Jackshund

Mietin tässä kiintoisa rotuvaihetoja metsästys / työ käyttöön. Lähinnä luola ja ajohommiin ja päähän pälkähti sellainen yhdestelmä kuin mäyräkoira jack russell.

Olisko tuo aivan mahdoton yhdistelmä luonteeltaan. Rakenteeltaan voisi vähän tasoittaa mäyräkoiran jalkojen mittaa ja samalla kompensoida jack russelin pientä kokoa..

Siitähän tulisi siis "Jackshund"
3142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kyllähän nuo terrierin ja mäyriksen sekoitukset on pääosin ihan toimivia koiria, siis luolahommissa. Ajohommiin kun ei ole terriä tehty niin sitä ei tiedä tuleeko niistä ajohommista mitään. Toki voi olla että periytyy myös ajo-ominaisuus mäykyltä mutta ei mitenkään varmaa. Ainakin sakun ja mäykyn sekotukset toiminu metällä. Ulkomuodosta paha sanoa mitää, voi olla et tulee ihan mäykyn näkönen tai terrin näkönen tai jotain siltä väliltä.

Äänestä

Koskaan ei tiedä mitä sekoituksista tulee.

Äänestä

Ominaisuuksien puolesta tietää kyllä mitä tulee. Otetaan esimerkiksi vaikkapa karjalankarhukoira ja jämtlanninpystykorva. Nämä molemmat ovat haukkuvia hirvikoiria. Näiden jälkeläisistä tulee aivan samalla todennäköisyydellä toimivia kuin puhtaista karhukoiran tai jämtin pennuista, koska koirat ovat työskentelytavaltaan samanlaisia. Ulkomuoto puolestaan saattaa muistuttaa enemmän jompaa kumpaa vanhempaa tai olla aivan mitä sattuu. Kun taas jos sekoitetaan vaikkapa suomenajokoira ja karhukoira, ei voi tietää millaiset käyttöominaisuudet pennulle tulee, koska vanhempien työskentelytavat ovat erilaiset: toinen ajava, ja toinen pysäyttävä koira. Eli myös tässä russeli/mäykky sekoituksessa tämä pätee. Jos vanhempina ovat luolalinjainen mäyris ja työlinjan russeli, tulee pennuista aivan toimivia luolakoiria todennäköisesti, kun taas ulkoinen olemus voi olla todella vaihtelevaa. Kaikki terrin ja mäyräkoiran sekoitukset joista olen kuullut, ovat hyviä luolakoiria.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sesegesg kirjoitti:

Mietin tässä kiintoisa rotuvaihetoja metsästys / työ käyttöön. Lähinnä luola ja ajohommiin ja päähän pälkähti sellainen yhdestelmä kuin mäyräkoira jack russell.

Olisko tuo aivan mahdoton yhdistelmä luonteeltaan. Rakenteeltaan voisi vähän tasoittaa mäyräkoiran jalkojen mittaa ja samalla kompensoida jack russelin pientä kokoa..

Siitähän tulisi siis "Jackshund"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu