ILTALEHTI : HINTAROMAHDUS

61834
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

en jaksa rekisteröityä lukijaksi...

Äänestä

Sieltä löytyy

Äänestä

Tyrväinen pysyy 5-10 prosentin hinnanlasku-ennusteensa takana
"Myy nyt, osta vasta keväällä"

Säästöpankki Aktian pääekonomisti Timo Tyrväisen ohje asuntokauppoja aikovalle on selkeä. - Jos ei ole pakko ostaa asuntoa nyt, odota syksyyn, mieluummin ensi kevääseen. Jos on tilanne, että on pakko vaihtaa asuntoa, ala myydä nyt ja osta uusi vasta kun vanha on mennyt.


Tässä jutussa myös:
Sama tapahtui viisi vuotta sitten
Todistustaakka toisaalla



Ylös vai alas? Asuntojen hinnat ovat korkealla, mutta tulevasta hintakehityksestä on näkemyseroja. (VESA KOIVUNEN)
Kukaan ei oikeasti tiedä, miten asuntojen hinnat lähitulevaisuudessa kehittyvät. Silti esimerkiksi kiinteistövälittäjien ja useimmiten asuntokauppoja rahoittavilta pankeilta leipänsä saavien ekonomistien arvioita julistetaan totuutena.

Viime viikonloppuna tämä asuntohintaennustajien veljeskunta sai sätkyn, kun yksi sen jäsenistä potkaisi korkealle aisan yli. Aktian pääekonomisti Timo Tyrväinen tuli lausuneeksi STT:lle arvionsa, että asuntojen hinnat laskevat seuraavan vuoden aikana 5-10 prosenttia, pääkaupunkiseudulla jopa enemmän.

Kuluneella viikolla Tyrväisen arvio on yritetty vähätellä kuoliaaksi. Kiinteistövälittäjien ja pankkien virallinen kanta on edelleen, että hintojen nousu jatkuu tasaisena.

Tyrväinen antaa kollegoidensa pitää mielipiteensä omana päänsärkynään. Omaa arviotaan hän pitää hyvinkin maltillisena.


Sama tapahtui viisi vuotta sitten
Tyrväinen muistuttaa, että yleisesti ollaan yhtä mieltä siitä, että korkotaso on nyt pohjassa ja Euroopan keskuspankin odotetaan aloittavan koron nostamisen noin puolen vuoden kuluttua. Jo nyt 12 kuukauden markkinakorko on lähtenyt tätä ennakoivaan nousuun.

Yhtä mieltä ekonomistipiireissä ollaan myös siitä, että asuntojen hinnat ovat nyt korkealla, niin suhteutettuna viimeisen kymmenen vuoden inflaatioon kuin rakennuskustannuksiinkin. Hinnat nousivat 1998-2003 noin 60 prosenttia.

- Kun näistä asioista ollaan yhtä mieltä, kysymys on se, mitä koron nousu tällaisessa tilanteessa saa aikaan. Viiden vuoden takaa meillä on täysin verrannollinen tilanne: loppuvuodesta 1999 alkaen ohjauskorko nousi noin vuodessa 2,5 prosentista 4,75 prosenttiin. Koron nousu johti siihen, että tehtyjen asuntokauppojen määrä putosi noin 20 prosenttia ja asuntojen hinnat liki viisi prosenttia, muistuttaa Tyrväinen.

- Juuri mikään ei ole siitä ajasta muuttunut. Kun korot nousevat, keskivertosuomalaisen halukkuus ottaa asuntolainaa vähenee. Kun asuntolainoja otetaan vähemmän, kauppojen määrä vähenee. Ja kun on aina ihmisiä, joiden on syystä tai toisesta pakko myydä asuntonsa, myyntiajat pitenevät ja hintapyyntöjä joudutaan laskemaan. Näin se käy, sanoo Tyrväinen.


Todistustaakka toisaalla
Tyrväinen ihmettelee hintanousun tasaista jatkumista ennustavien logiikkaa.

- Ajatus on, että asuntolainojen koronnoususta ei seuraisikaan asuntojen hintojen laskua. Haluaisin kuulla selityksen, miksei korkojen nousu enää vaikuttaisikaan lainanottohalukkuuteen. Todistustaakka on siellä, Tyrväinen puuskahtaa.

Itse asiassa Tyrväinen on 5-10 prosentin laskuennusteineen jopa varovainen. Esimerkiksi Suomen Pankin neuvonantaja Kari Takala sanoi jo tammikuussa, että kaupunkiasuntojen hinnoissa on 25-30 prosentin kupla ja ennakoi sen alkavan puhjeta kahdessa vuodessa.

- Sellaista kutsuisin asuntohintojen romahdukseksi. Oma ennusteeni on oikeastaan keskitie näiden ääripäiden välillä. Ja jos näistä kahdesta pitää valita, pidän todennäköisempänä hintojen 25 prosentin alenemista kuin että ei tapahdu mitään pudotusta, Tyrväinen sanoo.

Ensi merkit hinnanlaskusta on jo markkinoilla havaittu. Esimerkiksi Huoneistokeskuksen toimitusjohtaja Matti Kasso myöntää, että myyntiajat ovat kevään aikana pidentyneet.

JUHA PÄRSSINEN
[email protected]
PIIRROKSET
PETE ANIKARI

Äänestä
  • todella asiallinen ja totuudenmukainen, asuntojen tulevasta hintaromahduksesta.

    Äänestä

omistan helsingissä 120 kEUR arvoisen kaksion.
jos myyn sen nyt, käteen jää 118 kEUR välityspalkkion jälkeen. vuoden päästä ostan takaisin 10% alemmalla hinnalla eli 108 kEUR:lla.

on halvempi juu, mutta samaan aikaan olisin lyhentänyt velkaani 5 kEUR, eli "voitoksi" jää enää 5 kEUR. Sitten kahdet muuttokulut, asunnon etsintään kuluva vaiva ja ehkä kuukauden ylimääräinen vuokra.

ei kyllä houkuttele minua suhdanteilla kikkailemaan. entäs jos tätä 10% "romahdusta" pitäisi odotella 2 vuotta vuokralla ? miinuksen puolelle meni säästö!

Äänestä

hyvä juttu alas mennään ja lujaa ,tulee asuntojen hintaromahdus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HENKKA kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/2004/05/21/1709523_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu