Auttakaa jos kokemusta kyseisistä näytöistä.
Plussaa, miinusta?
Toiseen päädyn todennäköisesti, koska budjetti olisi juuri tuollaisiin sopiva. Käyttötarkoitus pakkaamattomien kuvienkäsittely.
Nuo näyttöjen vertailu sivut eivät oikeen anna painavaa arvosanaa kummallekkaan, toiset sivut pisteyttää toisen paremmin ja toiset taas toisen paremmaks. Sanalliset arvioinnit myös vaihtelee. Joten siksi kysyisin muoltakin neuvoja, mitä mieltä olette olleet näytöistä.
Kiitoksia vastauksista.
Dell UltraSharp U3011 vai HP ZR30w?
4
624
Vastaukset
- Näyttöä ostamassa
Ottaisin ehken Dell UltraSharp U3011 näytön. Hieman tyylikkäämpi ulkonäöltään.
Mistä meinasit hankkia kyseisen näytön jos päädyt siihen? - Mihin käytät sitä?
annoit kyllä liian laajan kysymyksen joku tuossa jo kertoi toisen olevan "Hieman tyylikkäämpi ulkonäöltään", eli siinä yksi plussa.
itse kyllä ajattelen aivan eri näkökulmasta,
tyylikkyyttä en arvosta lainkaan, vain hinta/laatusuhde,
on kiva köyhäillä vaikka siihen ei olisikaan tarvetta.
ite en ole ostanut varsinaista näyttöä kuin ensin 15 " ja 19" kauan kauan sitten silloin kun oli analoginen TV-aika.
nyt on edullinen 32" taulu TV, joka toimiin myös 12 V,
sen saa varmaan helpolla myytyä ja olemme myös usein käyttäneet sitä eri huoneissa ja lainanneet matkailijoille.
Ehdottamista merkeistä en tiedä muut, kuin arvelen niiden olevat todella kalliita, tarvitsetko sen hintaluokan näyttöä. Huomasin vertaa.fi sivuston lupaavan Dellin näytölle paremman kontrastisuhteen:
Dell 100000
HP 3000
http://www.vertaa.fi/compare/19414264/18026013/
En tunne tuotteita käytännössä, kuhan nyt ihmettelin speksejä.Tarkemmin asiaa tarkastellen käytännön merkitystä on kiinteällä kontrastisuhteella, joka näyttää molemmissa olevan tasan sama:
1000:1 kiinteä
http://www8.hp.com/fi/fi/products/monitors/product-detail.html?oid=4195317
http://accessories.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=us&cs=04&l=en&s=bsd&sku=224-9949
Itsellä tulee mieleen ensimmäisenä, onko kyseessä edes 2 täysin eri tuotetta? Joskus samaa tuotetta on voinut ostaa kahden eri merkkisenä, tuote on sama, mutta kuoret vähän erilaiset. Eihän tuotteilla edes välttämättä ole mitään käytännön eroa. Voihan olla, että kuoret on molemmilla omat, mutta LCD-paneeli valmistetaan samalla tehtaalla samalla tapaa.
Onko muuten porukalla tietoa, miks nää 30" näytöt on nykyään niin harvassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1102537- 2272027
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1811817- 441565
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1041376- 1221148
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo281901Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65805Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä40783Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo61761