kuntoutustuen uudelleen haku hylyn jälkeen, mistä alkaen?

hajuakaan?

Siinähän se otsikossa eli kun joutuu hakemaan uudelleen kuntoutustukea hylkypäätöksen jälkeen voiko sitä hakea samalle ajalle kuin alkuperäistäkin ja lisänä on uudet tuoreemmat todistukset. 300 kelan sairaspvrahapäivän jälkeistelle ajalle siis. hain ekalla kerralla marraskuun alusta alkaen ja tuli hylkynä (kuntoutussuunnitelma puuttui) vai pitääkö hakea hakupäivästä eteenpäin eli nyt maaliskuusta.

Kelan sivuilla oli että 6 kk takautuva hakuaika, mutta koskeeko myös uutta hakemusta hylyn vuoksi kun ymmärsin ettei valittaakaan kannata... vai kannattaako? Onko jollain mennyt valitus läpi ilman muutoksenhakulautakuntaa.

3

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virastovirus

      Marssi tai raahaudu Kelalle ja kysy sieltä, niin minäkin tein, sieltä neuvoivat minun tapauksessani. melkeinpä paras kun otat sanelimen mukaan ja nauhoitat keskustelun sillä välillä saa todella kirjavia vastauksia :)

      • kjp67

        alkuperäinen pitää peruuttaa jos aikoo hakea uudella hakemuksella kun on jo muutoksenhaussa.... näin vastattiin ystävälleni samaa kysyessään.


    • höpöhöpö. ei tarvitse peruuttaa mitään jos olet jo valituksen tehnyt. mikäli sulla on uusi lääkärintodistus niin haet siitä alkaen kun lääkäri on sut todennut työkyvyttömäksi, eli mikäli tapauksessasi lääkärintod.on samalle ajalle kuin aiempi niin haet tietty samalle ajalle. tutkivat oikaisumahdollisuuden ja jos sitä ei ole niin sitten se lähtee eteenpäin muutoksenhakuelimelle. tämänkin jälkeen aina kun saat uusia selvityksiä tms niin niitä vaan luukusta sisään, oikaisumahdollisuus tutkitaan aina ekasta hylystä alkaen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      371
      12385
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5427
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2665
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      910
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      872
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      746
    Aihe