Aloitan opiskelut kokkilinjalla ensi lukuvuonna, ja haluaisin tietää muiden kokemuksia kokkilinjalta. millaista opiskelu on ollut? Onko luokallanne ollut paljon lusmuilijoita ja ns. pellejä jotka riehuvat koko ajan. Itse menen amikseen opiskelemaan ammattia enkä siis jaksaisi kolmea (tai neljää vuotta, teen ehkä kaksoistutkinnon) pellejä kuunnella.
Kokkilinja
jojogjofgpdsfågf
6505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos nitä vatauksiaki sais....... :(
Luokka on ollu mukava mutta ala on kyllä syvältä sieltä. Hampaat irvessä kärvistelly vuoden, toista en aio.
Valmistuin suurtalouskokiksi pari vuotta sitten. Osa luokalta oli lusmuilijoita ja pellejä, mutta kun sellaisista ei välitä, viihtyy kyllä hyvin. Varmasti joka luokalla on näitä, joita ei voisi kiinnostaa yhtään vähempää, mutta keskittyy vain omaan oppimiseensa, niin menee hyvin. Ensin vaivasi se touhuaminen ja pelleily, mutta siihen auttoi myös oma asennemuutos: aloin ajatella, että kyllä tähän maailmaan ääntä mahtuu.
Alasta pitäminen on myös mielipideasia. Omasta mielestäni ala ei ole mitenkään syvältä vaan pidän tästä paljon. Mutta onhan se omalla tavallaan raskasta, joten kaikille se ei sovi.
Olen nyt valmistuva ravintolakokki ja voin sanoa, että menitpähän mihin tahansa alalle, siellä on aina näitä niin sanottuja lusmuilijoita. Tosin ne ei haittaa ollenkaan jos olet itse motivoitunut tekemään tästä ammatin itsellesi!
Alasta itsestään voin sanoa, että se ei ole läheskään sellaista kuin kotitalous tunnit joskus ylä-asteella, tehden ruokaa vain itselleen tai jollekkin ryhmälle.
Olen päässyt koulun kautta tekemään useita tilaustöitä; kuten juhliin ja erinlaisiin tapahtummiin. Hommat oli yleensä joko keittiön puolella tai joskus salissa hääräämistä. Ilta hommat on yleisiä, joten vapaa-aikaa EI AINA VÄLTTÄMÄTTÄ OLE VAIKKA MUUT OLISIVAT LOMILLA TAI VIIKONLOPUN VIETOSSA! .<
Itse en tosin kadu mitään, rakastan ruoan laittoa ja uuden oppimista.
Tämä tuli nyt vähän sekavasti kirjoitettua, mutta saitpahan kumminkin nyt vähän enemmän käsitystä siitä mitä saattaa tulla vastaan tässä ammatissa.
Eli oon nyt vuoden ollu opiskelemassa kokiks ja on ollut todella mukavaa. Työssä oppimisestakin tuli kolmonen eli paras (:
Kivaa, että olet viihtynyt koulussa ja on mennyt hyvin siellä. :) Ruoka-ala on mukava ala.