Open office impress

O-O-I

Moi.
Ongelma on tämän näköinen. Vanhassa tietokoneessani oli diaesityksiä powerpointilla tehtynä, mutta uudessa tietokoneessani ei ole toimivaa powerpointtia vaan ainoastaan open office. Muutin PowerPoint tiedostot Impressiin sopiviksi, mutta ilmeni ongelma: ääntä ei tule.
Kysymys onkin: miten saan äänet taas kuulumaan?
Kyllä varmaan jostain asetuksista sen pitäisi saada kuulumaan automaattisesti, sillä ruudulla näkyy kuitenkin se torven kuva.

Kiitoksia vastauksista.

2

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+16

      Taitaa olla niin, että OpenOfficessa ei ole kaikkia samoja ominaisuuksia kuin Microsoft Officessa. Erityisen paljon puutteita on juuri Impressissä verrattuna PowerPointiin. Mutta ei hätää, Linux-guruilla on tähän ratkaisu: ohjelman lähdekoodi on vapaasti saatavilla, ja voit itse ohjelmoida äänet kuuluviin.

    • fgdhfjkkkklkjlj

      älkää latailko tuolta finnish.toggle osoitteesta mitään!

      Haitallinen sivusto...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3435
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      105
      1746
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      245
      1452
    4. 74
      1356
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      65
      1243
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1107
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1099
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1001
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      927
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      883
    Aihe