Minulla kaksi koiraa, jotka syövät markettiruokaa.. Pedigreetä jne.. Koirat eivät syö viljanappuloita, mutta kaikki muut syövät. Heittelevät näitä viljanappuloita ympäriinsä.. Voiko olla että koirat olisivat allergidia viljalle ja osaavat itse välttää niitä vai eivät vaan tykkää.. vai mitähän..
Ja te, jotka tulisitte valittamaan markettiruuasta niin ei tarvitse vaivautua :)
Ja te, jotka tulisitte valittamaan markettiruuasta niin ei tarvitse vaivautua :)
Vastaukset 16
Vanhimmat
Melko varmaan eivät vain tykkää. Eikä tarvikaan.
Kyllä viljaa on paljon niissä kaikissa nappuloissa, myös ruskeissa. Se on myyntikikka värjäillä niitä erivärisiksi. Monet jopa luulevat, että kaikki ruskea on lihaa... Mut varmaan ne vaaleat on huonomman makuisia vaan.
Luultavasti haistavat, että niiden sisältö on epämieluisaa, voi johtua viljasta, väriaineesta, tms.
Eikun toiset nappulat on ihan lihaa vaan ja toiset taas viljaa.. Mutta kiitos teille kun vastasitte :)
Haloo!!! Ei ole olemassa nappulaa joka on pelkkää lihaa! Miksi niin kuvittelet? Mihin käsityksesi perustuu? Ei ruskea väri sitä tarkoita, että se on lihaa. Tarvitsisi faktaa ennenkuin voi uskoa, älä sinäkään usko mitä tahansa.
Ihan olen ottanut asioista selvää tahvo :) Yksi nappula on kokonaan lihaa, toinen viljaa ja kolmannessa on loput mitä noihin kuuluu:)
Kerrohan tahvotahvo mistä olet tuollaista infoa saanut? On taidettu sinua viilata linssiin ja huolella :D No, uskoo ken tahtoo :D
ÄLÄ SYÖTÄ PEDIGREETÄ ! SE ON IHA TOSI HUONO MERKKKKKKKKKKKI SIINÖ ON 4 % lihaa 100n prosentista se WI OLE LIHAA VAAN TÄYTTÄ KASVINMÖSSÖÖ JA VILJAA SE ON VAARALLISTA KU SIIN ON SEMMOSII AINEITA
huono provo :D tän arvas jo heti otsikosta :D
Ei ole sellaista lihaa joka pysyisi nappulamuodossa kasassa. Ei vaikka kuinka siellä pussin kyljessä niin lukis.
Nappulamuotoinen ruoka ei pysy koossa ilman viljaa. Kaikissa nappuloissa on AINA viljaa oli se sitten minä merkkistä tahansa. Näistä poikkeuksena Orijen ja Ziwipeak jotka ovat pelkkää lihaa mutta nämä eivät olekaan nappulamuotoista ruokaa. Loppujen lopuksi on hyvin vähän vilja-allergisia koiria. Yleensä suurin osa allergian aiheuttajia tilastollisesti ovat eläinproteiinit. Vehnä on sulavuusarvoltaan muistaakseni 60-70 % luokkaa, joten ei se huonoimmasta päästäkään ole. On kuitenkin viljoja jotka sulavat huomattavasti paremmin kuin vehnä. (riisi,hirssi,tattari) En siis itse suosi mitenkään viljoja enkä varmasti syöttäisi koiralleni niitä jos sellaisen omistaisin mutta esimerkiksi nopeakestoisena energianlähteenä viljat ovat hyviä kohtuudella syötettynä. Nyt meni vähän ot,pyydän anteeksi :D Vilja sinänsä ei aina ole huono asia koiranruoassa vaan ongelma on halpisruoissa sen liika osuus ja huono laatu.
Ei niissä viljaa aina ole, mutta hiilihydraattia jossain muodossa. Se voi olla myös perunaa, bataattia, tapiokaa, tms. Ei Orijen ole pelkkää lihaa, vaan se sisältää myös mm. perunaa, hernettä ja bataattia.
Hirssistä, tattarista, yms. en tiedä, mutta itseasiassa se on totta että vehnä on koiralle sulavuudeltaan parempi kuin esim. maissi jota on nykyään melkein joka ruoassa.
Mutta vilja on vilja ja hiilari on hiilari - kumpaakaan koira ei tarvitse, toisin kuin lihaa.
"Mutta vilja on vilja ja..."
Siinä vaiheessa minäkin tuon voin uskoa, jos/kun tuosta olisi kunnon kokemusperäistä näyttöä, ylipäätään...
kyllä sidosaineena voidaan käyttää muutakin kuin viljaa, arvon nappulatieteilijät.
esim. peruna.
Pedigree on syvältä juurikin niiden väriaineiden takia. Ja eikös se ole eläimillä testattuakin?
En tosin usko, että eläinkauppojen hifistelyruuat noin yleisellä tasolla olisi markettimössöjä oleellisesti parempia. Mielestäni koiran kuuluu syödä tuoretta raakaa lihaa, luita ja sisäelimiä, ei mitään hiton teollista mössöä :D
"Voiko olla..." Siinä tapauksessa voi,että saavat siitä huonon olon välittömästi.Joka taas tarvitsee sen,että ovat sitä syöneet-saaneet huonon olon-yhdistävät nuot.
Jos ei saa välittömästi tai iho oireilee(tuon tyypin allergiaa),tuskin osaavat välttää terveydellisistä syistä.
Todennäköisesti vaan ei tykkää syystä tai toisesta,ja kun ei ole kyse mallista,joka syö vaika pieniä kiviä ruokakepossa :D,niin ei sitten vaan uppoa.