Hitsaus

Voiko piilolasit päässä hitsata? Olen kuullut että hitsatessa ne voivat sulaa valokaaren lämmöstä. Olen kuitenkin pitänyt piilolaseja monesti saunassakin yli 80 asteessa eivätkä ne ole sulaneet.
1192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olen hitsannut muutaman kerran piilolasit silmissä, mutta vain lyhytaikaisesti.
en tiedä miten vaikuttaa, jos sitä tekee ammatikseen useita tunteja päivässä.
Jos pitää suojamaskin päässä, niin tuskin ne silmiin sulaa. piilolasi voi jopa suojata silmän pintaa sarveiskalvoa, jos hitsausroiske pääsee silmään. mutta toki se silloin saattaa myös vaurioitua, ja sen jälkeen otettava pois ja huuhdeltava silmä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jk kirjoitti:

Voiko piilolasit päässä hitsata? Olen kuullut että hitsatessa ne voivat sulaa valokaaren lämmöstä. Olen kuitenkin pitänyt piilolaseja monesti saunassakin yli 80 asteessa eivätkä ne ole sulaneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu