työvuoroista

onko kenelläkään tietoa saako työnantaja muuttaa työvuorolistassa olevat työvuorot palkattomiksi vapaiksi jos on irtisanomisaikaa jäljellä muutama päivä? voiko työnantaja välttää maksamasta lomaltapaluurahan vuorot poistamalla?
3133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eipä noin saisi tehdä. Eri asia on miten sillä tempulla edes olisi mahdollista laistaa lomaltapaluurahojen maksu?

Äänestä
  • lomaltapaluurahan edellytyshän on että palaa töihin. mutta mitäs jos työnantaja vaihtaakin vuorot niin ettei töitä enää ole irtisanomisajalla?

    Äänestä

  • ap kirjoitti:

    lomaltapaluurahan edellytyshän on että palaa töihin. mutta mitäs jos työnantaja vaihtaakin vuorot niin ettei töitä enää ole irtisanomisajalla?

    Kyllä nyt kannattaa kysyä viisaammalta. Eiköhäb se lomaltapaluuraha ole muuttunut lomarahaksi jo ajat sitten ja sun olis pitänyt saada se loman alkaessa. Lisäksi juttu on niin että jos lampsit sinne konttorille tarkastamaan työvuolistan niin olet palannut loman jälkeen töihin, oli siinä listassa vuoroja tai ei.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


palkatonko? kirjoitti:

onko kenelläkään tietoa saako työnantaja muuttaa työvuorolistassa olevat työvuorot palkattomiksi vapaiksi jos on irtisanomisaikaa jäljellä muutama päivä? voiko työnantaja välttää maksamasta lomaltapaluurahan vuorot poistamalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu