Sähkö = "halpaa" ;)

omakuti kullankallis

Mun nuoremmalla velipojalla on maalämmitys talossaan ja minulla se sähkö.
Sieppaahan se syvältä sydämmestä kun pikkuvelillä on viitisen kertaa pienempi sähkölasku kuin minulla mutta minullahan on kuitenkin "halpa" sähkölämmitys joten hävyttömän kokoiset sähkölaskuthan kuuluvat elämääni mutta silti annan ymmärtää että ne olisivat tooosii tooosiii pikkuiset. (saishan sitä muuten hävetä silmät päästään jos joku tietäisi asian oikean laidan)

Njoo, rahat kun ei riitä sähkölaskuihin kuin nipin napin niin pakko yrittää pienentää niitä joten tuossa takassahan palaa melkein ikituli ja ostopuilla mutta sitä vajaata paria tonnia ostopuista en tietenkään laske lämmityskuluksi kun siitä ei tule mitään mustaa valkoiselle laskua.
Maksanhan puuntoimittajalle suoraan rahat lapaseen joten näin minäkin sähkölämmittäjä petän itseäni ja voin elvistellä täällä muille kuinka "vähän" on tuo sähkölasku ;)
Hyvä puoli tuossa pitkän pakkaskauden aikaan oli myös se että tuli tupaan paljon avaraa tilaa!
(no se helvetin sähkömittari huuti entistäkin tulipunaisempana kolmenkympin pakkasella ja kun ostopuut oli poltettu ja viimeiset rahat niihin käytetty niin takassa paloi iloisesti rätisten keittiön ruokaryhmä, koivurunkoiset sängyt, olohuoneen kirjahylly, olohuoneen pöytä, jalkalistoja en ollut vielä kerennyt asentaa kun tupa vasta 10v vanha joten takkaan nekin harmaantuneet... kestopuukuistin kaiteineen olisin muutenkin purkanut ensi kesänä joten makkarat paistui niidenkin loimutessa takassa, mielestäni tuulensuojalevyinen julkisivu on hienompi kuin entinen laudoilla vuorattu, eli takkaan meni julkisivukin, piha on ihan kuin avara etelä -pohjanmaan aakea lakeus ilman varjostavia omenapuita ja muita roskaajapuita, saunassakin on yllättävän mukava ottaa löylyt talvisaappaat jalassa seisten kun lauteet meni kans ja penskat saa kyllä koulusta lisää lyijykyniä joten kyllä, kyllä tämä sähköllä lämmittäminen on todella edullista ja kadehdittavaa kun vain ei mitään yksityiskohtia paljasta muille) (vinkkaus: tämähän oli sitten meidän sähköllä lämmittävien kesken pidettävä salaisuus!!!!)

8

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • millähän se maalämmitysveli lisälämmittää kun maalämmön COP tuppaa olemaan kolme, plus miinus pari kynnesosaa?

      vaiko on tiivistänyt ja eristänyt talonsa kunnolla?

      vaiko on kohtuullistanut lämpimän veden käyttönsä?

      • MLP ja +23c normi ;)

        Lisälämmittää???? Hmmm... Ai niin... Sä tarkoitat että millä lämmitän kun pakkaset menee yli -40 asteen. Jaaa´a? Eipä ole tullut mieleen tuollaista vaihtoehtoa mutta jos täystehopumpussa loppuu potku tuossa -42 asteen pakkaslukemilla niin varmaan on pakko turvautua siihen loputtoman kalliiseen mihin sähköllä lämmittävä turvautuu koko elämänsä ajan.....
        Eli sitten pitää antaa lämpöpumpun varajärjestelän eli sähkön hoitaa se tyyliin 200-400 watin vajaus silloin yhtenä yönä joka koittaa kerran sadassa vuodessa ;)


      • omakuti kullankallis

        Mä en puhunut yhtään mitään mistään muusta lämmitysmuodosta kuin sähköstä ja puusta.
        Kerro kuule mistä juonsit tuon vastauksesi vastuksen juuri maalämmöksi??????
        Olisikohan se halvin se kateuden aiheuttamaa???? ;)
        Mikä on sinun mielestäsi se kateuden aiheuttavin lämmitysmuoto???????
        Hihihhhhiiii........ No..... Se HALVIN mihin et siellä sähköluukussas voi ääneen myöntää !!!!!!!! (kiitos! Kiitos siitä kun todistat että laisias tosi tyhmiä on olemassa ;)


    • tämä on vakavaa

      No ankeeta on kun lämmityksen hinta on 700€ - 2000€ vuodessa ja se vie elämän tollaiseksi. Kannattaisi mennä töihin eikä elättää itseään käpyjen keräyksellä

    • Viherrrpiiperrrtäjä

      Mun mielestä ei kannais noilla kuluilla paistaa makkaraa

    • Nibe_69

      MLP jyrää silloinkin kun sähkölämmittäjät kerää käpyjä!!!

    • omakuti kullankallis

      En tajua mikä ihmisiä nykyään vaivaa?
      Kertokaa nyt yksiki syy miksi en sais hakea yömyöhään maitokärryllä sieltä kaupunginosani keräyspisteestä pahvinkeräyksestä pahveja, maitotölkkejä tai paperinkeräyksestä lehtiä????
      Vittu mua ärsyttää kun kerrostalomummot kyttää mitä milloinkin vien kotiin takan ruuaksi sillä eikai se heiltä ole pois kun yritän pienentää sitä hervotonta sähkölaskua!
      Vittu ja nykyajan koulusysteemi on hanurista!
      "teidän lapset hukkaa koulusta saamiaan lyijykyniä joka päivä ja monta kappaletta joten enää emme niitä anna lapsillenne"
      Voi vitun nihilistit!
      Eikö ne saatana tajua että nyt ku jouduin luoton puolelta ostamaan kersoille lyijytäytekynät niin niiden hinnallahan olisin lämmittänyt sähköllä ainakin vartin jos ei kakskyt minuuttiaki!!!!
      Olis muuten Karpolle asiaa senkin suhteen että kuka helvetti saa nykyään tehdä maitokärryjä joissa pohja ei ole kyllästetyistä laudoista vaan ohkaisesta pellistä?!
      Arvatkaa vaan oliko mukava syödä päältä palaneita ja sisältä kylmiä kärsyjä kun olin päättänyt viime viikonloppuna hemmotella perhettäni ja ajattelin että paistamme pitkästä aikaa aidolla kestopuulla eli maitokärryn lautahiilloksella takassa mehevät kärsyt sen mainoslehtilieskojen sijaan!!!!!!
      Näin tätä takametsien yksinkertaista kansanosaa sorsitaan kun tuo äo keskivertoa huomattavasti pienempi!!!!!

    • kellokoski?

      Kyl Sä voit! Jatka vaaan, kuhan pysyt pehmeässä tilassa niin anna palaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      66
      11977
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      66
      5044
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      297
      3091
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      196
      3009
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      137
      2150
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      22
      1387
    7. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      30
      1378
    8. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      102
      1322
    9. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      45
      1293
    10. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      231
      1265
    Aihe