Kultainen noutaja

nirppanokka.

Tosi typerä kysymys, mutta haiseeko kultainen noutaja enemmän kuin koirat yleensä. Mua varoitettiin että kys. rotu voi haista todella pahalle. Mun mielestä outoa mutta jos noin on niin onko haju ominaishaju vai mistä johtuu. Olen hankkimassa kys rotuista koiraa mutta tuo tuli aivan uutena asiana. Ennen mulla oli collie jonka turkki haisi vain kastuttuaan.

8

3182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haisuhauvat

      Aluksi voi haista pahalle, mutta nopeasti nenä tottuu siihen ja nykyään haisee jo hyvälle ainakin omasta mielestä. Varmaankin haisee pentuna voimakkaammin. Omat koirat haisee tietysti kaikkein parhaimmalle.

    • Eivät haise.

      Ei mikään koira haise, jos omistaja pitää siitä huolen.
      Pesu ja kunnollinen kuivaus ovat paras lääke moiseen vaivaan.
      Myös uimisen ja sateella ulkoilun jälkeen, sekä jos piehtaroi hiekassa, tai savisessa maassa.

      Tietenkin myös se miten koirasi ruokit, voi vaikuttaa hajuun.
      Niin ja onhan se koirien keskenään peuhaaminenkin asia joka voi tuoda ällöttävän hajun, nimittäin koiran sylki/räkä joka jää toisen koiran turkkiin, kuivuu ja alkaa haista.
      Koiran sylki/räkä on aikas limaista verrattuna nyt esim. ihmisen räkään.

      Maalaisjärki vain käyttöön.

    • -no juts joo-

      Todellakin, maalaisjärki käyttöön ja unohda koko koiran ottaminen.

      Jos koirista tietää noin paljon jo tässä vaiheessa, niin suosittelen kultakaloja.

    • ölkjh

      Ei oma koirani ole ainakaan haissut vaan kuin kastuttuaan. Jos koira on terve ja saa oikeanlaista ruokaa, niin ei haise... :)

    • marizza_71

      Ei haise sen enempää kuin muutkaan koirat. Kultsun omistajana tiedän :)

    • jzon

      Kultainen noutaja 13 vuotias.Henki haisee ku helevetti.ruuan suhteen ei ole tullut muutoksia viime vuosina.iho ok ja suht virkeä ikäisekseen.maiskuttaa hulluna nukkuessaan ja kieltään "ulkoiluttaa",lupsuttaa..olisko syytä huolestua?hän tuli eläkepäiviään maalle viettämään..kaikki siis ok,henki vaan haisee kun hirvitys ja se lupsuttaminen..hampaat suussa hänellä ei kovin valkoset, mutta puruvoimaa ja -tahtoa pureskella luita on kuitenkin hyvin tallella.kuurokin se on ja näkö taitaa olla aika huono.viittomilla on pärjätty tämä kesä, minkä hänkin on ollut minun luona..olisko kaikista helpoin niin sanotusti päästää noutaja vihreämmille metsästysmaille...?

    • mansikka44

      mammalla on kultsi eikä se mun mielest oo haissu sen enmpää ku muutkaa koirat

    • Mitä???

      No älä nyt usko ihan kaikkea mitä kuulet!

      Jos koiralla on suussa/korvissa tms tulehdus se haisee

      Jos sitä ei koskaan pestä, se haisee

      Ei se mikään rotuominaisuus ole, vai ajattelitko että siihen on jalostettu hajugeeni :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      48
      3279
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      510
      1978
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1940
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      83
      1857
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1542
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1458
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1366
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1339
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1252
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1188
    Aihe