Hei.
Kyseessä on vanha, 1880-1890 rakennettu hirsitalo. Viimeiset 20v talo on ollut kylmillään ja asumattomana.
Tuvan lattian alapuolella on lattiaa kannattelevissa hirsissä ja laudoissa valkoista ja keltaista laikkua, vanumaista pintaa, jonka arvelen olevan lattiasieni tai muu vastaavan tyyppinen.Ruskeita itiöemiä ei ole näkyvissä. Lattia on siis lautaa, jota kannattelee paksut hirret. Sisäpuolella on kovalevyä. Mitään eristettä ei ole. Hirret eivät ole missään kohden kosketuksissa maahan, vaan kellarissa mahtuu kävelemään. Perustukset on luonnonkivestä ja jykevät (yli metrin korkuiset ja paksuiset).Myöskin seinähirret on sisäpuolelta todella hyvät, niistä kohti, kun näkyvissä. Seinien ulkopuolella lautaverhous.
Luulen "lattiasienen" johtuvan siitä, että lattianalus ei ole päässyt tuulettumaan, koska kissanluukut oli tungettu täyteen lumppuja ja siten ilma ei vaihtunut. Nyt ongelma on poistettu eli kissanluukut avattu.
Vaikuttaako tuo kovin vaaralliselta? Joissakin kohti vaikkua on aika paljon, mutta puu on silti kovan tuntuista, eikä lahoa ole missään. Voiko mahdollinen lattiasieni kuivua nyt pois tai ainakin leviäminen pysähtyä, kun ilmanvaihto toimii? Haittaako se ylipäätään, jos lattian alapuolella on lattiasientä tms. Tai voisiko tilanteelle tehdä jotain muuta kuin huolehtia tuuletuksesta?
Kertokaa tietävät/ammattilaiset/kohtalotoverit/"joka alan asiantuntijat"! Kiitos!
Lattiasieni - onko paha, jos aiheuttaja poistettu?
5
3585
Vastaukset
- no hätä
Hyviä havaintoja ja ihan oikeita. Tuuletusluukkujen tukkiminen on tyypillisin lattiasienen aiheuttaja. Toinen on vesivahinkojen tai perustuksien painumisen lisäksi hengittämättömien materiaalien käyttö lattiapinnoitteissa.
Sieni ei leviä eikä aiheuta ongelmia kun kosteus saadaan rakenteista pois. Oman mielenrauhan vuoksi voi sienten vaurioittamat puuosat vaihtaa tai ainakin minimissään tutkia perusteellisemmin.
Panu Kailan talotohtorissa aihepiiristä on hyvää juttua.
Kovalevy ja eristeiden puuttuminen herättää kysymyksiä?- etelänhetelmä
"Kovalevy ja eristeiden puuttuminen herättää kysymyksiä" Tälläinen rakenne on aivan yleinen. Monesti on laitettu vielä sanomalehtikerros lattialaudan ja kovalevyn väliin. Kovalevy on maalattu joko harmaalla tai ruskealla Permolla. Myöhemmin on saatettu lattiaan laittaa muovimatto päälle. Tämä on tietenkin virhe kylmillään olevassa mökissä. Kun keväällä menee kävelemään tällaisen lattian päälle, tuntee selvästi kovalevyn kupruilevan lattiassa.
- juupa juuuu
Höpöhöpö. Sieni kyllä leviää vaikka kuivaisit rakenteet. Lattiasieni pumppaa sitä itse maaperästä. Ja hengittämättömien lattiamateriaalien käyttäminen ei vaikuta mitenkään alapohjan kosteusolosuhteisiin. Mistä näitä satuja oikein tulee....?
Sienet ja kaikki niiden osat kuuluu poistaa ja samoin niiden saastuttama materiaali. Sen jälkeen korjata olosuhteet joka antoi lattiasienelle mahdollisuuden kasvaa ja levitä. Pelkkä tuulettaminen on oirehoitoa. Sama ongelma edessä kun luukut lyödään uudestaan kiinni.
- mietiskeleväinen
Kailaa on luettu jo ja käyty livenä kuuntelemassakin,
Kovalevy ei minusta herätä ihmetystä, sehän oli 50-60 luvuilla ihan normaali lattiamateriaali ja tarkoitus säilyttää (ainakin tässä tulevassa mahdollisessa vapaa-ajan käytössä, koska hyväkuntoinen pinta).
Eristyksen puuttumista onkin sitten aiheellista ihmetellä. Kyse on tuvan lattiasta, eikä siinä tosiaan ole kuin lattialankut ja niiden päällä suoraan se kovalevy. En tiedä, mitä siinä aiemmin on ollut. Viereisen pienen kamarin lattiassa on eristyksenä sryroksia alapuolella, niitä en ole liikutellut, enkä tiedä, miltä niiden alla näyttää. Salissa taas on vanhantyylin mukaisesti alhaaltapäin lauta, sammalta/muuta vastaavaa kuivaa luonnoneristettä ja sitten se varsinainen kantavat hirret ja lautalattia ja päällä kovalevy. Salin lattian eristyksenä olevat sammalet ym. materiaalit ovat ihan kuivia, hyvin hengittäviä.
Tuo puuosien vaihtaminen tarkoittasi sitä, että pitäisi siis purkaa koko tuvan lattia kaikkine kantavine hirsineen ja rakenta tilalle uusi. Lähitulevaisuudessa tähän ei mahdollisuutta, ehkä kaukana tulevaisuudessa siintävässä normaalissa asuinkäytössä, mikäli talo säilyy muuten siihen asti ok kuntoisena. - Puusuutari
Se alapohjan tuuletuksen varmistaminen on ihan ensisijainen juttu. Itselläni samalla tavalla parikymmentä vuotta tyhjillään olleessa talossa oli alapohjan tuuletus ollut huono jo alun alkaen. Puurakenteissa lattiasientä en nähnyt, mutta oli varmasti sitäkin joskus ollut. Ja ruskolahoa ja tupajumia ja muuta...? Maa talon alla on savea ja luonnostaan kosteaa. Siellä näin ekana kesänä lattiaremonttien jälkeen maapohjassa lattiasienen alkavaa kukintoa. Piikkasin kivijalkaan lisää kissanluukkuja niin, että vetoa on ristiin. Lattiasieni kuivahti ja saa nyt odottaa otollisempaa aikaa uudelle tulemiselleen. Ainakin sitä, että minusta aika jättää,
Panu Kailan kirjan kuvauksista päätellen lattiasieni on aika peto, mutta vetoa se ei näytä kestävän, niinkuin on satoja vuosia tiedetty.
Koita sitä keinoa, että huolehdit tuuletuksesta ja lyö naulalla pätkä uutta lautaa kohtaan, jossa lattiasienikukintoa on. Ja jos sieni ei leviä uudelle puulle, niin sienen kasvu pysähtynyt. Muistaakseni elävä kukinto on keltaisen tapainen ja kuivahtanut muuttuu ruskeaksi. Ja jos vielä ensi syksynä epäilyttää, niin kannattaa jätää tuuletusta talveksikin, vaikka sitten lattiat vähän enemmän jäähtyvätkin.
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1537800- 614360
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1403993Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233902Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423300Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383208Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko253205- 482923
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422721- 492484