onko ohjelmasta mitään hyötyä ja onko se täynnä jotain viruksia?
SpeedUpMyPC
ohjelma
401697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Tarkoittanet tätä?
http://www.uniblue.com/fi/software/speedupmypc/
Minä en ainakaan maksaisi senttiäkään moisesta.
Jos jotain haluaa siivoilla niin sen voi tehdä ilmaiseksi ja turvallisesti tällä:
http://www.piriform.com/ccleaner
http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html
Taitaa olla mainosversio tästä: SystemCare PRO 3
Mikä ettei jos ilmainen toimii ja jos kokee tarpeelliseksi.
Mitenkään välttämättömiä tällaiset ei ole ja huonolla tuurilla saa koneen sekaisin.
Wotin mukaan epätyydyttävä. Ei sillä mitään tee mutta saa jonkun aloittelijan tuntemaan itsensä osaavaksi ja voi sitten kehuskella kavereille että tuunailimpa konetta, heh. Varmaan jotain haittoja seuraa mukana, mene tiedä.
täällä linkki ohjelmaa.
http://www.speedtest.net/
kyllä nopeutu kone,kiitos.
Erehdyin ottamaan ne 10 ilmaista poistoa (uniblue). Nyt en vaan tiedä miten saan hävitetyä koko roskan ?Tulee aina ensin näkyviin kun avan koneen. Niiden omilla suluilla ei onnistu. Mikä avuksi?
Koneen nopeus ja nettilinjan nopeus taitaa olla kaksi eri asiaa... ja speedtest.net mittaa nettiliittymän nopeutta ja vasteaikoja.
pingtest.net mittailee sitten vasteajat tarkemmin mutta kummallakaan ei ole mitään tekemistä koneen nopeuden kanssa.
Miksiköhän Microsoft Suosittelee Unibluen ohjelmia jos kerran haittoja siitä on ?
Itse juuri asensin kyseisen ohjelman. Ainakaan virusksia ei näytä tulleen koneeseen ainakaan entistä enempää. Latasin ohjelman netistä, ja kopioin myös asennus koodinkin netistä, eli maksoin ohjelmasta 0€. Jos joku haluaa tuon tunnuksen, tai oikeastaan tunnukset ja linkit, niin kerro tässä. Itellä on monta koodia, ja joku niistä pitäis käydä. Harmi maksaa turhasta, kun apua oisi lähellä kerrankin. Jotain 130 virhettä löyty ja ainakin poisti ne. Pitäisi käynnistää tietokone uusiksi ja kattoa käynnistyykö nopeammin.
Hetkinen, toi näytti tosi hyvältä tää ohjelma ko Slow-PcFighter. Asensin sen ja kaikki meni nappiin, kunnes pitää maksaa jos haluaa koko version. 25 virhettä poisti ilmaiseksi ja lopuista pitäisi maksaa. Koneelta löyty jotain yli tuhat eli pitäisi saada tuo tunnus sinnekkin. Harmi vain, mutta en löytänyt netistä. N. 8€ maksaa kuukaudelta, mutta en viitsi maksaa, koska puhelimella ei voi suorittaa tuota laskua. :/
No kyllä oman koneensa kanssa voi sählätä ihan miten tykkää.
Öö tota miten nyt sanoisin, kirjoitin tuolla käyttäjänimellä dadadadadadaaaa tai joku tommonen ja nyt rupes menee aika sukakas tää homma. Ei millään poista ohjelmaa ja näin. En suosittele lataan!
hei kertokaa mitä teen!!! kun yritän poistaa tuota lukee vaan tämän toimenpiteen suorittamiseen tarvitaan käyttöoikeuksia ja voi valita vain yritä uudelleen ja peruta????
Se on haittaohjelma. Googleta sen nimellä sen poisto-ohjeet. Et tod.näk. ole ainoa uhri.
Lisään vielä että haittaohjelma voi olla myös softa joka ei välttis tee koneesta bottiverkon orjaa mutta on silti tarpeeton ja valehtelee tarkoituksellisesti. Monet "haitakkeet" tekevät juuri niin etä löytävät sillä trial / ilmaisversion ensi skannauksella muka "miljoona" vikaa joita ei voi korjata kuin maksamalla rahaa täydestä versiosta joka on yhtä shcaissea kuin se trial versiokin. Ja joissain tulee kaupan päälle vielä kourallinen troijaisia ja muita pöpöjä.
Ei se ihan suoranainen haittaohjelma ole mutta roskaa kuitenkin.
Huonosti ylläpidetty = jo vanhentunut, kallis shareware roska ja toimivuudesta ei mitään tietoa.
http://www.tucows.com/preview/507625/SpeedUpMyPC
CCleaner on saman genren ohjelma ja on ilmainen, luotettava ja ennenkaikkea hyvin tunnettu. CCleaner on myös allekirjoitettu joten siitä ei voi saada viruksilla saastunutta versiota jos tarkistaa allekirjoituksen.
"..mutta on silti tarpeeton ja valehtelee tarkoituksellisesti."
Joo, ok. Ymmärrän tarkoituksesi.
Ihmiset haluaa näitä "All In One" ohjelmia jotka tekee kaiken ja ihmeet päälle, mutta muutama muukin konsti hoitaa saman asia eli pitää ( windows ) koneen hyvässä toimintakunnossa.
A.) Eheytä levyasemat säännöllisesti n. 1kk.n välein jos käytössä vanhempi kuin windows 7
B.) Pidä ohjelmat, selain, laite ajurit, jne.. & käyttöjärjestelmä aina päivitettynä.
C.) Pidä huoli että windowsin käynnistyksen yhteydessä käynnistyvät ohjelmat
ovat oikeasti tarpeellisia, ei sellaisia jotka tarvittaessa voi klikata pikakuvakkeesta käyntiin. Ne hidastavat sekä koneen käynnistystä & käyttöä viedessään muisti ym. kapasiteettia. eli mahd. vähän autom. windowsin käynnistyksen yhteydessä käynnistyviä ohjelmia. Ja ne voi hallita msconfig työkalun kautta.
D.) Huolehdi koneen keskusyksikön pölyjenpuhdistuksesta säännöllisesti n. 6kk.n välein,, riipuen ympäristön pölyisyydestä.
Lisäys ( tavan mukaan ) Eli tuo CCleaner on kyllä oikeasti hyödyllinen " all in one"softa. Varsinkin jos on tehnyt pajon muutoksia kokoonpanoon, eli asentanut ja poistanut paljon eri ohjelmia niin CCleanerin rekisteri työkalu pistää hyvin ajantasalle tilanteen sinne rekisteriin.. varsinkin jos jotain epämääräisiä ohjelmia on tullut asennettua niin poistonkin jälkeen on hyvä varmistaa ettei niistä jää edes rekisterimerkintöjä.
A) Jos Windows Vistaa vanhempi tai mikäli se automaatti on pois päältä. Ja monille riittää vaikka eheyttäisi kerran 6kk tai kerran 3kk.
B) Riittää kun kaikki ohjelmat mitkä käyttää verkkoyhteyttä tai avaa vieraita tiedostoja (kodekit, selainlisäosat yms. mukaanlukien) päivitetään ja sen voi tehdä vaikka kuukausittain.
C) Parempi vaan kun ei asenna mitään ylimääräistä järjestelmään. Jos siihen Windowsiin tarvitsee enemmänkin lisäillä ohjelmia jostain muualta kuin Windows Updatesta tai Windowsin asennuslevyltä niin sitten käyttöjärjestelmä on yleensä valittu väärin.
D) Yleensä kerta vuoteen riittää ja jos siististi elää niin kerran kahteen vuoteen.
A.) Niin,, Vista unohtui kun sen yli hyppää muistoissakin eikä vain käytännössä.
B.) Jos vain aikaa on ja haluaa maksimoida hifistelyn niin kyllä ne päivitykset voi ihan oikeasti asentaa myös sitämukaa kun ne tulee. Sekä kaikkeen mitä nyt on.
Softa - Laiteajurit - Firmware - jne.. Mutta tuo että sanoin ->> "käyttöjärjestelmä aina päivitettynä." Tarkoittaa juuri käyttöjärjestelmää. Eli on hyväksynyt asetuksissa autom. päiviytksen tai edes ilmoituksen uusista päivityksistä. Softa - Laiteaurit - Firmware puoli onkin sitten harkinnan mukaan, vaikka tosiaan ei siitä haittaakaan ole jos jaksaa nekin pitää ajan tasalla mutta sitä en tarkoitattut. Ilmaukseni oli varmaan liian ympäripyöreä.
C.) Parempi tosiaan jos ei asenna mitään ylimääräistä juu. Mutta ihmisillä on tapana pikkuhiljaa asennella kaikkea ja ei huomioida että moni softa lisää itsensä sinne käynnistyksen yhteyteen. Ja jos ei halua luopua itse ohjelmasta niin tarpeen mukaan sen käynnistysmerkintä tulisi ainakin poistaa konetta hidastamasta.
D.) Kyllähän se kone varmaan toimii vaikka villakoira kenneli asuisikin siellä sisuksissa, mutta kummasti ainakin oman koneen prossun siileen kertyy jo 6kk.ssa pölyä sekä sisäänotto ilman suodattimiin.. vaikka naiseni on oikea himosiivooja ja kodinhengetär, niin sjostain sitä pöyä vaan sinne tulee. Ja sen 6kk. pölyn poiston jälkeen lämmöt sekä tuuletinmelukin tippuvat kummasti, eli siitä on jopa hyötyäkin.
Eli sinne rajoille ei tarvitse mennä vaikka hyötyä olisikin,,kyllä se kone voi tosiaan kerätä sitä nöyhtää vaikka 2v ja silti ( ehkä )toimii. Mutta näitä tekee jaksamisen mukaan, ei pakon.
Juuri näin! Mukavaa, että jollain on asiallista tietoa ja mielipidettä (vrt. M-Kar).
Esimerkkinä kohtaan D, joudun n. 3 kk välein siilen putsaamaan. Samanlainen yli-innokas siivoja, koneessa kylläkin useita tuulettimia vetoa tekemässä.
B) Tämä tarkoittaisi sitä, että joutuisi säätämään noin joka viides päivä googlettelemalla uusia ohjelmaversioita yms. eikä tässä ole vielä laskettuna ajurit ja firmwaret. Pitäis sillä koneella kai tehdä jotain hyödyllistäkin välillä....
Ajurit ja firmwaret kannattaa päivittää vain service packin yhteydessä ellei erityistä vikaa näy. Voi nimittäin helposti mennä huonompaan suuntaan.
D) Taitaa tarvita jotain lehtipuhallinjäähdytystä. Suosittelen passiiviratkaisuita niin voi käytellä vuosikausia putsaamatta mitään.
Noin tiedoksi vaan, tämähän on tiedetty miksi joissakin toimistoympäristöissä tietokoneet hajoilevat huomattavasti enemmän ja se johtuu juurikin siivoamisesta jos niitä laitteita siirrellään viikottain ja putsaillaan.
B- automaatio toimii aika pitkälle
-ajurit voi melkeinpä napin painakluksella palauttaa
D- vai, että pölynpoisto prosessorinjäähdytyksestä hajoiluttaa
Pitääkö aina vänkätä vastaan vastoin parempaa tietoa?
B) Windowsista puuttuu se automaatio.
D) No vastaan kun on parempaa tietoa, kaikki koneen ylimääräinen ropöaaminen hajoittaa niitä. Tämän takia sitä siivoojille sanotaan, että kun pyyhitte pölyjä ja tietokoneisiin ei kosketa. Kestävät kummasti paremmin kun ei kerta viikkoon rönkitä niitä. Koneen availu menee samaan sarjaan mutta selväähän on se, että pitää puhdistaa jos meinaa tukkeutua pölystä. Älä siis vänkää vastaan jos et tiedä asioita.
Fiksu kuitenkin ostaa passiivijäähdytettynä niin ei kerää pölyä ja ei sitten tarvitse koskea koko vekottimeen.
Mun kokemukseni mukaan noi molemmat (CCleaner ja ASCare) pilkkovat jotain sovellusten ohjelmistopolkuja. Puhdistuksen jälkeen jotkin ohjelmat (esim. GIMP) avautuvat huomattavasti hitaammin. En ole asetuksista löytänyt vielä säätöä joka estäisi tuon.
Asia korjaantuu kun asentaa hidastuneet ohjelmat uudelleen.
Enpä ole ikinä törmännyt moiseen ongelmaan CCleanerillä vaikka on tullut käytettyä jo jokunen vuosi.
En ole minäkään törmännyt kertaakaan.....
.
ei ole tiedossa että olisi hävittänyt mitään mitä ei olisi saanut hävittää, sellaisiakin ohjelmistoja on valitettavasti
Ccleaner ja joku registry compaktointi niin se on siinä
.
Samat sanat. Toimiva ohjelma! Tuolla teorialla olisi edes yksi ohjelma lakannut toimimasta tässä vuoden aikana, mitä olen Ccleaneria käyttänyt, mutta kun ei ensimmäinenkään!
Sitten sellainen juttu, että Windowsissa on itsessään toiminnot tilan vapauttamiseksi, että tälläisillä ohjelmilla ei tee hevon vittuakaan.
Koittaa nyt ihan ensiksi klikata hiiren oikealla napilla sitä C: -kiintolevyosiota niin löytyy sitten järjestelytoiminto.
Windows Vistassa sitten on compcln.exe millä voi integroida service packit pysyvästi järjestelmään ja poistaa turhat kuonat.
Windows 7 SP1:llä homma käy kun käskee komentorivillä pääkäyttäjänä näin:
dism /online /cleanup-image /spsuperseded
Temp kansion voi myös tyhjätä pari kertaa vuodessa ja näillä selviää ihan täysin. Ei tarvitse sitä konetta sotkea jollain ihmeohjelmilla kun Microsoft tarjoaa ihan valmiina Windowsissa toiminnot mitkä ei sotke sitä järjestelmää.
Pieni ongelma:(
"Windows Vistassa sitten on compcln.exe millä voi integroida service packit pysyvästi järjestelmään ja poistaa turhat kuonat."
"Windows 7 SP1:llä homma käy kun käskee komentorivillä pääkäyttäjänä näin:"
"dism /online /cleanup-image /spsuperseded"
Kuinkahan moni ns. "tavallinen käyttäjä" osaa noi hommat, on paljon yksinkertaisempaa käyttää valmista ohjelmaa joka hoitaa hommat?!
No siis nämä on ihan valmiita ohjelmia, kuuluu Windowsiin ettei tarvitse mihinkään epävirallisiin virityksiin koskea mitkä voivat sotkea ja jotka ei ole valmiina Windowsissa.
Siis oikeasti, jos siitä Windowsista ja siihen kuuluvista ohjelmista on maksanut niin miksi niitä sitten ei käytä?!
Yleensäkin siitä voi lähteä, että jos käyttöjärjestelmään laittaa enemmänkin jotain lisäohjelmia ja etenkin sellaisia vaikka on ihan valmis ratkaisu niin silloin on kyllä se käyttöjärjestelmä valittu täysin väärin jos se ei kerran kelpaa. Tuollaisilla lisäohjelmilla jotka jotka ronkkii järjestelmää saa ennen pitkää sen järjestelmän vaan sekaisin. Parempi että ei sitten koske mihinkään, ei se pari gigaa levytilaa nyt muutenkaan tunnu missään.
Hei!
Miten saisin nopeutettua tietokoneen käynnistystä, kun tietokone käynnistyy niin ruudussa näkyy vain punainen taustaväri? Noin 1minuutin päästä ilmestyy myös taustakuva ja pikakuvakkeet. Samalla ruutuun tulee lukeen "Tehtävien ajoitus-moduuli lakkasi toiminnasta" JOKA KERTA. En jaksaisi aina odottaa kauan. Tietokoneen käyttöjärjestelmänä toimii Vista, ja tietokone on läppäri mallia.
Olisit onnellinen jos Vista käynnistyy minuutissa.
Aikahan on täysin vertailukelpoinen, jopa nopea läppäriksi.
Hae cnet-sivulta ashampoo 2010 WinOptimizer ilmaiseksi (he lähettävät sinulle aktivoinnin tuohon ohjelmaan ja se on siis ilmainen). Itselläni kyseinen ohjelma nopeutti selvästi kolmea konetta! Linkki alla...
download.cnet.com/Ashampoo-WinOptimizer-2010-Advanced/3000-18512_4-75021499.html?tag=mncol;1
Tuota Windowsin työkalua käytettäessä on syytä muistaa, että SP 2:sta ei voi enää tämän jälkeen poistaa Vistasta! Lisäksi pitää olla adminin oikat! Itse olen ylimääräiset backupit yms. poistanut TuneUp:lla...muutama klikkaus ja homma hoituu näppärästi (puhdistamaton kone voi vapauttaa tilaa helposti lähes 10Gb)!
Puhdistuksen jälkeen kannattaa varmuuden vuoksi ajaa chkdsk-lukutilassa, käyttiksen ollessa päällä...admin oikat tähänkin ja löytyy helposti haulla, siis tuo chkdsk!
anteeksi nyt vaan mutta halusin tämän kautta saada tietää kannattaako tätä speedupmypc ohjelmaa käyttää vai ei niin en todellakaan saanut vastausta vaan koko sivu oli täynnä jotain ei asiaan liityvää höpöä. eli please yksinkertainen vastaus yksin kertaiseen kysymykseen!?
Ei kannata.
Ja tähän samaan sarjaan voi lisätä kaikenmaailman GameBoosterit. Noilla ei tee sitten yhtään mitään. Kokemusta on omalta kohdalta, että ei tuonu edes sitä yhtä fps:ää ruudunpäivitys nopeuteen.