Paukut/Taskut

Jälkeläinen**

Minun äidin äijä oli nimeltään Paukku ja mummo Tasku. Olivat Lempaalasta.

Olisi mukava kuulla, jos tiedätte jotain lempaalalaisista Paukuista ja Taskuista. Äijä ja äidin sedät jäivät rajan taakse.

7

508

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paukku Lempaalasta

      Hei! Isäni oli Paukku Lempaalasta. Tasku-nimeä en tunne.
      Osaatko yhtään sanoa tarkempaa etunimeä Paukulle ja synt. aikaa?
      Jospa vielä löytyisi henkilö 1800-luvun digitoiduista kirkonkirjoista, jotain uutta voisi löytyäkin.
      Tiesithän, että Paukku-sukuseura toimii...

    • Paukku Lempaalasta

      Odottelen vastaustasi; onko pappasi syntynyt 1900-luvun paikkeilla? Isäni oli syntynyt Lempaalassa vuonna 1901. Hänellä oli useita sisaruksia, jotka jäivät sinne. Olen itsekin yrittänyt löytää isänpuoleisia sukulaisia.

    • Jälkeläinen

      Äidinäiti oli tyttönimeltään Liisa Paukku s.1904. Liisa Paukun veljet olivat Paavo ja Matti ja pikkusisko Ida . Heidän äitinsä nimi oli Anna (os. Tasku?). Heidän isän nimeä en tiedä. Hän oli kuulemma veturissa apumiehenä.

      • Anonyymi

        Odottelen vastaustasi; onko pappasi syntynyt 1900-luvun paikkeilla? ISOIsäni oli syntynyt Lempaalassa vuonna 1901. Hänellä oli useita sisaruksia, jotka jäivät sinne. Olen itsekin yrittänyt löytää ISOisänpuoleisia sukulaisia.

        suomi24.fi sivuilta löysin tämän:

        Hei, Vahingossa osuin tänne keskusteluun. Äitini isän nimi oli Pekka Pietari Paukku. Hän oli kotoisin Lempaalasta, Inkerinmaalta, syntynyt aivan 1900-luvun vaihteessa. Päätyi sitten Kannaksen Heinjoelle ja sieltä vaimonsa ja lapsiensa kanssa sodan myötä Suomeen Uudellemaalle Nummelle. Kuoli 1961. Äitini kertoi, että isänsä oli muistellut huvilaa kauniilla Terijoella. En tiedä, oliko se perheen omistama vai suvussa. Pekka oli nuorena poikana Inkerinmaalla onnistunut lähtemään pakoon kotoaan metsään venäläisiä vainoajia/sotilaita veljensä Matin kanssa. Veljeksiä oli useampia. Joku perheenjäsen ammuttiin kai kotonaan ja joku vietiin vangiksi tässä kotiin tunkeutumisessa. Ei varmaa tietoa vangitun kohtalosta, luultavasti teloitettiin myöhemmin.
        Jäin miettimään, olisiko Simo Paukku jotenkin mahdollinen sukulainen. Lukkarinmäestäkin edesmenneet äitini ja tätini ovat joskus maininneet.


    • lembälä

      paukku taskussa

    • Anonyymi

      Joensuussa oli aikoinaan luokkakaveri jonka sukunimi oli Paukku.

    • Anonyymi

      pizdets

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      291
      11073
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      25
      3150
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      78
      3023
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      94
      2721
    5. 89
      2591
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2291
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      270
      2186
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1435
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      135
      1350
    Aihe