kuuntelin musaa wmp:llä, muokkailin biisien nimiä kuten lisäsin tietoihin albumin nimiä ja vuosilukuja yms .. mutta mutta, yhtäkkiä vain kaikki koneellani olevat biisit niistä katosi kaikki tiedot enkä pysty edes muokkaamaan niitä, pelkkä tiedoston nimi näkyy joka on mulla tietty biisin nimenä, mutta siis esim otsikot (joka näyttää biisin nimen esim itunesissa) ja biisin numerot ja albuminimet yms eivät näy kaikki kadonneet? eikai tämä vaan tarkoita nyt sitä että joudun KAIKKI muokkaamaan uudelleen? vai onko jotenkin mahdollisuutta palauttaa tiedot takaisin? tiedän että ainakaan järjestelmän palauttaminen ei hyödytä koska ei vaikuta henk. koht. tiedostoihin mitenkään, mutta en pysty muokkaamaan nyt edes minkään biisin tietoja enää :( enkä mielestäni tehnyt mitään mistä tämä olisi voinut tulla ... nyt todella "Pulassa" :S
mitä ***** tapahtui?
pulassa ;S
21128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
koneeni on asuksen kannettava, malli x71vn, käyttis windows 7 ultim. 64bit.
Lisäilit tiedostonimeen vain tagi tiedostoon kuten kuuluisi?
anteeksi mutta nyt en käsittänyt viestiäsi. ihan normaalisti muokkailin biisien nimiä, kuten olen viime aikoina tehnyt aika paljon, kuten esimerkiksi näin:
Ennen muokkaamista: IRON MAIDEN_THE TROOPER
jälkeen: Iron Maiden - The Trooper
elikkä olen korjaillut "virhekirjoituksia" ja isoja kirjaimia pieniksi mutta jättänyt aina ekan kirjaimen isoksi yms ..
näkyykö niitä roskakorissa?
ai mitä roskakorissa? ei ne biisit ole hävinnyt mutta noi tiedot on vituillaan :S
TÄSSÄ KUVA JOKA SAATTAA HELPOTTAA JA AUTTAA TEITÄ YMMÄRTÄMÄÄN ONGELMAANI PAREMMIN:
http://img850.imageshack.us/i/loltt.png/
JOS LINKKI EI TOIMI TÄSSÄ UUS:
http://www.imageshare.web.id/images/mgq1zzw3e469shc2gzn.png
TODELLA HALUAISIN SAADA ARVOITUKSEEN VASTAUKSEN MISTÄ TÄMÄ YHTÄKKINEN JOHTUU JA TIETYSTI ETTÄ MITEN SAAN TIEDOT TAKAS.
biisit eivät siis edelleen ole kadonnut mihinkään mutta tiedot kateissa ..
Auttoi heti.
Laita jääkuutio kattilaan jossa on lämmintä vettä ja keittolevy ykköselle niin sammakko pääsee pois.
anteeksi en tiedä miksi se ei näytä kuvia. osaatko silti sanoa mitään mistä voisi johtua tuo tietojen katoaminen biisien nimistä? :S:S enkä pysty niitä muokkaamaan enään lol :S
niin kuka tietää??? :S
Kokeiles wmp:n kirjaston uusikslaittoa. Wmp:n kirjastosysteemi on perseestä ja sitä joutuu joskus palauttelemaan.
Klikkaa siis "library"-"tools"-"advanced"-"restore media library"
Ei toimi kuin wmp 12:ssa, vanhemmissa on erilainen systeemi.
mulla on wmp12 kyllä, mutta suomeksi, ja en löydä edes tonne, joten voisitko vaikka laittaa kuvan jonnekki nettii mistä pääsisin kattoo selvästi ohjeesi? tai selosta tähän suomeksi tai jotnekin :S
Umpimähkäinen arvaus:
http://aijaa.com/v.php?i=005577659930.png
tarkoitin että TIETOKONEESSA ne on persiilleen? ei wmp:n kirjastolla ole mitään väliä, mut siis ihan d asemalla on biisit ja ne on vituilleen, mikä avuksi?
Olettaen että tagit on ok niin...
http://www.google.fi/#hl=fi&source=hp&biw=1920&bih=887&q=rename mp3 from id3&aq=2&aqi=g1&aql=&oq=rename mp3 from&fp=6affab4ca1e76784
jaa mitenkä tolla sitten saisin palautettuu kaikki musiikki tiedostoni kerralla sellaisiksi kuin ne oli ennen tätä "katastrofia"? ja mulla on biisejä hemmetin paljon ja eri kansioissa ..
ja en edelleenkään pysty tekemään tiedostoille mitään siis olevinaan jotenkin että mulla ei olisi oikeuksia muokata niitä tai jtn? tää on tosi rasittavaa ..
No sitten ne on mahdollista että tiedostojärjestelmä on korruptoitunut jos et niille pysty mitään tekemään. En ny jaksa alkaa selvittämään miten sen voi ntfs:ssä korjata ja toivoa että musa on sen jälkeen palannut. Oletko rebootannut tässä välissä kertaakaan, yleensä winukkakin yrittää korjata tiedostojärjestelmän virheet käynnistyksessä?
järjestelmän palauttaminen ei varmaan korjaa asiaa? ja sehän tekee vain hommelit c asemassa järjestelmän tiedostoille, ei koske mitenkään henk. koht tietoihin ? :S
olen rebootannut koneeni parikin kertaa senjälkeen :S
Heh, tää vaikuttaa just siltä, että ongelma on joku todella yksinkertainen, jota sinä et vaan tajua, kun hösötät hysteerisenä. (:S:S:S) Nuku parin yön yli ja katso ongelmaa uudestaan. Kyllä se siitä!