Hirsitalon siirto ja asumiskunnostaminen

Hei, mitähän maksaa siirtää vanha hirsitalo ja laittaa uudet perustukset sekä
tarvittavat liitännät ym. muut systeemit (mitä kaikkea lienevätkään) asuttavaan kuntoon ? Kiitos etukäteen jo kaikista vastauksista.
2220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sen tiedän satavarmasti, että tulee maksamaan enemmän kuin uusi, ja kannattaa ottaa huomioon sekin seikka, että vanhassa on luultavasti laho ja home vikoja enemmän tai vähemmän. Ja jos kehikko on esim. satavuotta vanha, ne vuodet on pois talosi iästä heti kättelyssä. Siis miksi ostaa vanhaa? kun samalla rahalla saa uudenkin.

Täytyy kyllä sanoa sekin , että meitä on tietenkin moneksi. Toiselle ei kelpaa jos on pienikin värivika uudessa hirressä ja toiselle taas käy satavuotta vanhat tummat rispaaantuneet hirret seinävärkiksi, minun mielestäni uus on aina uus ja uudestakin tulee vanha liiankin äkkiä.

Äänestä

Vanha talo vaati samat perustukset ja liittymät kuin uusikin. Varusteltaso neliöiden yms. lisäksi muodostaa lopullisen hintatason.
Vanhassa on aina enemmän töitä kun liimapuu"hirsi"-, höylähirsi tai sorvihirsitalossa. Vaatii purkamisen ja siirtämisen tai kokonaisena siirtämisen jne. jne. Paljon purkamista ja mahd. korjaamista ennen kuin pääsee tavallaan "rakentamaan".

Jos vanhaa etsii vain halvan hinnan takia niin unohda heti koko asia. Jos vastaavasti esim. liimapuu"hirsi"talo aiheuttaa pahoinvointia ei liene epäselvää kumpaan vaihtoehtoon kannattaa sijoittaa?

.............................

Ja jos kehikko on esim. satavuotta vanha, ne vuodet on pois talosi iästä heti kättelyssä. Ja jos kehikko on esim. satavuotta vanha, ne vuodet on pois talosi iästä heti kättelyssä.

Paskapuhetta, satavuotias ei ole satavuotias jos ei ole hyvin ja hyvästä puuaineksesta rakennettu ja hyvin ylläpidetty. Valikoidusta puumateriaalista rakennettu hirsitalo kestää huomattavasti kauemmin kuin nykyajan tehometsätalouden hötöpaskapuusta rakennettu vastaava hirsitalo. Toisekseen tämäkin palsta on täynnä päin persettä menneitä rakennusprojekteja. Huom, uusia.

......................................
Siis miksi ostaa vanhaa? kun samalla rahalla saa uudenkin.

Viitaten edelliseen, ennen osattiin valikoida puuaines ja tekijät olivat ammattitaitonsa puolesta ihan toisella tasolla kuin nykyiset sorvarit tai puunpalasten liimaajat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


torppahullu kirjoitti:

Hei, mitähän maksaa siirtää vanha hirsitalo ja laittaa uudet perustukset sekä
tarvittavat liitännät ym. muut systeemit (mitä kaikkea lienevätkään) asuttavaan kuntoon ? Kiitos etukäteen jo kaikista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu