pienempi kuljetushäkkikin on hyvä jossain vaiheessa hankkia matkoja tai esim eläinlääkärireissuja tai auringonottotuokioita varten (UV-valo auttaa linnun omaa D-vitamiinituotantoa)
- pari erilaista lelua järsittäväksi ja tutkittavaksi, köysi kiipeiltäväksi, keinu yms viihdykettä; pajunoksia, wc-paperihylsyjä yms nakerreltavaksi
- suihkupullo tai laakea vati kylpyjä varten
- käsikesylle linnulle voi hankkia valjaat ulkoilutusta varten
- talveksi lisävalo häkin päälle ja kellokytkin säätelemään päivän pituutta (10-12h valoa), loisteputki joka on linnuille tarkoitettu tai muuten sisältää jonkun verran UV-valoa, suojaa sähkölaitteet ja -johdot hyvin nakertelulta
Ruokapuoli:
- kalkkikivi tai seepiansuomu tai kalsiumglukonaattia(apteekista) tai calcivet-liuosta (eläinkaupasta) kalsiuminlähteeksi
- täysravintopellettejä (vain eläinkaupoista, näillä voi korvata siemenet osittain tai kokonaan)
- parakiitin siemenseosta (tätä voi löytyä isosta marketistakin, tarkista kuitenkin päiväys ettei ole vanhentuneet, siemeniä korkeintaan 20-30% ravinnosta)
- tuoreruokaa löytyy lähikaupastakin, salaattia, omenaa, porkkanaa, keitettyä riisiä tai makaronia tai papuja, pakastevihanneksia yms. pihalta voikukkaa tai vesiheinää
- namuiksi silloin tällöin esim hirssin tähkää, hunajatankoja, pikku maistiaisia omista syömisistä (toki järki mukana, avokado on linnuille myrkyllistä, samoin suklaa, liika sokeri, rasva ja suola haitallista)
- "voimaruokaakin" voi antaa
- lisävitamiineja (eläinkaupasta) on hyvä varalta lisätä silloin tällöin ropsaus tuoreruoan sekaan, etenkin sulkasadon aikaan
Itse ehkä odottaisin tuon riparin jälkeen että on sitten kunnolla aikaa tutustua uuteen tulokaaseen, mutta jos ei millään malta odottaa niin voi sen toki vaikka heti hakea jos vaan tiedossa on hyvä hoitaja sen rippileirin ajaksi.- pökkelö
kiitos kamalasti tosta vastauksestasi! se vain jäi häirittemään että kelpaako neitokakadulle undulaatin siemen sekoitus? onko se hyvä vai huonoa? olen päättänyt että haen sen vasta riparin jälkeen jotta voin olla sen kanssa alusta alkaen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774502Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112473- 1721655
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2441508- 1241400
- 1221307
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721229Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91221- 761212
- 35976