Mikä on mielestänne laadukkain siemenhelmi (väriltää, muodoltaan tasalaatuinen)?
Olen jostain saanut kuvan että Tsekkiläinen siemenhelmi olisi Japanilaista laadukkaampi, mutta onko todella niin? ... mistä lie olen sen käsityksen saanut.
laadukkain siemenhelmi
3
206
Vastaukset
- Anonyymi
Tsekkiläisistä en tiedä, mutta Kevin Fast Horse käyttää italialaisia.
Olen nykyään käyttänyt japsi Toho 11/0.
Tykkäisin enemmän 10/0:sta, mutta värivalikoima on parempi pienemmissä.
Jos aikoo tarkkaa helmityötä tehdä, esim. sioux tyylistä, missä yksityiskohtaiset kuviot, täytyy helmen olla mahdollisimman samankokoinen. Netistä on saatavilla helmityöalustoja. (blank- tai empty beadwork patterns)
https://i.pinimg.com/originals/d5/c6/91/d5c691a2029bf2202b0b4ab90124bb8c.jpg
Teen suunnittelutyöt pääosin paintilla.- Anonyymi
Noissa siemenhelmissä ongelma on koko ja väri. Etenkin nk. laivastonsininen voi vaihdella niin, että siinä on liilaa.
Koossa taas ongelma on ne siemenhelmet, joita ei kaikesta päätellen ole helmitöihin tarkoitettu, eli seassa on neliskanttisia, liian ohuita ja pieniä, ja jopa putkihelmestä meneviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle152151Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631465Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061439Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61302Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681275Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001184Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell731124Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311067Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.301059En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521046