Accenture vai IBM

Haastattelut edessä. Kumpi on parempi duunipaikka?
6734
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Noh, molemmissa on jenkkifirmoille tyypilliseen tapaan tulos tai ulos -meininki. Sanoisin että IBM:llä on selvästi enemmän tietotaitoa ja mahdollisuus kehittyä huippuosaajaksi ja Accidenturella taas enemmän peen jauhajia, joten itsellä valinta olisi harvinaisen selvä. Molemman firman konsultteja on meillä töissä rampannut ja ibarilaiset ovat keskimäärin olleet pätevämpää porukkaa.

Äänestä

Ei kumpikaan.

Äänestä

Älä ainakaan Accenturelle mene. Kaikki mitä ikinä olet osannut rapistuu ja lahoaan oikean käytön puutteessa, "koulutukset" ovat tyhjänpäiväistä hevonpeetä, jonka vähäisen substanssiosuuden olet jo ennestään osannut kauan sitten jos olit yhtään valveilla korkeakoulun luennoilla.

Menemällä Accenturelle päädyt vain myymään, myymään, myymään. Ja mikään ei ikinä riitä. Ja asiakkaita kuuluu kusettaa niin paljon kuin ikinä pystyt.

Äänestä

Niin ja jos huumeet kiinnostavat niin sitten ehdottomast IBM:lle.
Itse en palkkaisi ketään nuorta IBM:ltä, kun kaikki päihteet otetaan käyttöön heti työajan loputtua perjantaina.

Äänestä

Ohoh, saiskos tästä vähän enemmän tietoa?

Äänestä
  • Hmm... pätevimmät koodarit mitä itse tunnen ovat vähintäänkin hyvin myötämielisiä hampulle. Toki poikkeuksia on.

    Myyjissä / esimiehissä ei niinkään tuota kulttuuria ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ABM kirjoitti:

Haastattelut edessä. Kumpi on parempi duunipaikka?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu