Neitokakadun ongelmakäytös

--dfdf

Miten saan lintuni lopettamaan onelmakäyttäytymisensä?
Lintu ei ole ollut minulla kovin kauaa, syö kyllä kädestä ja alummassa tuli kiltisti kädelle kun houkutteli ja istuskeli olkapäällä jne. Nyt jos yritän silittää sitä, se yrittää nokkia minua ja vierailta se taas ei edes syö kädestä. Pitäisikö minun ostaa linnulle leluja lisää, jotta se saisi purkaa turhautuneisuutensa niihin minun ja muiden ihmisten sijasta?
Muuten tuo on todella kiltti ja eloinen, lentelee joka päivä vapaana ja pidän sille seuraa joten ainakaan seuran puutteesta tämä yllättävä agressiivisuus ei voi johtua, eikä siitä ettei saisi lentää ja kuluttaa energiaansa. Mitä voin tehdä että lintu lopettaa tämän ongelmakäytöksensä eikä enää purisi?
Vai voiko linnulla olla vain jokin vaihe mitä se käy läpi, joka aiheuttaa tätä agressiivisuutta? Voiko esim. sulkasato olla tulossa?

2

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mamemoo

      Se puree, koska ei halua, että silität sitä (jos selästä tms. silittänyt?). Se on voinut aiemmin näyttää, esim. töyhdön asennolla, ettei pidä tästä, ja kun sitä ei ole ymmärretty -> on alkanut puremaan, jotta saisi sen käden edes jollain tavalla pois.

      Lintuja kun yleensä tulisi rapsuttaa niskan seudulta, kun esim. neito itse tarjoaa kaulaansa, taittaen päätä alas tms.

      Ja vielä kun parvieläimestä kyse, niin parempi tosiaan olisi, että hänellä olisi myös väh.1 lajitoveri. Silloin näkee myös lintujen välistä kanssakäymistä, ja miten he rapsuttavat toisiaan, mm. niskasta ja päänseudulta.

      Silittäminen selästä, kun muistuttaa esim. saalistajaa joka tarraa lintuun ylhäältä päin kiinni.

      Eli ei varsinaisesti ongelmakäyttäytymistä, ehkä vain yhteisymmärryksen puutteesta?
      Toki jossain ikäkautena tai elämänvaiheessa aggressiivisempi ("vihaisempi"), mutta normaalisti onnellinen lintu ei sitä ole, eikä pure.

      Siis puree, vain kun pakko, itsepuolustusta...

      Myös esim. jos lintua väkisin joskus joutuu käteen ottamaan/pyydystämään aiheuttaa linnulle pelkoa, ja siitä syystä saattaa tulevaisuudessa pelätä enemmän käsiä ja ihmistä.

    • Nettajan

      Minulla on on ollut n. 5 v. kaksi neitokakadua eivätkä ne anna koskea kädellä itseensä. Eli ei pidä yrittää silittää selästä. Lintuni tulevat olkapäälle ja tarjoavat niskaansa rapsutettavaksi, ja nenällä saan koskettaa molempia mutta jos yritän kädellä, lennähtävät heti pois. Lintu ilmeisesti tulkitsee ihmisen nenän nokaksi, nokallahan emokin on aikoinaan poikastaan hoitanut ja sukinut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      32
      11240
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      56
      8963
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5435
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3734
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3638
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3594
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3328
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      59
      2665
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      71
      2377
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      33
      1913
    Aihe