Minun äidin äijä oli nimeltään Paukku ja mummo Tasku. Olivat Lempaalasta.
Olisi mukava kuulla, jos tiedätte jotain lempaalalaisista Paukuista ja Taskuista. Äijä ja äidin sedät jäivät rajan taakse.
Paukut/Taskut
7
530
Vastaukset
- Paukku Lempaalasta
Hei! Isäni oli Paukku Lempaalasta. Tasku-nimeä en tunne.
Osaatko yhtään sanoa tarkempaa etunimeä Paukulle ja synt. aikaa?
Jospa vielä löytyisi henkilö 1800-luvun digitoiduista kirkonkirjoista, jotain uutta voisi löytyäkin.
Tiesithän, että Paukku-sukuseura toimii... - Paukku Lempaalasta
Odottelen vastaustasi; onko pappasi syntynyt 1900-luvun paikkeilla? Isäni oli syntynyt Lempaalassa vuonna 1901. Hänellä oli useita sisaruksia, jotka jäivät sinne. Olen itsekin yrittänyt löytää isänpuoleisia sukulaisia.
- Jälkeläinen
Äidinäiti oli tyttönimeltään Liisa Paukku s.1904. Liisa Paukun veljet olivat Paavo ja Matti ja pikkusisko Ida . Heidän äitinsä nimi oli Anna (os. Tasku?). Heidän isän nimeä en tiedä. Hän oli kuulemma veturissa apumiehenä.
- Anonyymi
Odottelen vastaustasi; onko pappasi syntynyt 1900-luvun paikkeilla? ISOIsäni oli syntynyt Lempaalassa vuonna 1901. Hänellä oli useita sisaruksia, jotka jäivät sinne. Olen itsekin yrittänyt löytää ISOisänpuoleisia sukulaisia.
suomi24.fi sivuilta löysin tämän:
Hei, Vahingossa osuin tänne keskusteluun. Äitini isän nimi oli Pekka Pietari Paukku. Hän oli kotoisin Lempaalasta, Inkerinmaalta, syntynyt aivan 1900-luvun vaihteessa. Päätyi sitten Kannaksen Heinjoelle ja sieltä vaimonsa ja lapsiensa kanssa sodan myötä Suomeen Uudellemaalle Nummelle. Kuoli 1961. Äitini kertoi, että isänsä oli muistellut huvilaa kauniilla Terijoella. En tiedä, oliko se perheen omistama vai suvussa. Pekka oli nuorena poikana Inkerinmaalla onnistunut lähtemään pakoon kotoaan metsään venäläisiä vainoajia/sotilaita veljensä Matin kanssa. Veljeksiä oli useampia. Joku perheenjäsen ammuttiin kai kotonaan ja joku vietiin vangiksi tässä kotiin tunkeutumisessa. Ei varmaa tietoa vangitun kohtalosta, luultavasti teloitettiin myöhemmin.
Jäin miettimään, olisiko Simo Paukku jotenkin mahdollinen sukulainen. Lukkarinmäestäkin edesmenneet äitini ja tätini ovat joskus maininneet.
- lembälä
paukku taskussa
- Anonyymi
Joensuussa oli aikoinaan luokkakaveri jonka sukunimi oli Paukku.
- Anonyymi
pizdets
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1056913Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4835045Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1302989Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1772518Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t182226Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m361214En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su721143Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu51090Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531060- 1071054