Tänään

aamulehdessä

STT

Osalla suomalaisperheistä on pahoja vaikeuksia arkisen elämän pyörittämisessä.

Väestöliiton asiantuntija puhuu arjen kellumisesta, jolloin esimerkiksi kotityöt kasaantuvat, elämässä ei ole säännöllistä rytmiä eikä lapsista jakseta huolehtia kunnolla. Joillekin voi olla vaikeaa suunnitella jopa ruokailuaikoja tai lasten päiväkotiin lähtöä.

Elämän yllättävät käänteet kuten työttömyys, vakava sairaus tai ero saattavat heilauttaa arjen raiteiltaan.

– Kun on olemassa perheen ulkopuolisia kytköksiä, kuten työ- ja hoitopaikka, asiat on helpompi saada aikatauluun. Esimerkiksi työttömällä arjen rutiinit katoavat helpommin, sanoo Mona Jonsson Väestöliitosta.

Jonssonin mukaan perhetyöntekijät kohtaavat erityisen paljon yksinäisiä äitejä, jotka ovat uupuneet arjen taakan alla.

– Jos lasten kanssa täytyy jokaisesta asiasta neuvotella, se vie paljon energiaa ja on luonnollisesti pois muiden asioiden hoitamisesta, Jonsson sanoo.

1

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä huomenna torst:

      Mielenosoitus 31.03. 2011 klo 15 -17 Eduskuntatalolla

      VAPAAN kielivalinnan puolesta!

      Tavataan siellä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      51
      3269
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      963
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      830
    4. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      780
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      724
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      17
      720
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      24
      624
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      33
      615
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      600
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      577
    Aihe