Kesähelteitä ajatellen, millaiset mahdollisuudet Milanossa on päästä uimaan yleisiin paikkoihin eli rannalle tai maauimalaan?
Uimaan Milanossa?
puli, puli
74247
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vielä kerkeisitte kertoa uimapaikoista, vielä reilu puolitoista kuukautta lähtöön.
Juuri Milanosta tulleena ainakin huomasin, että 28 C helteellä suosituin beach-kulttuuri oli makoilla bikineissä tai pelata rantalentistä Castello Sforzescon puistossa...keskellä puistoaluetta oli kalalammikko (vain kaloille) ja ihmisiä sadottain sen ympärillä...onkohan ihan Milanon keskustassa edes mahdollisuuutta uimiseen, en ole varma...maauimalan näin Bergamossa...tosin ehkä vasta kesällä uskaltaudutaan oikeasti uimaan helteestä huolimatta!
Eipä Milanossa kauheesti rantoja taida olla...?
Rantojahan Milanossa ei ole, mutta n. puolen tunnin metroreissu Como-järven liepeille.
Metro Comolle? Luulin että juna!
Löysin Wallpaperin uusimmasta oppaasta ainakin uimahallin minne pääsis, jos uimaan tekee mieli: Piscina Cozzi, Viale Tunisia 35, Milano.
http://www.milanosport.it/intranet/MILANOSPOR/Impianti/COZZI/index.htm
Aukioloajat ja hinnat: http://www.milanosport.it/intranet/MILANOSPOR/Impianti/COZZI/Apertura-a2/index.htm
Muuten ehkä kannattaa lähteä junalla Comolle tai tunnin matkan päässä olevalle Gardalle esim. Desenzano del Gardaan
Juna-aikataulut löytyy: www.trenitalia.com
Ei toivoakaan uimapaikoista paitsi halleissa, mutta kukapa niihin helteillä haluaisi. Varaa ehdottomasti jäähdytyslaitteilla varustettu hotellihuone ja kaupunkikeikkojen välillä käyt kylmässä suihkussa ja vaaleet vatteet ja vettä aina mukana, kyllä sillä pärjää.