äikän yo

Paljonkohan lähtee pisteitä kun panikoidessani unohdin laittaa otsikon ja tehtänänumeron yo - esseeni alkuun?
7785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei välttämättä lähde ollenkaan. Esseessä pisteet menee viiden pisteen välein (5, 10, 15, 20 jne.) ja tuo otsikon unohtaminen ei vielä alenna esseen arvoa viidellä pisteellä. Jos esseestä ei selkeästi tunnista, että mihin kysymykseen on vastattu (esim. samasta aiheesta useita otsikoita tai essee kirjoitettu muuten "aiheen vierestä"), niin sitten pistevähennyksiä tulee. Toki tuo on virhe, eli mahdollisesti alentaa pisteitä, mutta jos aineesi on jokaista pilkkua ja pistettä myöten muutoin täydellinen ja raflaava, niin ilman otsikkoakin on mahdollisuus vaikka täysiin pisteisiin.

Äänestä

Eikös esseessä se otsikko ole PALJON tärkeämpi kuin tekstitaidon kokeessa? Tekstitaidon kokeessa siitä otsikon puuttumisesta ei sakoteta (mitä ihmettelen kyllä suuresti!), mutta esseekokeessa otsikolla yms. on enempi merkitystä.

Unohditko otsikon siis vain puhtaaksi kirjoittamastasi esseestä vai myös "alkuperäisversiosta"?

Äänestä
  • otsiko on kyllä alkuperäisessä, mutta puhtaaksi kirjotetusta jäi.

    Äänestä

  • vastaaaaaan kirjoitti:

    otsiko on kyllä alkuperäisessä, mutta puhtaaksi kirjotetusta jäi.

    Vanhassa äikän kokeessa otsikon unohtamisesta menetti aina pisteitä, mutta tässä uudessa on hyvin erilainen pisteytys (kun ensinnäkin molempien kokeiden pistemäärät lasketaan yhteen/otetaan huomioon, eli arvostelu on tiukempaa siltä osin). Tästä on ollut aika paljon esim. abitreeneissä keskustelua ja varmaan joka vuosi siellä joku YTL:n edustaja vastaa, että otsikon puuttuminen ei automaattisesti vielä vähennä pisteitä tässä uudessa kokeessa, mutta tietenkin se otetaan huomioon virheenä. Kuitenkin jokainen pistevähennys on lähes 10% maksimista (kun pisteytys 5pst välein), että siinä kyllä otetaan huomioon useita seikkoja. Jos taas esim. tekstistä ei saa selvää, että mihin kysymykseen olet vastannut, niin siinä tapauksessa pistevähennys on lähes varmaa.

    Omalta luokaltani kirjoitti viime keväänä yksi tyttö niin, että kirjoitti esseen puhtaaksi suttupaperille/"ei-viralliselle" konseptille ja unohti vieläpä otsikon (muisti kuitenkin numeron, mutta otsikko olisi pitänyt keksiä itse, en muista muistiko kirjoittaa sitä edes suttupaperiin), ja L:n sai siitä huolimatta.

    Äänestä

  • vastaaaaaan kirjoitti:

    otsiko on kyllä alkuperäisessä, mutta puhtaaksi kirjotetusta jäi.

    Jos kerta otsikko unohtui vain puhtaaksikirjoitetusta tekstistä, ei se silloin haittaa. :) Pääasia että otsikko on jossain näkyvissä.

    Äänestä

Miten muuten, pitääkö tuo alkuperäinenkin versio palauttaa vai riittääkö puuhtaaksi kirjoitettu?

Äänestä
  • Alkuperäinen pitää kans palauttaa. Se on vähä niinku varmuuskopio. Ite kyllä yliviivasin alkuperäisen kun se oli niin sutattu ja korjailtu että ei vaan vahingossakaan menis arviointiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jejjeje kirjoitti:

Paljonkohan lähtee pisteitä kun panikoidessani unohdin laittaa otsikon ja tehtänänumeron yo - esseeni alkuun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu