lasku tulee vuoden myöhässä!

Tilasin vuosi sitten tarvikkeita asennuksineen eräältä yhtiöltä, joka tuli, hoiti hommansa ja laskun piti tulla perässä. Tuli myös, yli vuoden viiveellä, ja arvatkaa 2 kertaa onko siihen varattuja rahoja enää jäljellä hiljaisen talven jälkeen (pienyrittäjä)
laskun loppusumma 7500e, maksuaikaa viikko. onko mikään laki puolellani???
52892
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Perkele. Tein työn ja hankin tarvikkeet.
Nyt se ****pää lusmuilee eikä meinaa maksaa. Laistakin vinkuu.
Voinko panna etelämaalaisen perintäpalvelun asialle?

Äänestä

Tiesit, että lasku on tulossa. Miksi siis käytit rahat muuhun?

Olisithan voinut esim. kysyä miksi lasku ei ole vielä tullut ja mikä on laskun loppusumma?

Olet saanut "ilmaista lainaa" tältä toimittajalta, joten ei pitäisi olla mitään syytä valittaa.

Äänestä

Kyllä lasku pitäisi toimittaa kohtuullisessa ajassa, mutta tämä tuskin vapauttaa maksuvelvollisuudesta.

http://www.kuluttajavirasto.fi/File/4672b687-d8f3-4a93-bd39-9cf0680bb51e/Maksaminen ja laskutus.pdf

"Jos yritys laskuttaa saatavasta vasta pitkän ajan kuluttua sen syntymisestä, saattaa olla ongelmallista osoittaa, että velkasuhde on todella syntynyt ja että lasku on edelleen maksamatta. Tällöin velkojan tuleekin varautua esittämään selvitys näistä esimerkiksi kirjanpitoaineiston avulla."

Tuon perusteella olisi porsaanreikä, jossa laskuttajan mahdollisesti puutteellinen kirjanpito voisi vapauttaa maksuvelvollisuudesta.

Tuo viikon maksuaika vaikuttaisi joka tapauksessa laittomalta:
"Jos maksamisen eräpäivästä ei ole sovittu, lasku on maksettava kuukauden kuluessa sen lähettämisestä. Yksipuolisesti laskuun merkitty muu eräpäivä ei sellaisenaan sido velallista. Yritys voi kuitenkin käyttää vakioehtonaan vähintään 14 päivän maksuaikaa."

Äänestä
  • tietenkin maksan laskun, eihän siitä ole kysymys. vaan siitä että kyselyistäni huolimatta laskua ei kuulunut kohtuullisessa ajassa, ja sitten kun se tulee, niin pitäisi heti maksaa koko summa.

    Äänestä

Veditkö kolaa nokkaan vai mihinkö hukkasit toisen rahat? Ihme itkua, kun pitää maksaa rahat, joita oot velkaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


presikdert kirjoitti:

Tilasin vuosi sitten tarvikkeita asennuksineen eräältä yhtiöltä, joka tuli, hoiti hommansa ja laskun piti tulla perässä. Tuli myös, yli vuoden viiveellä, ja arvatkaa 2 kertaa onko siihen varattuja rahoja enää jäljellä hiljaisen talven jälkeen (pienyrittäjä)
laskun loppusumma 7500e, maksuaikaa viikko. onko mikään laki puolellani???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu