Richard Dawkins sanoi että "panteismi on seksikkäästi puettua ateismia". Eikö voida sanoa että Satanismi on sama asia?
Satanistit eivät usko henkiolentoihin tai Jumaliin.
Mikä on siis ateistin ja satanistin ero? Ainoa ero jonka olen huommannut on että satanistit eivät ole yhtä "fanaattisia" kuin ateistit. Satanistit eivät meuhkaa netissä ja tuputa omaa asiaansa kaikille, ateistit kun nykyään muistuttavat aika paljolti lessuja.
Ateismi ja satanismi
Enuskomihinkään
2
212
Vastaukset
- Goetia
Satanisti voi aivan hyvin uskoa henkiin tai jumaliin. Laveylainen ateisti- ja hedonistisonta ei edusta kaikkea satanismia, vaikka mielellään niin antavatkin ymmärtää.
- 15+2
"hedonistisonta ei edusta kaikkea satanismia"
Hedonistisonta? et kai sinä ole näitä wiccalaisia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2453333Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3622975Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,181992Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.811854Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e651778Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131553- 1251502
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11414Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4841413