kuntoutustuen uudelleen haku hylyn jälkeen, mistä alkaen?

hajuakaan?

Siinähän se otsikossa eli kun joutuu hakemaan uudelleen kuntoutustukea hylkypäätöksen jälkeen voiko sitä hakea samalle ajalle kuin alkuperäistäkin ja lisänä on uudet tuoreemmat todistukset. 300 kelan sairaspvrahapäivän jälkeistelle ajalle siis. hain ekalla kerralla marraskuun alusta alkaen ja tuli hylkynä (kuntoutussuunnitelma puuttui) vai pitääkö hakea hakupäivästä eteenpäin eli nyt maaliskuusta.

Kelan sivuilla oli että 6 kk takautuva hakuaika, mutta koskeeko myös uutta hakemusta hylyn vuoksi kun ymmärsin ettei valittaakaan kannata... vai kannattaako? Onko jollain mennyt valitus läpi ilman muutoksenhakulautakuntaa.

3

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virastovirus

      Marssi tai raahaudu Kelalle ja kysy sieltä, niin minäkin tein, sieltä neuvoivat minun tapauksessani. melkeinpä paras kun otat sanelimen mukaan ja nauhoitat keskustelun sillä välillä saa todella kirjavia vastauksia :)

      • kjp67

        alkuperäinen pitää peruuttaa jos aikoo hakea uudella hakemuksella kun on jo muutoksenhaussa.... näin vastattiin ystävälleni samaa kysyessään.


    • höpöhöpö. ei tarvitse peruuttaa mitään jos olet jo valituksen tehnyt. mikäli sulla on uusi lääkärintodistus niin haet siitä alkaen kun lääkäri on sut todennut työkyvyttömäksi, eli mikäli tapauksessasi lääkärintod.on samalle ajalle kuin aiempi niin haet tietty samalle ajalle. tutkivat oikaisumahdollisuuden ja jos sitä ei ole niin sitten se lähtee eteenpäin muutoksenhakuelimelle. tämänkin jälkeen aina kun saat uusia selvityksiä tms niin niitä vaan luukusta sisään, oikaisumahdollisuus tutkitaan aina ekasta hylystä alkaen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      148
      8188
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3260
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      405
      2441
    4. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      38
      2199
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      290
      1894
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      168
      1809
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1710
    8. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1535
    9. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1374
    10. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1289
    Aihe