Mitkä rodut ovat

Hallaa roduille

laumanvartijoita? Mihin niitä nyky-yhteiskunnassa tarvitaan, varsinkaan kaupunkioloissa?

Miksi valitsit koiran, joka oikeasti kuuluu karuihin oloihin ja työhön?

Kysyn vilpittömin mielin ja mielenkiinnosta. Omakin sydämeni sykähti, kun tapasin lutusen kaukkarinpennun. Järki voitti. Ei kaukkarilla olisi hyvä elämä minun kanssa,kun ei ole laumaa, mistä se vois huolehtia.

5

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venäjänpaimen

      http://www.laumanvartijat.com/11
      Tuossa linkissä on laumanvartiarodut laumanvartioita ei tarvita kaupunkioloissa muuta kuin seurakoiraksi.... Suomessa hyvin harvassa paikassa myöskään lammaspaimeneksi mikä olisi alkuperäisintä työtä niille.Muutamilla laumanvartia harrastajilla on lampaita aivan sen takia koira pääsisi alkuperäiseen työhönsä.

    • suojelijaa

      Hallaa roduille a.k.a. laumisystävä ? kyllä niitä tarvitaan mutta yksikään moraalin omistava ei kaupunkiin tuota rotua ole hankkimassa vaan sopivamman.

      • Hallaa roduille

        Päädyin leonbergiin. Halusin ison säänkestävän koiran, joka ei himoa riistan perään.

        Taisin saadakin mieluisan kaverin talvikalaan ja erämaaretkille :)


    • Oikea omistaja

      Kaikki laumanvartijarodut ovat laumanvartijoita. Eikö kukaan keksi mitään muuta, kuin kysellä samoja asioita eri tavoin, yrittäkää edes, jos ette keksi, vetäkää vaikka kuula kalloon.

    • kaukkari paukkari

      Meillä on kaukkarinarttu, joka ei kaipaa mitään vartioitavaa, vaan ihmisiä ja toisia koiria seuralaisekseen, sillä se on pennusta saakka ottanut vieraita kylään vastaan ja leikkinyt toisten koirien kanssa. Nyt sen elämäntavaksi on tullut vain olla mahdollisimman kiltti :-) Koirani todistaa, että se on tottumisasia. Toki asiaan saattaa vaikutta sekin, että koirani vanhemmat ovat kilttejä yksilöitä. Silti koirani on 10-prosenttisesti puhdasverinen kaukkari :-) Koiramme ei juurikaan vartioi, vaikka antaakin vaivaisen huomautushaukun - "wwwWUH!" - vieraiden tulosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      54
      2771
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2050
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1758
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1339
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1321
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      61
      1235
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1112
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      63
      1080
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1049
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      997
    Aihe