Peruskysymys öljymaalauksesta

Eli jos teette yksityiskohtaisen työn öljymaaleilla, niin piirrättekö kankaalle ensin esim lyijykynällä? Minun on pakko tehdä hahmotelma lyijykynällä, muuten en pääse alkuun. Mutta ongelma on, että hahmotelma luonnollisesti peittyy kun maalaan taustan ensimmäisenä?
Yksinkertainen tymä kysymys joka varmasti selviäisi kurssilla, mutta sellaiseden ei ole mahdollisuutta ja maalaamaan pitäisi päästä.
5205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hiili on perinteinen tapa hahmotella kankaalle. Sitten kevyesti fiksatiivia jotta ei hiilet ihan heti pyyhkiydy pois. Lyijykynän jälki voi kuulemma tulla ajan kanssa läpi ohuiden maalikerrosten. Myös maalilla voi tietenkin luonnostella.

Kyllähän se piirustus siellä pohjalla yleensä häviää ensimmäisten kerrosten myötä, mutta sitä se maalaus on. Jos sitä vaan värittäisi piirustuksen sisällä ja viivojen mukaan niin kyllähän se olisi aika tylsää. Maalausta joutuu koko ajan piirtämään uudestaan ja uudestaan, näin se lopulta syntyy.

Se viiva siinä piirustuksessa merkkaa kahden eri värialueen kohtaamista. Siinä siis joko valööri tai väri muuttuu niin paljon että laitamme siihen piirustuksessa viivan. Maalaat nämä alueet kohdalleen ja työstät ne rajat, siis viivat.

Äänestä

Kiitos paljon, tuota hiiltä en edes olisi tajunnut... Minä tarvitsen ehdottomasti jonkun peruskurssiin maalaamiseen, mutta aikaisintaan kesällä vasta sellaiseen tulee mahdollisuus, ja tiedättehän te, jos inspiraatiota on, ei siinä kesään odotella =)

Äänestä

Perusteita voi hakea taideoppaista! Mutta niitä seuraamalla pääsee vain öljyvärimaalariksi! Taiteilijaksi voi valmistua jonkun tyaiteilijan opastamana esimerkiksi taidekursseilla, jos onnistuu valitsemaan hyvän opettajan kurssin!

Äänestä

Miten hahmotellaan yleensä pienet pikkutarkat maalaukset? Hiilikynällä vai?

Äänestä

Yksi kelpo keino on hahmotella ensin hiilellä (kevyesti) ja akryylivärillä sotkee tuon rajakohdan. Sitten, akryylin kuivuttua oljyväriä päälle. Tällöin ns. taustakuva ei heti sotkeennu öljyllä läträtessä vaan kuultaan hieman läpi, joka helpottaa linjojen noudattamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maalailija kirjoitti:

Eli jos teette yksityiskohtaisen työn öljymaaleilla, niin piirrättekö kankaalle ensin esim lyijykynällä? Minun on pakko tehdä hahmotelma lyijykynällä, muuten en pääse alkuun. Mutta ongelma on, että hahmotelma luonnollisesti peittyy kun maalaan taustan ensimmäisenä?
Yksinkertainen tymä kysymys joka varmasti selviäisi kurssilla, mutta sellaiseden ei ole mahdollisuutta ja maalaamaan pitäisi päästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu