Minun äidin äijä oli nimeltään Paukku ja mummo Tasku. Olivat Lempaalasta.
Olisi mukava kuulla, jos tiedätte jotain lempaalalaisista Paukuista ja Taskuista. Äijä ja äidin sedät jäivät rajan taakse.
Paukut/Taskut
7
599
Vastaukset
- Paukku Lempaalasta
Hei! Isäni oli Paukku Lempaalasta. Tasku-nimeä en tunne.
Osaatko yhtään sanoa tarkempaa etunimeä Paukulle ja synt. aikaa?
Jospa vielä löytyisi henkilö 1800-luvun digitoiduista kirkonkirjoista, jotain uutta voisi löytyäkin.
Tiesithän, että Paukku-sukuseura toimii... - Paukku Lempaalasta
Odottelen vastaustasi; onko pappasi syntynyt 1900-luvun paikkeilla? Isäni oli syntynyt Lempaalassa vuonna 1901. Hänellä oli useita sisaruksia, jotka jäivät sinne. Olen itsekin yrittänyt löytää isänpuoleisia sukulaisia.
- Jälkeläinen
Äidinäiti oli tyttönimeltään Liisa Paukku s.1904. Liisa Paukun veljet olivat Paavo ja Matti ja pikkusisko Ida . Heidän äitinsä nimi oli Anna (os. Tasku?). Heidän isän nimeä en tiedä. Hän oli kuulemma veturissa apumiehenä.
- Anonyymi
Odottelen vastaustasi; onko pappasi syntynyt 1900-luvun paikkeilla? ISOIsäni oli syntynyt Lempaalassa vuonna 1901. Hänellä oli useita sisaruksia, jotka jäivät sinne. Olen itsekin yrittänyt löytää ISOisänpuoleisia sukulaisia.
suomi24.fi sivuilta löysin tämän:
Hei, Vahingossa osuin tänne keskusteluun. Äitini isän nimi oli Pekka Pietari Paukku. Hän oli kotoisin Lempaalasta, Inkerinmaalta, syntynyt aivan 1900-luvun vaihteessa. Päätyi sitten Kannaksen Heinjoelle ja sieltä vaimonsa ja lapsiensa kanssa sodan myötä Suomeen Uudellemaalle Nummelle. Kuoli 1961. Äitini kertoi, että isänsä oli muistellut huvilaa kauniilla Terijoella. En tiedä, oliko se perheen omistama vai suvussa. Pekka oli nuorena poikana Inkerinmaalla onnistunut lähtemään pakoon kotoaan metsään venäläisiä vainoajia/sotilaita veljensä Matin kanssa. Veljeksiä oli useampia. Joku perheenjäsen ammuttiin kai kotonaan ja joku vietiin vangiksi tässä kotiin tunkeutumisessa. Ei varmaa tietoa vangitun kohtalosta, luultavasti teloitettiin myöhemmin.
Jäin miettimään, olisiko Simo Paukku jotenkin mahdollinen sukulainen. Lukkarinmäestäkin edesmenneet äitini ja tätini ovat joskus maininneet.
- lembälä
paukku taskussa
- Anonyymi
Joensuussa oli aikoinaan luokkakaveri jonka sukunimi oli Paukku.
- Anonyymi
pizdets
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2844412Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva592491Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1212418Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit3032332Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta832266Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1422265Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no1852103Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b751882Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem4211439Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1531350