Moni ei edes tiedä että yli 80% dobermanneista on pelokkaita koiria jotka eivät selviä edes kennelliiton testistä. Omistajat hankkivat dobermanneja ja rotweilereita oman egonsa jatkeeksi ja sitten pettyvät luonteeseen. Eroahdistusta on paljon ja sairauksia myös. Koira on halpa tapa "muka" ylpeilyyn kun ei ole varaa millään muulla leuhkia. Mutta naurettavaa on kuinka paljon vielä näkee itä- tuontisia koiria suomessa kun raha on niin tiukalla. Ne jotka tuntee dobermannin niin tietävät kyllä että pelokas koira on kyseessä.
Yhtä pellejä kuin
7
323
Vastaukset
- kennelliitonlehdestä
kennelliiton uusimmassa lehdessä jossa oli juttu agressiivisista egonjatke roduista mainittuna mm dobermanni ja rotweiler.
- ***
Sinä se pelle olet, ainakin siitä päätellen, että kirjoituksesi on täyttä paskaa. Ota edes faktoista selvää, ennen kuin alat pätemään.
Kennelliiton luonnetestissä vuonna 2010 käyneistä dobermanneista 95% sai yli 75 pistettä, joka on hyväksytyn raja.
Käy tuolta lukemassa faktaa ja avaa se naamasi vasta sitten, jos vielä koet tarvetta:
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmTulokset.aspx?R=143&A=2010&K=LTE
Tulipa vielä mieleen, että mistähän kaltaisesi amatööri mahtaa kunkin vastaantulevan koiran syntyperän tietää... Ja kerrottakoon vielä sekin, että sieltä itärajan takaakin tulee varsin hyviä koiria ja hintaluokkakin on muuten täysin sama, kuin täällä kotosuomessa.- 173 pistettä
No, ei se kyllä riitää ,että koira saa yli 75 pistettä luonnetestistä. Tuskin siinä voi sanoa , että hyvä koira. Mielestäni luonnetestipisteitten tulisi olla vähintään 150 jotta voitaisiin edes puhua rotumääritelmän mukaisesta koirasta.
- Kajamillie
173 pistettä kirjoitti:
No, ei se kyllä riitää ,että koira saa yli 75 pistettä luonnetestistä. Tuskin siinä voi sanoa , että hyvä koira. Mielestäni luonnetestipisteitten tulisi olla vähintään 150 jotta voitaisiin edes puhua rotumääritelmän mukaisesta koirasta.
Siinähän sinulle tehtävää, kun ajat Kennelliitossa asiaasi!
- saksanseisojavoimaa
173 pistettä kirjoitti:
No, ei se kyllä riitää ,että koira saa yli 75 pistettä luonnetestistä. Tuskin siinä voi sanoa , että hyvä koira. Mielestäni luonnetestipisteitten tulisi olla vähintään 150 jotta voitaisiin edes puhua rotumääritelmän mukaisesta koirasta.
No kerroppa miten se 150 pistettä tekee rotumääritelmän mukaisen koiran.Varmasti riittää 75 ,sillä läpäiseminen on rodulle kuin rodulle hyvä suoritus.
Et tiedä koirista etkä koulutuksesta yhtään mitään ,jos kriteerisi on yli 150 pistettä luonnetestissä rotumääritelmäksi.
Aikasemmin 1 alaraja oli 75 pistettä ja nämä 1 koirat olivat ylivoimaisesti helpoimmin koulutettavissa ja saivat nopeimmin tuloksia aikaiseksi.
Dobermannien luonnetta en tänä päivänä tunne,mutta aikasemmin koirien arkuudesta ei ollut tietoakaan ja toivottavasti ei olla menty siitä ainakaan huonompaan suuntaan.
Hyvää kesää kaikille Dobermanni henkisille ja kouluttakaa upeaa rotuanne ja etenkin liikuttakaa koirianne sillä Dobberi on upea koira kaikessa kokonaisuudessaan. - Dobberin omistaja
173 pistettä kirjoitti:
No, ei se kyllä riitää ,että koira saa yli 75 pistettä luonnetestistä. Tuskin siinä voi sanoa , että hyvä koira. Mielestäni luonnetestipisteitten tulisi olla vähintään 150 jotta voitaisiin edes puhua rotumääritelmän mukaisesta koirasta.
173 pistettä vittu mitä pellejä!! ja sulta jos otetaan luonne testi niin menee miinukselle vittu koiraa arvioida pisteiden mukaan onko se rotu koira vai ei
vittu mitä pellejä huh!!!
- Dobberin omistaja
Vähämpä sinä dobbereista tiedät jos viitsit väittää että ne on pelokkaita
itsellä ollut dobermanneja 2 ja tällä hetkellä on 2 taas ja mitä egoon tulee niin ei sillä ylpeillä ja en tiedä mikä dobberi sinulle on esitelty mutta dobberilla ollut aina kova luonne ja oppivat nopeasti ja ei ne sen sairaampia ole kun muutkaan koirat omillani koskaan ollut mitään sairauksia ja sanon täällä myös sen että pudottaisivat täällä suomessa koirien hintoja niin ei tarvitsisi mennä hakemaan muualta maista koiria, omat koirani on suojelu koulutuksen ja vartiointi koulutuksen saaneet ja osaavat 100% hommansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226089- 292150
- 1771982
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701151- 731017
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24932Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42907Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12775