Ylihinnoiteltu?

much too much

Terve!

Pietari kiinnostaa,mutta kun suoritin hieman laskelmia,niin hinta muuttuukin yllättävän kovaksi neljän hengen perheelle.Pistän pari esimerkkiä.

Vkl matka/juna hotelli 4x300 e
Viisumit 4x50 e
Kaupunkikiertoajelu 4x75 e

Enempää ei nyt viitsi laskeakaan,mutta viikonloppumatkan hinta muodostuu pelkästään näillä esimerkeillä melko kovaksi:1700 euroa!

1700 euroa ei tietenkään riittäisi mihinkään,koskaa rahaa menisi myös syömiseen,erilaisiin pääsymaksuihin,takseihin,shoppailuihin ja tuliaisiin...

No.Pietari on kuitenkin kaunis kaupunki.

1

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitr

      Riippuu ihan siitä että mitä matkaltaan haluaa. Jos haluaa mennä VR:n ylihintaisilla matkoilla kyhjöttämään länkkärihotelleja, istumaan turistibussissa ja kuvaamaan japanilaisten niskoja Eremitaasiin, niin kyllähän se kalliiksi tulee.

      Bussit (myös suomalaiset jos venäjä ei taivu) on paljon halvempia kuin juna. Firmasta riippuen pysähdellään myös mm. Viipurissa (tai kyllä junakin pysähtyy, mutta tänä aikana ei saa edes käydä vessassa, saati poistua junasta) ja muissa paikoissa matkan varrella - monesti voi myös ehdottaa kuskille, jotka usein mielellään pitävät ainakin sen tupakanmittaisen.

      Kaupungissa on hotelleja tosi halvoista ryöstöhintaisiin, kalleimmissa hinta ei oikeastaan lisää laatua - hotellibaarin hinnat sen sijaan nousevat. Halvemmat ovat hieman sivu keskustasta (siis kuitenkin lähellä, ja usein julkiset lähellä)

      Näköaloja voi katsella myös muuten kuin bussilla, metro on hyvä keino siirtymiseen - keskustassa melkein joka nähtävyydellä on oma asemansa, joiden nimet lukee metrokartassa englanniksi tai sitten ei. Tarkkoja hintoja en muista, mutta sadalla ruplalla saa jo kourallisen poletteja, jollaisella saa matkustaa niin paljon kuin lystää. Myös kokemuksen kannalta metro on hyvä, vähän eri meininki kuin Helsingissä. Taskuvarkaita kannattaa tietty varoa varsinkin jos näyttää turistilta (eli ne kamerat ja kartat piiloon)

      Myös "kansantaksi" on loistava ja halpa tapa liikkua, ainakin jos osaa edes pari sanaa venäjää (kunhan osaat numerot ja tiedät minne olet menossa niin pärjäät hyvin). Käytännössä toimii siten, että viittoilet ohiajaville autoille, kysyt että paljonko maksaisi mennä sinne ja sinne, ja hyppäät kyytiin. Tämä on tosin vissiin laitonta (minä olen tosin joskus matkustanut jopa miliisiautolla näin, päästiin hyvin äkkiä perille kun kuskin ei tarvitse varoa sakkoja). Tavalliset taksit toimii samoin, eli pyydä hinta etukäteen, muuten joudut maksamaan pahimmillaan Suomen tasoisia hintoja. Alueilla joilla on paljon takseja ja siten kilpailua pääsee tosi halvalla.

      Halpaa ja hyvää ruokaa saa paikallisten suosimista pienistä lounasravintoloista, joita on varsinkin torien laidoilla/keskellä/ympärillä. Kaupasta ostettuna tietty kaikkein halvinta, mitä isompi kauppa sitä halvempaa. Ympäri vuorokauden auki olevat ovat vähän kalliimpia, mutta kuitenkin korkeintaan puolet suomalaisista ruokakaupoista. Kannattaa spotata hotellin ympäristöstä "Produktij"-kauppa ("Elintarvike"), nämä ovat pieniä putiikkeja joissa myydään lähinnä vodkaa, tupakkaa, leipää ja erilaisia makkaroita yms. Useammin auki kuin kiinni.

      Mitä shoppailuun tulee, niin riippuu vähän siitä että mitä haluaa. Keskustan tavaratalot on suunnattu lähinnä rikkaille ja tosi rikkaille, joten hinnat on korkeammalla kuin Suomessa (monet pietarilaiset tulevat Helsinkiin tekemään "halpoja" ostoksia esim. Stockmannille). Esim. toreilta saa vaikka millaista rättiä, villasukkaa ja nahkatakkia älyttömän halvalla.

      Eipä nyt sen enempää tule mieleen, kysy jos on kysyttävää. Olen Pietarissa muutaman kerran käynyt. Tosi mukava kaupunki!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      401
      8721
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      3091
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      17
      1514
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      74
      1056
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1048
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1005
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      63
      958
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      943
    9. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      73
      894
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      890
    Aihe