Kysymys

sillä Jumala ei ole epäjärjestyksen vaan rauhan Jumala.

Niin kuin on laita kaikissa pyhien seurakunnissa, 34 naisten tulee olla vaiti seurakunnan kokouksissa. Heidän ei ole lupa puhua, vaan heidän on oltava kuuliaisia, niin kuin lakikin sanoo.


Tuo on uudesta testamentista ja mihin lakiin Paavali vetoaa tuossa? Ja pliis..Älä Sonja sekaannu nyt tähän..

20

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nicander

      En tiedä varmasti mihin tuo sana laki viittaa.
      Luulen sen kuitenkin viittaavan yleiseen juutalaiseen uskonnonkäsitykseen, joka lähtee jo syntiinlankeemuksesta. Siellähän tavallaan nainen asetettiin riippuvaiseksi tietyllä tavalla miehestä. Ja myös kuuliaiseksi siinä mielessä mieheensä nähden. Se nyt vain oli itsestäänselvää ajattelua silloin, kun Paavali nuo sanansa lausuu.

      Käytännössä luulen sen tarkoittavan yleistä jäsrjestystä. Lähi-idän naisten oli varmaankin tapana pitää tietynlaista häiritsevää omaa kokoustaan omalla seinustallaan puheiden aikana, jolloin tämä ohje on tarkoitettu yleisen järjestyksen säilymiseksi.
      Naiset ja miehethän istuivat mitä ilmeisemmin eri puolilla kokoustilaa silloinkin, kuten monessa kulttuurissa vieläkin.

      Minusta siis tästä kohdasta on kyllä tehty kärpäsestä härkänen, niin paljon kuin siitä onkin ääntä pidetty.

      Naisen ja miehen välinen ero taas Jumalan näkökulmasta on sitten minusta paljon suurempi asia, Ja siinä on joitakin juttuja, mikä minusta on hiukan menossa rikki näinä aikoina, eikä homma oikein enää toimi. Tai se on nostanut aivan uudet ongelmat esille. Mutta se onkin aivan eri stoori.

      • just joo

        kaikki muukin uskonnoista perustuu luulemiseen :)


    • body

      Jos nykyihmisellä ei ole muuta kuin huurtuneet uskonlasit päässä , niin mitä tahansa voi odottaa.
      Miksi kysellä Paavalin mielipiteitä nykypäivän toiminnoista, sillä ei hänellä ole minkäänlaista veto-oikeutta asioihimme.

      Ihmisille on annettu ymmärrys/järki ja jos sitä ei käytetä, niin uskonsuossa ollaan.
      Miehet ovat aina lähteneet metsälle ja naiset keittiöön ja uskonto ei ole siitä päässyt vieläkään eroon.

    • Elävässä uskossa.

      Paavali oli ensimmäinen monista antikristuksista. Miksi kukaan Jumalan oma
      tahtoisi seurata eksyttäjää. Repikää Paavalin sanat pois raamatustanne, sillä
      Paavalin sana on vihaa ja Jeesuksen sana rakkautta.

    • mave

      Et osaa vastata kysymykseen, ettekä osaa edes kunnolla räksyttää......

    • body

      Diktaattorit haluavat aina muut vaientaa ja k.o. tapauksessa tulilinjalle joutuivat naiset, nuo heikoimmat.

    • Justiinsa...Älkää nyt keskittykö tuohon asiaan, vaan suurempaan kokonaisuuteen eli lakiin, Tuo naisten kielto puhumisesta on tässä yhteydessä merkityksetön, enkä minä nyt niitä ole lyttäämässä. Naispapit olisi niin helppoa lytätä raamatun vastaisina, eikä mua kiinnosta itsestään selvyydet. Minua kiinnostaa tuo laki. Mikä on tuo laki mihin Paavali vetoaa kreikkalaisen kaupungin asukkaille? Mikä laki voi sitouttaa kreikkalaiset ja juutalaiset? Tuo kysymys laista on paljon tärkempi kuin jokin naispappeus. Papit osaa kiertää tuota kysymystä ja ikävää kun heillä tuntuu olevan noin heikko usko, että eivät uskalla vastata siihen.

      Tämä ei nyt kuitenkaan tarkoita sitä, että papit tulee kilvan vastailemaan " armo on tärkeintä" ja vittuilemaan päin naamaa vastaamalla muuhun kuin kysymykseen. Mikäli ette osaa vastata esitettyyn kysymykseen, niin älkää turhaan sössikö....Joku päivä tähän kysymykseen osaa perustellusti joku vastata ja odotellaan sitä ennemmin. Kyllä minä voin nostella kysymystä esille. Tuntuu vain ihmeelliseltä, että pappeja koulitaan yliopistossa monta vuotta, kristinusko on 2000 vuotta vanha, eikä pystytä vastaaman kysymykseen...
      Minä en pidä itseäni ollenkaan niin fiksuna, että olisin keksinyt tämän kysymyksen ainoana, vaan monien muidenkin on tämän täytyny kysyä.

      • Paavali eli aikana, jolloin kunnioitettiin Raamatullista ihmiskäsitystä.
        Tänä päivänä ei tuota Jumalan viisautta edustavaa kuvaa etsitä eikä kunnioiteta lainkaan, kun taistellaan tasa-arvosta ja vallasta kirkkommekin leireissä. Ahneus on ottanut vallan elämän syvimpien arvojen sijaan.

        Olen tutkinut tuota raamatullista ihmiskäsitystä UT:n näkökulmasta käsin, ja siinä on jotain todella kaunista, joka tarjoaisi monenlaista lisäturvallisuutta ja ravitsevuutta perheittemme ilmapiiriin. Se on antaisi myös selkeät ihmis-ihanteet, joita emme tänään omista lainkaan yhteiskunnassamme. Lasten kasvatuskin olisi helpompaa.
        Mutta kuten tiedämme, Jumalan viisaus on maailman ihmiselle hullutusta.
        Asian ymmärtäminen tarvitsee hengen valaistusta, jotta sen ydin löytyy.


    • pertsa2010

      Kun Paavali viittaa lakiin niin hän tarkoittaa Tooraa eli meidän näkövinkkelistämme katsoen vanhaa testamenttia.
      Tuohon aikaan naiseen suhtauduttiin syntiinlankeemuksen pääsyyllisenä - siis nainen petettiin ,mutta miestä ei.
      ___________________________________________________________
      1. Timot.
      2:11 Oppikoon nainen hiljaisuudessa, kaikin puolin ALISTUVAISENA;
      2:12 mutta minä en salli, että vaimo opettaa, enkä että hän VALLITSEE miestänsä, vaan eläköön hän hiljaisuudessa.
      2:13 Sillä Aadam luotiin ensin, sitten Eeva;
      2:14 eikä Aadamia petetty, vaan nainen petettiin ja joutui rikkomukseen.
      ___________________________________________________________
      Tuossa kirjeessä näkyy miksi Paavali on sitä mieltä naisen oikeuksista ,kuin on.

      Ja tuossa alhaalla näkyy se Lain eli Tooran kohta johon hän viittaa!!
      ___________________________________________________________
      1.Mooseksen kirja:
      3:16 Ja vaimolle hän sanoi: "Minä teen suuriksi sinun raskautesi vaivat, kivulla sinun pitää synnyttämän lapsia; mutta mieheesi on sinun halusi oleva, ja hän on SINUA VALLITSEVA."
      ____________________________________________________________

    • Toi on mielenkiintoinen...Tuo selittäisi kylläkin tuon kohdan, mutta naispappeus ei ole tuossa olennainen osa, vaan noita lakiin viittaavia kohtia on muuallakin Paavalin kirjeissä. Tuo oli vain esimerkkinä. Mihin lakiin viitataan Paavalin kirjeissä ja joita muuten käytetään moneen asiaan perusteena.

      "Naimisissa oleville taas annan käskyn, en minä vaan Herra: vaimo ei saa erota miehestään. 11 Jos hän kuitenkin eroaa, olkoon menemättä enää naimisiin tai sopikoon miehensä kanssa. Samoin ei mies saa erota vaimostaan."1. korint 7 luku)

      Jeesuksen kuolemasta ei ollut kulunut kuin maksimissaan 25 vuotta ja tuossa Paavali uudisti/muistutti Herran käskystä mitä on eroamisesta sanonut. Kun lukee kirjeitä, niin samat ongelmat oli silloinkin olemassa kuin nykyäänkin avioliitoissa. Kuitenkin tuossa kiellettään Jumalan tahdon vastaisina asia. Miten voidaan vedota avioeron kieltämisen olleen sen aikaiseen kulttuuriin ja aikaan sidottua, kun selkeästi siellä oli tilausta asialle, mutta silloin se torpattiin Jumalan käskynä...Mikä oikeasti on muuttunut asian suhteen?

    • pertsa2010

      Mave sanoi :
      Niin kuin on laita kaikissa pyhien seurakunnissa, 34 naisten tulee olla vaiti seurakunnan kokouksissa. Heidän ei ole lupa puhua, vaan heidän on oltava kuuliaisia, niin kuin lakikin sanoo.
      __________________________________________________________________________________________________________

      Tuohon puhekieltoon vastasinkin!

      En ehkä ymmärrä toista kysymystäsi oikein,mutta oletan sinun tarkoittavan,että avieron suhteen oli silloin samanlaiset ongelmat kuin nykyäänkin.
      ______________________________________________________________________________________________________________________

      Mooses myönsi erokirjan melko mielivaltaisista syistä :

      5.Mooseksen kirja :
      24:1 "Jos joku ottaa vaimon ja nai hänet ja vaimo ei häntä enää miellytä, sentähden että mies on tavannut hänessä jotakin häpeällistä, ja hän kirjoittaa hänelle erokirjan ja antaa sen hänen käteensä ja lähettää hänet pois talostaan,
      24:2 ja jos nainen sitten, lähdettyään hänen talostaan, menee ja joutuu toisen miehen vaimoksi,
      24:3 ja myöskin tämä toinen mies hylkii häntä ja kirjoittaa
      hänelle erokirjan ja antaa sen hänen käteensä ja lähettää hänet pois talostaan, tai jos tämä toinen mies, joka on ottanut hänet vaimokseen, kuolee,
      24:4 älköön hänen ensimmäinen miehensä, joka lähetti hänet pois, ottako häntä uudestaan vaimokseen, sittenkuin tämä
      on tullut saastutetuksi, sillä se olisi kauhistus Herran edessä. Älä saata syynalaiseksi maata, jonka Herra, sinun Jumalasi, antaa sinulle perintöosaksi.
      _______________________________________________________________________________________________________________________

      Jeesus taas peruutti periaatteessa tuon Mooseksen myöntämän erokirjan :

      Markuksen evankeliumi :
      10:4 He sanoivat: "Mooses salli kirjoittaa erokirjan ja hyljätä vaimon."
      10:5 Niin Jeesus sanoi heille: "Teidän sydämenne kovuuden tähden hän kirjoitti teille tämän säädöksen

      Jeesus uudisti kokonaan avioeroon oikeuttavat syyt!!

      Pähkinänkuoressa tuo asia on niin ,että Jeesuksen mukaan ainoa eroon oikeuttava asia,on huorinteko ja sekin oli tekstien mukaan
      sallittu vain miehelle.Katson kuitenkin oikeudenmukaisuussyitten kertovan,että tässä suhteessakin on molemmilla oltava samat
      oikeudet.
      Minulla on asiasta kattavampi kirjoitus kotifoorumillani :

      http://p1.foorumi.info/kultaomeniahopeamaljassa/viewtopic.php?t=702

      Tänne pistin tuon valmiiksi pureskellun teelmyksen.

      Muistan 1960 luvulla täälläkin olleen voimassa eronneitten vihkimiskiellon,mikäli sattui olemaan se osapuoli ,jonka katsottiin tehneen huorin.
      Sitten syyllisyysperiaatteesta pikkuhiljaa luovuttiin ja nykyään luopumuksen tässä vaiheessa ei enää millään muulla tunnu olevan mitään
      väliä paitsi henkilökohtaisten mukavuuksien ja nautintojen ylläpitämisellä??
      ________________________________________________________________________________________________________________
      Mave sanoi :
      Jeesuksen kuolemasta ei ollut kulunut kuin maksimissaan 25 vuotta ja tuossa Paavali uudisti/muistutti HERRAN käskystä mitä on eroamisesta sanonut.

      Siis,Jeesuksen / Herran käskystä avioerolaki uudistettiin sellaiseksi mitä se sitten oli meilläkin 1960 luvulle asti!!

      Vastasinkohan Mave kysymykseen??

      • Kyllä siinä tulee vastausta ja jatkuvasti palataan Mooseksen lakiin. Paavalikin päätyi Mooseksen lakiin ja vetosi niihin pykäliin kirjeissään. Missä vaiheessa tuli sitten laki koskemaan vain juutalaisia i, kuten Pappi Sami väitti.......

        Paavalin aikana oli Jeesus jo kuollut ja nykyisen kristinuskon käsityksen mukaan laki oli sovitettu ...Nyt tulee sitten oppiriitoja jatkosta. Koskeeko laki olleenkaan kristittyjä vaiko osoittaako se synnin. Olisi kiva kuulla Pappi Samin perustelut väitteille, että laki ei ole koskaan koskenut kristittyjä. Siinä rytäkässä sais Samikin pikkasen rauhaan naispappeihin ja homoihin.


      • pertsa2010
        mave kirjoitti:

        Kyllä siinä tulee vastausta ja jatkuvasti palataan Mooseksen lakiin. Paavalikin päätyi Mooseksen lakiin ja vetosi niihin pykäliin kirjeissään. Missä vaiheessa tuli sitten laki koskemaan vain juutalaisia i, kuten Pappi Sami väitti.......

        Paavalin aikana oli Jeesus jo kuollut ja nykyisen kristinuskon käsityksen mukaan laki oli sovitettu ...Nyt tulee sitten oppiriitoja jatkosta. Koskeeko laki olleenkaan kristittyjä vaiko osoittaako se synnin. Olisi kiva kuulla Pappi Samin perustelut väitteille, että laki ei ole koskaan koskenut kristittyjä. Siinä rytäkässä sais Samikin pikkasen rauhaan naispappeihin ja homoihin.

        Vastauksessani näytin toteen , että jeesus uudisti / romutti Mooseksen
        avioerolait.
        Sen takia oli pakko viitata moseksen lakiin.

        Tuo mitä nyt kysyt on sitten taas oma aiheensa.

        Pappi Samin väitteistä en tiedä mitään!


      • pertsa2010 kirjoitti:

        Vastauksessani näytin toteen , että jeesus uudisti / romutti Mooseksen
        avioerolait.
        Sen takia oli pakko viitata moseksen lakiin.

        Tuo mitä nyt kysyt on sitten taas oma aiheensa.

        Pappi Samin väitteistä en tiedä mitään!

        Jeesus ei uudistanut tai romuttanut Mooseksen avioerolakeja. Hän palautti sen lain alkuperäiseen muotoonsa.

        "Fariseukset kysyivät häneltä: "Miksi sitten Mooses on säätänyt, että jos mies hylkää vaimonsa, hänen on annettava tälle erokirja?" 8 Hän vastasi: "Mooses antoi teille luvan hylätä vaimonne, koska te olette niin kovasydämisiä. Mutta alun perin ei ollut niin."

        Jeesuksen mielestä avioeroavat on kovasydämisiä...


      • pertsa2010
        mave kirjoitti:

        Jeesus ei uudistanut tai romuttanut Mooseksen avioerolakeja. Hän palautti sen lain alkuperäiseen muotoonsa.

        "Fariseukset kysyivät häneltä: "Miksi sitten Mooses on säätänyt, että jos mies hylkää vaimonsa, hänen on annettava tälle erokirja?" 8 Hän vastasi: "Mooses antoi teille luvan hylätä vaimonne, koska te olette niin kovasydämisiä. Mutta alun perin ei ollut niin."

        Jeesuksen mielestä avioeroavat on kovasydämisiä...

        Ei siis ole mitään epäselvää enää ainakaan avioerolakien suhteen??


      • mave kirjoitti:

        Jeesus ei uudistanut tai romuttanut Mooseksen avioerolakeja. Hän palautti sen lain alkuperäiseen muotoonsa.

        "Fariseukset kysyivät häneltä: "Miksi sitten Mooses on säätänyt, että jos mies hylkää vaimonsa, hänen on annettava tälle erokirja?" 8 Hän vastasi: "Mooses antoi teille luvan hylätä vaimonne, koska te olette niin kovasydämisiä. Mutta alun perin ei ollut niin."

        Jeesuksen mielestä avioeroavat on kovasydämisiä...

        Tämän kohdan olen ymmärtänyt kyllä niin että kovasydämisellä tarkoitetaan miesten kovaa käytöstä vaimojaan kohtaan. Tietääkseni juutalaisilla eroaminen on edelleen yhtä helppoa. Ei miehen tarvitse kuin sanoa että eroaa ja antaa ”erokirjan”, niin hän voi näin saada elämänsä aikana monta vaimoa. Naisella taas ei ole oikeutta erota. Jeesus siis sääti myös miehille lain, että heidän tulee kohdella vaimojaan kunnioittavasti.


      • pertsa2010
        mummomuori kirjoitti:

        Tämän kohdan olen ymmärtänyt kyllä niin että kovasydämisellä tarkoitetaan miesten kovaa käytöstä vaimojaan kohtaan. Tietääkseni juutalaisilla eroaminen on edelleen yhtä helppoa. Ei miehen tarvitse kuin sanoa että eroaa ja antaa ”erokirjan”, niin hän voi näin saada elämänsä aikana monta vaimoa. Naisella taas ei ole oikeutta erota. Jeesus siis sääti myös miehille lain, että heidän tulee kohdella vaimojaan kunnioittavasti.

        Eroaminen on sallittua ainoastaan jos nainen tekee huorin ,Jeesuksen säilyneitten kirjoitusten mukaan.
        Oikeudenmukaisuusperiaatteen pohjalta molemmilla on oltava samat "oikeudet" tuossa suhteessa.
        Käytän siis minulle uskottua harkintaoikeuttani.
        En tiedä mitä juutalaisilla on "oikeus" tehdä,mutta olet mummomuori varmasti oikeassa,sillä juutalaiset tunnustavat pelkästään Tooran.

        Enkä oikein tiedä enää onko minulta kysyttykään mitään - kiitos tämän "uuden"
        käyttöliittymän!!!


    • Eihän tuossa ole epäselvyyttä, ellei sotketa mukaan luterilaista kirkkoa. Sitten pakka on sekaisin.

      • pertsa2010

        Ei minulla ole tässä vaiheessa tarvetta ev.lutia ottaa mukaan.

        Mutta opinpa ainakin tuon asian ,että mikä oli "naisen vaikenemisen" perusta.
        Se oli minullekin uutta kunnes pengoin sen esiin.Täytyy varmaan kysellä
        naispapeilta luikerteleeko samantyyppisiä käärmeitä tässä nykyparatiisissakin,
        kuin siinä ekassa.
        Esimerkiksi onko Jumala todella sanonut että homoseksi on synti?


    • Ongelma Raamatun käsittelyssä on se, että jos sieltä poimitaan yksi jae ja luotaan siitä Raamatun teologiaa, niin metsään mennään. Kukin jae tulee lukea laajemmassa asiakokonaisuudessa ja sen lisäksi on hyvä katsoa, mitä muuta Raamattu ko. asiasta sanoo. Tällöin ollaan lähellä sitä ajatusta, mitä Raamattu todella on mieltä jostain asiasta. Lisäksi on hyvä huomata, että jos historiallisesti Raamatussa kerrotaan sodasta, niin se ei ole suora kannanotto sodan puolesta, vaan historiallista kerrontaa.

      Sami Tammisalo
      Kirkkoherra
      Heinäveden seurakunta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      153
      2617
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      197
      1890
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1667
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1351
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1021
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1010
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      999
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      190
      924
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      901
    Aihe