Vanhat negatiivit

jäämistö1

Löysin sukulaiseni jäämistöstä vanhoja negatiivejä. Negatiivit ovat ainakin 50-vuotta vanhoja, muutama on jopa lasilevyllä. Missä niitä voisi kehittää? Kehittääkö ihan tavallinen valokuvausliike noin vanhoja negatiivejä? Haluaisin kehittää negatiiveistä kuvia koska, valokuvia niistä ei ole enää jäljellä.

7

5293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käy kysymässä..

      Sehän riippuu filmikoosta, jos ne sopii firman käyttämiin laitteisiin.
      Kaikki firmat ei kyllä valttämattä tykkää mustavalkoisista.

      Jos on sopiva skanneri ne voi myös skannata ihan itsekin.

    • jäämistö1

      Negatiivejä on monen kokoisia, mm passikuvan kokoisia ja 5cm x5cm. Joten voi olla ettei mahdu laitteisiin.

    • valokuvavalmistamo

      Hei, tarkoitatko varmaan kuvien vedostamista papereille negatiiveista. Nykytapa on digitoida eli skannata negatiivit, tehdä tarvittavat korjaukset ja sitten vedostaa digitaalisesti halutulle materiaalille. Olen tehnyt tätä paljonkin. Ota yhteyttä, jos kiinnostaa. (Suurennuskoneella vedostaminen toki onnistuu, mutta on paljon arvokkaampaa suurien aloituskustannusten tähden.)
      Kiitos,
      klaus r
      www.kar.fi

    • Digiootti

      Harrastan kyseistä toimintaa. Digitoidaan vaan materiaalit skannerilla ja sitten kuviksi paperille ja katsellaan vaan tietokoneelta, digitaaliselta valokuvakehykseltä tai taulutelevision välityksellä.

    • ----

      Monitoimikoneitakin löytyy, joissa on negatiivien skannaustoiminto, eikä tavallisia koneita paljon kalliimpiakaan.

    • Googleta skannauspalvelu

      Tuhannet kuvat osta ihmeessä skannauspalveluna ja sitten niistä kopiot paperille jostain kuvaliikkeestä.

      Yhden kuvan skannaus vie väh. 1-2min, joten ilman useampaa laitetta parta kasvaa muuten maahan asti.

    • Anonyymi

      No on parempi digitoida ensin ja teettää digitaalisista kuvista paperikopioita (jota ilmeisesti tarkoitat kehittämisellä).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2175
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      341
      1403
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1375
    4. 168
      1281
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      920
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe