Minkälaisia kokemuksia teillä harekrishnojen sunnuntaijuhlista on? Uskaltaako sinne mennä? Mitä pitäisi ensikertalaisena ottaa huomioon?
Krishna-liikkeen sunnuntaijuhla
5
341
Vastaukset
- ....................
Mene vaan, siellä on varmasti ihan kivaa. Muista kuitenkin, että krisnalaiset on uskonlahko, tiukkoja sääntöjä noudattava sisäänlämpiävä lahko, joka yrittää kaikin keinoin käännyttää sinua. Krisnalaiset ei esim. arvosta naista kovin korkealle, aika törkeitäkin juttuja sen suhteen jossain päin. Itse menisin uteliaan kiinnostuneena sinne, mutta pitäisin varani, enkä antaisi käännyttää itseni mihinkään lahkoon.
- Hindulainen tiede
"Muista kuitenkin, että krisnalaiset on uskonlahko, tiukkoja sääntöjä noudattava sisäänlämpiävä lahko, joka yrittää kaikin keinoin käännyttää sinua."
Ja saada sinut lahjoittamaan heille rahaa... Jossakin vaiheessa krishnalaisten kanssa tulee aina raha lopulta puheeksi. Ahnetta porukkaa.No jollainhan toiminta pitää kuitenkin rahoittaa, kun kyseessä ei kuitenkaan ole valtion tukema yhteisö.
Mites muuten kun itse aikoinani (joskus 80-luvulla) kävin useammankin kerran Viiskulman temppelissä syömässä (ihan ilmaimaiseksi muuten), niin onko heillä vielä tällaista ruokasysteemiä. Nykyisin varmaan maksaa (ei haittaa), mutta milloin, missä ja minkähintaisesta safkasta on kyse?
Intiankävijänä minua ei mitenkään haittaisi vaikka mukaan kuuluisi messu, vaikka satunkin olemaan uskonnoton.- Suosittelen.
Töppönen kirjoitti:
No jollainhan toiminta pitää kuitenkin rahoittaa, kun kyseessä ei kuitenkaan ole valtion tukema yhteisö.
Mites muuten kun itse aikoinani (joskus 80-luvulla) kävin useammankin kerran Viiskulman temppelissä syömässä (ihan ilmaimaiseksi muuten), niin onko heillä vielä tällaista ruokasysteemiä. Nykyisin varmaan maksaa (ei haittaa), mutta milloin, missä ja minkähintaisesta safkasta on kyse?
Intiankävijänä minua ei mitenkään haittaisi vaikka mukaan kuuluisi messu, vaikka satunkin olemaan uskonnoton.Sunnuntaina yleisötilaisuuden yhteydessä safga on ilmaista. Nykyään se on Ruoholahdenkatu 24. Kannattaa tulla julkisilla, koska nyt ei ole parkkipaikkaa temppelin uuden ratikkapysäkin takia, kadut ovat perattuina, täynnä työkoneita.
Helsingin temppeli on suht pieni, joten siellä ei katsota hyvällä haisevia sukkia, tai tupakan tai alkoholin löyhkää. Säädyllinen vaatetus on myös tärkeää.
- perusmiesss
Joo kannattaa käydä :) Eli siis aluksi siellä he lauluskelevat sitä hare krishna mantraa ja vieraat saa osallistua kans juhlimiseen :) Sitten he pitävät luennon Bhagavad-gitasta ( heidän usk. kirja ) se kestää n 1h ja sit he tarjoavat kaikille koossa oleville ihmisille Hyvän Maukaan JuhlaAterian ... tosi jees :)
Ihan rentoa porukkaa siellä on ja kiva ilmapiiri..tosiaan koittavat ehkä vähän käännyttää mut mitä turhia ... ihan jees paikka .. ystävällisiä ihmisiä .. aika paljon intialaisia ... kivoja ihmisiä Mie viihyn 1:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382191Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten662047Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363891675Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241474Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75925
- 27899