Udev-joku

Attribuuttaaja

Miten saapai net käynnistyksessä vilahtavat alkutekstit pysähtymään? Kone herjaa jostakin udev-ongelmasta kirjoittimen suhteen, jotakin attr.. parental jotakin. Lisäksi on jokin kollisioni muistiosoitteiden suhteen ja joku epätäydellinen quirtti atin suhteen.

Siitä udev-ohjelmasta jos joku tietäisi lyhyet sudo-käskyt jolla saisi nämä mitkälie säännöt laitteille korjattua, niin olisin kiitollinen ja jaksaisin jatkaa debianin kokeilua. Hyvinhän tämä muuten toimii, paitsi että mokkulan networkmanager ei enää mobiilia löydä jos katkaisee yhteyden vaan vasta uudelleen käynnistäminen auttaa.

9

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+5

      Käynnistyksen alkutekstejä ei pysäytellä vaan niitä voi tarkastella lokeista -- sovellukset -> järjestelmätyökalut -> lokitiedostojen katselin. Ja sieltä etiäpäin..

    • Dmesg
      • Dmesg

      • debianisti
        Dmesg kirjoitti:

        Lisäksi: Debianissa ei sudo:a oletuksena käytetä, vaan kirjaudutaan root-tunnuksilla su - -komennolla. http://linux.fi/index.php/Su

        Mitä sinä höpäjät. Sudoa käyttää kaikki ne jotka ovat lisänneet itsensä >/etc/group/sudo:x:xx:< listaan mukaan. Tämän jälkeen >sudo< komennolla mennään eteenpäin omilla tunnuksilla, jihuu.


      • Dmesg
        debianisti kirjoitti:

        Mitä sinä höpäjät. Sudoa käyttää kaikki ne jotka ovat lisänneet itsensä >/etc/group/sudo:x:xx:< listaan mukaan. Tämän jälkeen >sudo< komennolla mennään eteenpäin omilla tunnuksilla, jihuu.

        Luitko Debianisti viestin tarkkaan: _oletuksena_ ei sudo ole käytössä Debianissa. Eikä sudon virittely visudolla ole mitenkään välttämätöntä.


      • debianisti
        Dmesg kirjoitti:

        Luitko Debianisti viestin tarkkaan: _oletuksena_ ei sudo ole käytössä Debianissa. Eikä sudon virittely visudolla ole mitenkään välttämätöntä.

        Usein vain on niin, että sudo on vähemmän näppäilyn takana kuin ensin rootiksi kirjautuminen. Eikä sudoa mihinkään viritellä se vain otetaan käyttöön. Ubussahan aina touhutaan sudolla, jos et ole sitä aiemmin hiffannut.


    • Päätteeseen komento

      dmesg | grep -i udev

      Tai "udev" tilalle jokin toinen suodatin ellei tuota kunnollista tulosta esim. error tms.

      Käynnistystä ei voi pysäyttää kesken kaiken joten vaihtoehdoksi jää tuo tapa selvitellä ongelmaa.

      • niin, suurenna pääte että rivittyy järkevämmin.


    • u"mrpT#x)e

      Ainakin Lennystä päivitettäessä /etc/udev/rules.d hakemistoon jää kummittelemaan vanha wacomin säätötiedosto. Kun sen poistaa niin virheilmoitukset häviävät. Nykyään säätötiedoston paikka on /lib/udev/rules.d hakemistossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      89
      5005
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      51
      3982
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2621
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2061
    5. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      23
      1913
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1799
    7. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1775
    8. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1697
    9. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1541
    10. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1404
    Aihe