Jetta yllätti

tsunamien maasta

A-katsastuksen tilastossa, 5-vuotiaiden autojen ryhmässä Jetta yllätti olemalla vähävikaisin. Tämä on ihmeelinen piikki kun 3-vuotiaissa se kuuluu keskivertoryhmään. Onnittelut myönteisestä kehityksestä.
Muutenkin tuoreemmat volkkarit painiskelevat miltei samassa sarjassa tojojen kanssa, mikä täytyy tulkita selväksi petraukseksi.
Vielä kun saisi Passattiin rakennettua pitkäikäisen etuakseliston ja ohjauksen, niin sekin nousisi keskiviivan alapuolelta parempaan kastiin. No, joku vetoaa taas paljon ajettuihin kilometreihin, mutta kun muiden samankokoisten lukemia katsoo, niin ei löydykään niitä suuria eroja matkamittareissa. Mujtta VW pyrkii parempaan, hyvä!

8

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      :D Vai että samassa sarjassa Toyotan kanssa...ei kai tässä niin alas olla sentään vajottu että Toyota olisi kilpailija jollakin mittapuulla...

      • sendai*

        Totta puhut. Katsoppa samaisesta A-katsastuksen tilastosta 12 vuotta vanhoista autoista tiedot, niin todellakin ollaan eri sarjoissa.
        Siitä näkee hyvin mitkä autot kestää pitkään vähävikaisina.


    • ...

      Kuka ajaa 12v vanhalla autolla? Niitten paikka on kierrätyksessä.

      • keskivertoautoilija

        Suomi-poika ajaa. Se romuttaa autonsa keskimäärin 20-vuotiaana, tosin mikään niistä ei enää silloin ole volklkari.
        Viisaat ei halua olla jatkuvassa osamaksukierteessä, vaan ajelevat halvoilla, vanhoilla autoilla ja käyttävät rahansa ihan muuhun.


      • ...
        keskivertoautoilija kirjoitti:

        Suomi-poika ajaa. Se romuttaa autonsa keskimäärin 20-vuotiaana, tosin mikään niistä ei enää silloin ole volklkari.
        Viisaat ei halua olla jatkuvassa osamaksukierteessä, vaan ajelevat halvoilla, vanhoilla autoilla ja käyttävät rahansa ihan muuhun.

        Niin miksi pitäisi olla osamaksu kierteessä, ei mulla ainakaan mene kun 3 vuotta uuden auton maksuun, ja sitten sillä ajellaan toiset 3 jos nyt ei satu olemaan mitään uutta kiinnostavaa VW:tä tarjolla, ja sitten vaihtoon.


    • TdiJetta2006

      Joo vaviskaa riisipussien omistajat Meksikon poika näyttää mistä laatuautot tulee ei todellakaan ole välii mistä maasta tulee vaan laatunvalvonta ratkasee,merivakii espanjasta ja vähävikanen voittaja luokassaan,Luulen et Jetan suosio kasvaa nyten on meinaan hyvä ja vähävikanen auto vaimolla on ja ei vian vikaa menee vähällä dieselillä ja äkänen ku mikä pesee pensavehkeet kulussa mennen tullen.vielä ku jakopää ois ketjulla huoltokulu puolittus mut uudessa jetasssa lienereki jo ketju ja sen myötäyhteis paine ruiskutus suutttimelle.

    • Köntsänen
    • -.-

      Meikäläisen mielestä se on jo jyrkkää alamäkeä jos painii missään asiassa juostenkusten tehdyn kansanpulkan kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      33
      11272
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9731
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2269
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1747
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe