Olen 175 cm ja hiihdän 145 cm:n sauvoilla pertsaa. Nyt jos alelaarista löytäisin uudet sauvat, niin otanko samat 145 senttiset vai pitäisikö ottaa pidemmät? Aika monet suositukset näyttäisivät, että 150 olisi oikeampi mitta. Mitä siis saavutan pidemmillä sauvoilla?
Asiaa sivuten on kyllä sanottava, että hirveän pitkiä perinteisen sauvoja löytyy sunnuntaihiihtäjiltä, vai onko tyyli huono vai sauva liian pitkä, en tiedä. Onko sauvojen pituussuositukset kasvaneet viime vuosina?
Perinteisen sauvat
5
1495
Vastaukset
- Kylmää terästä
Itse olen myös noin 175 cm ja käytän 150 cm sauvoja sekä 147,5 cm sauvoja perinteisessä. Tasatyöntöön pitempi on parempi, mutta vuorohiihtoon lyhempi on puolestaan yleensä parempi. Voisin pärjätä vähän lyhemmilläkin.
Jos löydät halvalla, ota noin 150 cm sauvat, jolloin voit testailla, kumpi on parempi mitta sinulle.
Tosi on, että ladulla näkee ihmisillä liian pitkiä sauvoja. Pituussuosituksista viis. Tekniikka ratkaisee. Jos pukkaa pelkkää tasatyöntöä, voi hyvin käyttää vaikka luistelutyylin sauvoja. - Rova-Jaska
Sauvoja voi myös itse lyhentää, mutta myös asiansa osaava suksihuolto voi tehdä asian.
Olen myös 175 cm pitkä. Aiempi sauvaparini oli 150 cm, nykyinen 145 cm. Kuten "Kylmää terästä" edellä kirjoittaa, niin tuo 147,5 cm voisi olla juuri optimaallinen ja silloinhan tietenkin tarvitaan 150 cm:n sauvoja, joita lyhennettäisiin tuo 2,5 cm.
Jotenkin huomasin itse helpommaksi hiihtää lyhyemmillä ja nykyaikaiseen tapaan tietysti myös kevyemmillä sauvoilla (60 %:n hiilikuitupitoisuus).
Kävin tänään lenkillä loistavalla kelillä auringonpaisteessa, vaikka kova etelätuuli toiseen suuntaan hieman hidasti hiihtoa. Ja tietysty "pertsalla". - Kylmää terästä
Jep. Jäi mainitsematta, että aina voi ostaa pitkät sauvat, joita on mahdollista lyhentää mielensä mukaan. Pitkät eivät ole yleensä sen kalliimmat kuin lyhemmät. Sen sijaan lyhyitä sauvoja on hankala pidentää. Tosin kahvaa voi koettaa siirtää sentin tai pari ylemmäs, mutta sauva menettää tällöin tukevuuttaan.
- alkup.
Tasatyöntöä voin lykkiä luisteluvehkeillä, on ainakin sauvat tarpeeksi pitkät..
Katsotaan mitä sauvoja kaupasta löytyy, voisi tuota 150 cm:n sauvan lyhentämistä kyllä harkita. Toisaalta olen tänä talvena erityisesti nautiskellut tehokkaasta vuorohiihdosta, ja en kyllä osaa sanoa onko vähän pidemmästä sauvasta ollenkaan hyötyä siihen.
(Swixillä muistaakseni oli sauvoja 2,5 cm:n välein, mutta itse aattelin One Wayta, kun olen Power Bridgeen mieltynyt)
Sauvomisesta... vinkkejä
nyt on hyvää aikaa rauhoittaa hiihtovauhtia,,ottaa erikohtia maastossa..joissa opettelee ensinnäkin sauvomista,,,
siis muutenkin kuin vain käsillä työntää j a kuinka eteenne vie sauvaa..
ja jokainenhan tietää, että opettelee pitämällä paukaloa aluksi vaakaasennoossa, jolloin hipuu housunpuntteja ja iskee aivan sauvan viereen,,
niin sitten alkaa sauvojenkin pituus selvitä. kun taivuttelee itseään ettei vaan käytä käsiään,,sopii opetella ikään- ja mihinkään kajoamatta,,mitenkä suorittautuu,,kaveri katsoopi vierestä,,loivassa nousussa kannattaa aloittaa,sauvomisen opettelut. sitten kesällä kun parituhatta kilsaa olet rullilla kaaputtanut..olet itsesi tähi, tajuat kuinka sauvomisen oppi on tuottanut hyvää- kuntoa- ja osaat opetella ensi- lumilla,, rauhallisuu on kaiken A- ja O...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 744197
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans823898Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa572448Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?642286Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik371978- 491879
- 1041744
- 561652
Kummallista
Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?551643- 611521