Gynekologin ohjeen mukaan olen syönyt pillereitä kohta kolme liuskaa putkeen. Kolmannen liuskan jälkeen olisi tarkoitus pitää tauko jonka jälkeen pitäisi taas syödä kolme liuskaa putkeen. Nyt kolmannen liuskan aikana on esiintynyt runsaasti ruskeaa vuotoa, jopa niin runsaasti, että olen joutunut käyttämään pikkuhuosunsuojia. Eilen sitten alkoi kunnolla menkat, ei enään ruskeaa vuotoa vaan ihan oikeat kunnon menkat. Kolmas liuska on vielä kesken, joten melko kummallista?!? Onko jollain kokemusta? Osaakohan joku kertoa onko kaikki ihan kunnossa?! Saattaisikohan johtua endometrioosista, sillä se minulla on todettu olevan.
pillerit, menkat, ruskea vuoto
huolestunut-
1170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei missään nimessä kummallista. Erittäin tavallista ja hyvin normaalia. Jos syö pillereitä noin pitkään ilman taukoa, on aika todennäköistäkin, että tulee ylimääräistä vuotoa ja ihan kunnollakin, vaikka vielä on liuska kesken. Miksiköhän lääkäri ei mitään sanonut, vaikka tuo on niin yleinen vaiva, että kohdallesi se todennäköisesti sattuu (ja sattui jo)?
Tuossa on oikeastaan kaksi vaihtoehtoa.
1. Syödä pillerit niin kuin on määrätty ja pitää se tauko sitten kun sen aika on. Sitä voi toivoa, että keho tottuu tuollaiseen syöntirytmiin ja jatkossa vuoto tulee vasta, kun itse sen annat tulla (=aloitat tauon)
2. Aloittaa tauko kesken laatan. Endon takiahan sinulle varmaankin tuo syöntirytmi määrättiin, jotta vuoto tulisi mahdollisimman harvoin ja siitä ei tarvitse joka kuukausi kärsiä? Sinänsä sillä ei ole mitään väliä onko se just tasan 3 liuskaa minkä syöt vai syötkö vaikka vain 2,5. Ehkä kuitenkin kannattaa ensin koittaa totutella sitä kroppaa tuohon syöntirytmiin ja sitkutella tuon 1-kohdan mukaan.