En tiedä onkos tää oikea palsta tälle kysymykselle kun en skitsofreniasta niin tiedä mutta suht tuoreenkamuni käytös huolestuttaa.
Hän on välillä kuin omissa maailmoissaan, puhuu tai nauraa päälle ihanku ei kuulis että toinen puhuu.
Omat jutut loikkii laidasta laitaan ja puhetapa on vähän oudon töksähtelevä. En osaa ny kuvata.
Käytös muita välttelevää ja joskus tilanteeseen sopimatonta esim. puhetta.
Kertoo et yhteiskunta yrittää viä sen rahat, "jahtaa" sitä ja ehkä joutuu linnaan kun poliisit kyttää. Kun kysyn että miks rahat viiään tai poliisit kyttää, saattaa vaan todeta et on liian vaikea selittää.
Ensin kertoo että on huijannut vaikka kelalta rahaa ja nyt niitä peritään kun on saanut perinnön silloin josta ei ole kertonut. Kerto kyllä että piilotteli rahoja ne saadessaan ympäri metsiä.
Sitkun totesin että on ihan normaalia musta jos yhteiskunta pyytää rahoja takas, se väitti vain että ne aikoo tuhota elämän eikä anna sen enää korjata asioita.
Musta se on outoa.
Suunnitteli muuttoa koska naapuri kyttää postiluukusta ja rämpyttää sitä.
Eikä täs vielä mitään mut nyt viimosena väitti et oli ottanu poliisien asentaman valvontakameran pois veskinpytyn yläpuolelta ! Pyysin toistamaan ja näin edelleen väitti. Poliisit juonivat kotietsintää tai jotain ja ovat käyneet hänen kotonaan laittamassa vessanpytyn päälle valvontakameran. Väitti omin käsin poistaneen sen !!
Kerto ennen syöneensä joitain psyykenlääkkeitä...oisko maininnu ainakin jotain efexorin ja kepitinorin tyyppistä. sano että sekottavat pään ja on lopettanut koska ei niitä myrkkyjä enää halua.
Muuten on juonut itsensä puolikuntoiseksi.
Olin eka aika häkeltynyt mutta nyt aloin miettii että pitäiskö tässä huolestua...
Ja tämä ei ole provo mutta jos väärällä palstalla niin mistähän muusta voisi olal kyse ? Olenko ihan hakoteillä skitsofreniaa ajatellessa ?
Apuako....
2
95
Vastaukset
Et taida olla hakoteillä arviossasi. Kuulostaa ihan paranoidiselta skitsofrenialta. Oletko varma, ettei kamullesi ole määrätty skitsofrenialääkitystä, jonka hän on jättänyt ottamatta. Se aiheuttaa juuri tuollaista. Anteeksi jos kysyn, mutta onko hän kenties lääkkeiden väärinkäyttäjä? Se on myös yksi mahdollisuus. Koeta ohjata hänet saamaan ammattiapua.
- huoli kamusta
Kiitti vastauksesta!
En tiiä tarkempaa lääkitystä mutta kerran mainitsi noita lääkkeitä. Muuta en tiedä. Ollaan tunnettu muutama kuukausi vasta.
Mitenköhän ohjaus hoitoon hienovaraisesti tapahtuis ? Minne ?
Selvästi tuntee olevansa vainottu joten jos se luulee munkin vainoavan sitten sitä? Eikä tunne itte oloaan tai juttujaan yhtään oudoiksi.
En tiä kuinka paljon pitäis vastuuta toisesta ottaa mutta varmaan pakenee jos pelästyy ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle593511Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472846Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482660Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572341Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572073- 1601790
- 761505
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231348Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381303- 241214