Eräänlainen win-käyttäjä gallup

Kun käytte verkkopankissa tai vaikkapa verkko-ostoksilla kuinka moni tekee tämän :

Tehtävien jälkeen katkaistaan nettiyhteys ja ajetaan kliinerillä tai vaikkapa kahdellakin ja tämän jälkeen uudelleenkäynnistys .

Voitte ja teettekin sen varmaan että nimitätte mua vainoharhaiseksi mutta itse teen tämän edellä mainittu.

Jokainen verkkopankin tai ostojen käyttäjä luonnollisesti pitää huolen siitä että win-ja virustorjunta/palomuuri päivitykset ovat ajan tasalla.
897
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Todella vainoharhaista. Mitä noista tempuista hyödyt? Jos todella pelkäät käyttää Windowsia niin ota käyttöön Linux tai BSD.

Äänestä

Pyyhitkö autostasi sormenjäljet kun olet käyttänyt sitä ? Tilaatko lehtesi salanimellä ?

Äänestä

Hiippaileeko kämpässäsi epämäärääsiä tuntemattomia ihmisiä, joilla on pääsy tietokoneellesi?
Yleisissä koneissa toki selaimen välimuisti ja historiatiedot pitää tyhjentää.

Äänestä

Joko oot pahasti vainoharhainen tai tämä on trollausta. Tavallisen modeemiyhteyden katkaisemisen kyllä ymmärrän, mutta en sitä, että adsl- tai kaapelimodeemista katkottaisiin virtoja jonkun tehtävän X jälkeen. Mikäli et sattunut tietämään yhteydet pankkeihin/nettikauppoihin ovat salattuja.

Äänestä

Mitä ihmettä verkkoyhteyden katkaisu vaikuttaa yhtään mihinkään???
Jos on vieras tietokonen niin IE:ssä voi käyttää InPrivate-selausta ja FF:ssä yksityinen selaus -tilaa.
Mielummin tekee tietenkin nuo rahansiirto jutut omalla koneella niin tietää että ei ole örkkejä asennettuna.

Äänestä

Ymmärrän jossain määrin temppusi jos hoitaa pankkiasioitaan julkisella tai kaverin koneella, mutta omalla kotikoneella tuntuu tosiaan vähän hätävarjelun liioittelulta.
Ja jos joku murtautuu kotiini, niin tuskin hän alkaa pöydälläni näpyttelemään konettani ja etsimään aukkoja pankkiliikenteestäni.

Äänestä

Moinen epäileväisyys on yleisempää kuin luulisikaan, varsinkin niiden keskuudessa jotka eivät ymmärrä/tajua kunnolla tietokteniikan perusteitakaan.
Ei voida olla varmoja mistään kun ei tiedetä ja ymmärretä tarpeeksi. Siksi moiset ylimitoitetut "turvajärjestelyt" ovat ainoa konsti suoda itselle edes jonkin asteen mielenrauha kun tehdään kaikki se vähäkin mitä osataan ja moneen kertaan, vaikkakin todellisuudessa se on hyödytöntä..

Ihmiset pelkäävät kaikkea tuntematonta ja kaikkea sitä mitä eivät osaa/voi hallita.
Vinkkinä aloittajalle sanoisin että tutustuu tietokoneensa käyttöön ja ohjelmien ym. perusteisiin paremmin, niin ei tarvitse tehdä turhaa ja tarpeetontä työtä sen koneensa kanssa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Varjo-Make kirjoitti:

Kun käytte verkkopankissa tai vaikkapa verkko-ostoksilla kuinka moni tekee tämän :

Tehtävien jälkeen katkaistaan nettiyhteys ja ajetaan kliinerillä tai vaikkapa kahdellakin ja tämän jälkeen uudelleenkäynnistys .

Voitte ja teettekin sen varmaan että nimitätte mua vainoharhaiseksi mutta itse teen tämän edellä mainittu.

Jokainen verkkopankin tai ostojen käyttäjä luonnollisesti pitää huolen siitä että win-ja virustorjunta/palomuuri päivitykset ovat ajan tasalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu