Olympus E-510

haikajakla

Mitä mieltä olette tästä kamerasta?
Mielestäni kelpo kamera, kunhan valaistus riittää. Huonossa valaistuksessa ainakin minun hermot pettää, kun ilman salamaa ei meinaa saada mitään kuvia. Vai enkö vaan osaa käyttää kameraa tarpeeksi hyvin?

11

1010

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Timba . . .

      Kyllä se sisätiloissa pelittää. Ite kakkosrunkona roikotan mukana. Ihan ok kunhan ei tarvi käyttää iso 1600 max 400 tai no 800 jos on ihan pakko ja kuvankäsittelyssä kohinat pois. Ei siinä muut pahaa kuin tuo kohina. Eli tykkään.

    • haikajakla

      Minkäslaisilla asetuksilla kuvailet, sillä meikäläisellä ei meinaa sisätilassa kunnolla pelittää?

    • mie täältä

      E-410:llä tulee kuvailtua, sehän on teknisesti aikalailla sama kuin e-510, kuvanvakaaja isoimpana erona.
      Kyllä sillä sisälläkin pärjää. Kittilasien valovoimahan tulee toki äkkiä vastaan, jos herkkyyttä ei tohdi nostaa. Timban tavoin ISO800 on minullakin yleensä maksimi, 1600 sitten äärimmäisessä hädässä jos salamaa ei voi käyttää.

      Jos nyt vaikkapa normaalissa (siis hämärässä) olohuonevalaistuksessa pitäisi henkilöstä kuva ottaa, niin saattaisin kokeilla salamalla softboxin kanssa. Pehmentimeksi käy paremman puutteessa vaikka valkoinen vessapaperi, sillä voi pehmentää ja heijastaakin salamaa.
      Jos ilman salamaa, niin ISO800, suurin aukko (A-asento rullassa) ja RAW. Keskipainotteista tarkennusta tulee yleensä käytettyä, ja jos suljinaika venyy liiaksi niin EV-korjauksella vähän lyhyemmäksi sitten. Histogrammi on hyvä apu, ettei jää aivan mustaksi kuitenkaan.

      Sitten kotona kuvat koneelle ja RAW:sta säätelemään otoksia. Kohinanpoistoa tarpeen mukaan. Itse teen niin, että UFRawilla teen isommat muokkaukset ja GIMPillä sitten hienosäädöt ja lopullisen kohinanpoiston. Yleensä pieleen menevän valkotasapainon saa myös RAW:sta korjattua.
      Olen saanut ISO1600:kin otetuista kuvista ihan siedettävän näköisiä, ja ISO800:sta saa jopa hyviä.

      Aika työlästähän se on, mutta palkitsevaa kylläkin. Treenaamalla oppii, ja sitten voikin jo sanoa että tuntee kameransa!=)

    • haikajakla

      kiitos vastauksista. alan kyllä olla sillä kannalla että vaihdan ihan nikonin d7000 ja rupean sittten siihen keräilemään niitä parempia objektiiveja vuosien varrella.

      • nniinpä

        Jeh. Tykkään kyllä kamerastani, mutta ostin jo nikonin minäkin.
        Tämä olyn politiikka ei enää tähtää vuosiin vaan nyt ajetaan pikavoittoja.
        Jatkan kyllä vielä olympuksellakin siihen asti kun saan päivityksen juurikin kyseiselle mallille eli e-510:lle, muuten en vaihda.
        Se tekee vieläkin sen mitä se teki ostaessakin ei se siitä ole muuttunut. Nikoni on nyt naapurina, ei korvaajana ja sievästi se tuohon viereen mahtuu.

        Vapaa maa sano muut mitä hyvään.


      • mie täältä
        nniinpä kirjoitti:

        Jeh. Tykkään kyllä kamerastani, mutta ostin jo nikonin minäkin.
        Tämä olyn politiikka ei enää tähtää vuosiin vaan nyt ajetaan pikavoittoja.
        Jatkan kyllä vielä olympuksellakin siihen asti kun saan päivityksen juurikin kyseiselle mallille eli e-510:lle, muuten en vaihda.
        Se tekee vieläkin sen mitä se teki ostaessakin ei se siitä ole muuttunut. Nikoni on nyt naapurina, ei korvaajana ja sievästi se tuohon viereen mahtuu.

        Vapaa maa sano muut mitä hyvään.

        Heh, tod. näk. Nikon on seuraava merkki minullakin. Olyn järkkärillä jatkaminen tarkoittaisi eevitosen hankkimista, mutta hinta tulee vastaan eikä Olyn obiskoissa ole niin paljoa kiinni että pakko olisi merkissä pysyä. Eikä Olympuksella kuvaaminen lopu kuin seinään, nykyinen jää joka tapauksessa kakkoskoneeksi ja käytettyjä runkoja saa halvalla vielä vuosia. E-30:kin kiinnostaisi, kunhan jossain sattuu hyvä diili niin..=)
        Harmi kylläkin, kun olen Olympuksen kameroista pitänyt todella paljon, että isompien runkojen tuotanto e-5:ttä lukuunottamatta lopetettiin. u4/3 ei ole huono systeemi, mutta omat rajoituksensa silläkin.


    • haikajakla

      Joo onhan tuo olympus ihan hyvä vejhe ei siinä mitään. Itse yritän sitä myydä tai vaikka vaihtaa rajalalla, koska en tarvitse kahta kameraa. Jotakin ominaisuuksia jään kyllä kapaamaan olympuksen kamerasta. Mutta takuulla tuo Nikon D7000 ajaa asian paremmin, ainakin minun käytössäni!

    • Kittiputken valovoima alkaa 3,5 (?), joten hämärällä ei muutenkaan onnistu. Paitsi säätämällä ja jalustalla. Jalustan kanssa saa hyviä kuvia myös pimeällä, kun tarkenus onnistuu.

      Todennäköisesti siihen saa myös adapterin, millä liittää muiden mallien putkia.

    • Hukassa4

      Mulla on Olympus E-510 digijärkkäri jossa putki 14-42mm 1:3.5 - 5.6 ED jossa lukee myös 0.25m/0.82 ft - ∞

      Eli mitäköhän noi sitten meenaa?? Välillä tulee hyviä kuvia, useimmiten huonoja. Joten jos tietäisin mitä nuo lukemat tarkoittaa niin ei tarvitsis vain tuurilla kuvata.. :) kiitos jo etukäteen! :)

      • gfsjg

        "Välillä tulee hyviä kuvia, useimmiten huonoja. "
        Veikkaan, että välillä otat kuvan laajakulmaisemmalla päällä ja se on hyvä ja sitten zuumaat sinne pitkään päähän niin se on huono.
        AutoIso ei muistaakseni käyttänyt tuossa iso400 suurempaa arvoa, ja tuo putki pitemmässä päässään sitä väliin kaipaisi heikohkon valovoiman takia.

        "Joten jos tietäisin mitä nuo lukemat tarkoittaa niin ei tarvitsis vain tuurilla kuvata.. :)"
        Lukemien ymmärtäminen auttaa tietty alkuun, mutta tuurilla kuvaaminen jatkuu kyllä. Kirjasto ja sieltä käteen, joku valokuvausopus vähentää tuurin osuutta kuvaamisessa jo huomattavasti enemmän.


      • Meinaa että

        14-42mm = objektiivin polttovälialue. Zoomin lyhin polttoväli 14mm, pisin 42mm.

        1:3.5 - 5.6 = objektivin valovoima, eli aukkosuhde. Valovoima 14mm:n polttovälillä 1:3.5 ja 42mm:n polttovälillä 1:5.6.

        ED = Extra low Dispersion. Tällä merkinnällä valmistaja haluaa kertoa, että joissakin objektiivin linsseistä on käytetty muutakin kuin halvinta mahdollista ikkunalasia.

        0.25m/0.82ft - ∞ = tarkennusetäisyys. Lyhin tarkennusetäisyys 0.25 metriä eli jenkkimitoissa 0.82 jalkaa ja pisimmillään tarkennuksen saa äärettömään. Tarkennusetäisyys mitataan kameran kuvasensorilta.

        PS. Onko kameran käyttöohje tallessa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1326
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1275
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1018
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe