Uusimpien suomalaisten katsastustilastojen mukaan Astra on keskitasoa luotettavampi auto kolmen vuoden ikäisissä:
http://www.a-katsastus.fi/SiteCollectionDocuments/Vikatilasto2010/A-Katsastus_vikatilasto_2010_3_vuotta.pdf
Taakse jäävät useammat Audin mallit, Volkkarin malleja, Mersuja, Skoda Octavia jne...
Yllättävää tilastoissa on Astran kanssa samoista komponenteista tehdyn Zafiran huono menestys, myös C-Vectra on selkeästi Astraa heikommalla sijalla, joskin kyllä ihan keskitasoa luotettavuudessa.
Itselläni on 60 000 ajettu -08 Astra H Twinport (115 hv) ja yhtään mitään vikaa ei ole ollut koko aikana. Seuraavakin autonikin tulee olemaan ehdottomasti Opel.
Astra se kestää!
7
720
Vastaukset
- En ole huolissani
Ne taitaa olla "koiranluut" syynä tuohon, Vectra/Zafira sen verran painavampiä että niitä menee, suht samaa tekniikkaa kaikki kolme alustaltaan.
- Astraalimiäs.
vm. 2000 Astra G. Ensimmäisellä omistajallaan uudesta asti. 159000km ajettu. Normi vuosihuoltojen lisäksi , vaihdettu pakoputki katista taaksepäin ja käsijarruvaijeri. Ei muita vaihdettuja kulutusosia. Etujarrupalat(kin) vielä alkuperäiset. Auto ruosteeton ja maalipinnaltaan ( starsilver) "kuin uusi". Alusta samoin ruosteeton. Auto sisältä(kin) kuin "uusi". Aika tyytyväinen olen ollut Astraani ( 3-ovinen 1.6 16v )
Merkkiliikkeessä, tarjosivat huimat 2000euroa vaihdossa uuteen J-Astraan. Ajattelin että ajetaan vielä muutama vuosi tällä samalla....- Astraalimiäs..
tarkennuksena/lisäyksenä tuohon vm 2000 Astra G-tarinaan. Autosta tosiaan pidetty myös huolta. Alustan ja pyöräkoteloiden huuhtelu jokaikisen pesun yhteydessä. Useampi krt / kk, kaikkina näinä vuosina. Syksyin ja keväin, 2-3 kertainen vahaus kiillotuskoneella tehtynä.
- Astraali-autoilija
Käytin juuri Astran katsastuksessa ja alustan osat olivat kunnossa. Kaverillani oli samanlainen Astra vm. 2007, ajoi sillä kolmessa vuodessa yli 70000 eikä kerrassaan mitään moittimista koko aikana. Vaihtoi kyllä sitten toiseen merkkiin ihan vain vaihtelun vuoksi...
Vaikuttaisi siltä, että alustakomponentteja on voitu kohennella v. 2007 tehdyn kasvojenkohotuksen yhteydesssä. Nimittäin aiemmissa katsastustilastoissa ennen alkupään Astra H:t sijoittuivat vastaavilla kilometreillä huonommin. - astra09
Astra H on ainakin hyvin ruostesuojattu jo tehtaalla. Tämä uusi astra on kysymysmerkki suojauksen osalta? Vaikuttaa että siinä olis säästetty vai pitääköhän paikkansa vai onko paremmin suojattu pelti.
- suokolo
työnnä suohon jo se helevetin ooppeli! :D ihan ystävällinen vinkki vaa.
- diyman
Terve,
Otsikon mukaan Astra kyllä kestää, kunhan sitä hoitaa, eikä erehdy luulemaan kilpa-autoksi. Mulla Astra -98 G 1.6l 8v ja 431 000km mittarissa, eikä vielä toivottoman pahasti ruosteessakaan huonosta hoidosta huolimatta. Tietysti siihen on jo vaihdettu vesipumppua, remmiä, raidetangon päitä, jarrupaloja jne. moneen kertaan, muttei mikään ihme noilla kilometreillä. Autossa on alkuperäinen kytkinlevy, eikä vieläkään luistamisen merkkejä. Ihan hyvä perusauto, eikä kovin monimutkainenkaan itse korjattavaksi, paitsi ehkä toi kytkinlevyn vaihto. missä puoliautoa joutuu purkamaan.
Ei sitä suohon kannata sotkea, sen verran halpoja kilometrejä. Pääoman arvo on n. 0EUR, l. pelkkiä bensa- ja varaosakuluja...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 968549
- 454210
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021936Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371478- 241450
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341189Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121160Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53877Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31852Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29827