Vetonivel

Micrasoft

Moi, Omistan -97 vuosimallin 1.0 micran, ja apukuskin puoleista ulompaa vetarinkumia vaihtaessa koko vetonivel luiskahti ulos vaihdelootikosta.

Huomasin sisimmän sokan puuttuvan kokonaan, se selittäisi miksi vaihdelaatikosta vuoti vetarin stefan kautta öljyä, toivottavasti sokka ei jäänyt loodan sisään! Yritin kyllä ronkkia magneettikärjellä aukoista, mitään ei löytynyt.

Hain uuden sokan, mutta en saa millään vetaria takaisin laatikon kylkeen, olisiko kellään vinkkiä kuinka tuo onnistuisi? Kokonaista vetaria on todella hankala saada paikoilleen,kun ei voi naputella muutakuin napamutterista! Puranko vetarin ja naputtelen sisemmän nivelen ensin kiinni?

1

356

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diplinssi

      Kokeilitko, meneekö sisään herkästi ilman sokkaa, eli onko boorit eli akselin urat kunnossa?
      Kun on työnnettynä sisään, niin kokeile heiluttaa vähän, onko pahasti väljä?
      Jos se on ollut kauan ilman sokkaa, on voinut hakkaantua pilalle, jolloin joudut vaihtamaan vaihdelaatikon.
      Onko sokan ura kunnossa?
      Voiko saada sisään siten, että laittaa Letkuklemmarin sokan ympärille ja kiristää sen avulla sokan uraan. Mutta ei kiristä liikaa, jotta klemmari luistaa, kun työnnät akselin sisään. Sitten otat klemarin pois ja työnnät akselin pohjaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1855
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      144
      1371
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1316
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      165
      1313
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1086
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      882
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      218
      790
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      681
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      24
      625
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      123
      621
    Aihe