Soveltuuko noutaja minulle

Kerrostaloasukas

Hei,

Olen pitkään haaveillut koirasta ja nyt vihdoin minulla olisi mahdollisuus sen hankintaan. Olen aina pitänyt noutajista ja ns. "kookkaamista" koirista (voi kuullostaa hieman pinnalliselta, mutta niin asia vaan on). Omien mieltymyksieni täyttäminen ei kuitenkaan ole etusijalla, vaan on myös tärkeää, että koira on onnellinen. Siksi mietinkin, onko oikein hankkia noutajaa kerrostaloasuntoon? Asun 120 neliöisessä kaupunkiasunnossa ja pitäisin kyllä huolen siitä, että koira pääsee ulkoilemaan ennen töitäni ja niiden jälkeen. Pelkään kumminkin, että työpäiväni aikana lemmikki tylsistyy yksinään asunnossa.

Käsitykseni mukaan noutajat ovat rauhallisia ja ne pystyy kouluttamaan olemaan haukkumatta niin ettei naapureille koidu harmia. Mutta voiko noutaja olla onnellinen kerrostaloympäristössä. Jos ei, niin osaisiko joku suositella jotain muuta rotua?

10

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei enään koiraa

      Noutajat ovat rauhallisia vain aikuisina ja saadessaan purkaa päivittäin suuren energiamääränsä muuten tulee ongelmia.Ihanne tapaus noutajalle olisi olla aina vapaana isomalla tontilla maalla toisten seurassa.Noutaja haukahtaa kuullessaan jotain kolinoita ovelta yms tilanteissa muuten on haukumatta.Noutaja Ikävöi aina yksin jäädessään onhan se pakon edessä yksinkin päivän ajankin.

    • Meillä on labbis (3v narttu) ja on aina asuttu kerrostalossa. Pentuna toki tuhosi paikkoja, mutta pennun kasvaessa se jäi. Nykyään se nukkuu päivisin aina, eikä ole tuhonnut, jos sille ei ole jätetty tarkoituksella esim. pahvilaatikko. Ei ole koskaan haukkunut yksin ollessaan (ainakaan ei ole tullut valituksia). Joskus haukkuu silloin, kun joku ketä SE ei tunne tulee meille. Sitäkin harvoin. Minusta voit hyvin hankkia noutajan kerrostaloasuntoon, kunhan se vain pääsee tarpeeksi ulos. :)

      • ´´´´´´

        Koiran on päästävä muuten tarpeeksi ulos myös omakotitalossa asuessa. Mutta olet oikeassa siinä, että mikään ei estä hankkimasta koiraa kerrostaloon. Koira sopeutuu myös yksinoloon, kunhan se luottaa omistajaansa, eli tietää hänen tulevan aina takaisin jossakin vaiheessa.


      • `öhöm öhöm`
        ´´´´´´ kirjoitti:

        Koiran on päästävä muuten tarpeeksi ulos myös omakotitalossa asuessa. Mutta olet oikeassa siinä, että mikään ei estä hankkimasta koiraa kerrostaloon. Koira sopeutuu myös yksinoloon, kunhan se luottaa omistajaansa, eli tietää hänen tulevan aina takaisin jossakin vaiheessa.

        Tarkoitatte kai ulkoILEMAAN, eikä vain ulos.


    • Ainakin minä tarkoitin:) Mielessä oli lenkki, mutta kirjoitin sen vain lyhkäsesti..

      • ´öhöm öhöm´

        Hienoa, reipas tyttö :-)


    • koiraimmeinen.

      Riippuu millaiset ulkoilumahdollisuudet teillä on kerrostalon lähellä. Jos lähellä on metsää, etkä asu ydinkeskustassa, sitten:).
      -Kannattaa harkita hoitovapaan ottoa (jos kotiin ei jää ketään muutakaan). Äitini otti sitä n. pari viikkoa kun nyt 3.v ruskea poikalabbis tuli pentuna taloon:)Meillä labukka yleensä seuraa perässä koko ajan ja jos pyykkiä pestessä pesupallo vaikka esim. tippuu pesukoneesta, meiän koira on heti vierellä:D, sellainen seurakoira se todella onkin:D (mutta kyllä se joskus rauhaankin jätttäää, vähintään silloin kun ite nukahtaa..)
      Toivottavasti löydät itsesi noutajan viereltä, se on kyllä aivan ihana^^)

    • Noutaja ihminen ;)

      ^^ Komppaan :) Riippuu noutaja rodusta en suosittele mitään hirmu aktiivista ottamaan jos koira joutuu oleman monta tuntia yksin esim. yli 8h Ellet saa lenkitys apua ym. Koulutuksesta ja ulkoilusta se loppujen lopuksi kiinni on :) Onnea etsintöihin!

      Terv. Onnelinen käy-labu nartun omistaja pian myös tollerin ;)

      • liikuntarodut

        Kaikki 6 noutajarotua ovat kylläkin erittäin liikunnallisia ja toiminnanhaluisia. Englanninbulldogin kaltaista sairasta ja liikuntakyvytöntä noutajarotua ei olekaan, vaain kaikki noutajarodut ovat terverakenteisina säilytettyjä. Minulla on ollut kihara, mutta siitä on jo 12 vuotta aikaa. Se pärjäsi kotona yksin ollessaan 8 tuntia, kun sai aina työpäivää ennen tai työpäivän jälkeen sekä vapaapäivinä paljon liikuntaa, aktivointia ja ulkoilua. Lisäksi se oppi, että palaan aina takaisin kotiin, eli ei kärsinyt eroahdistuksesta, vaan luotti minuun.


    • tralalaa

      Kuinkahan paljon lenkkeilet? 10 min pihalla pyörähdys ei ole lenkki, se on vaan pikakusetus. Noutajat ovat aktiivisia koiria, onhan ne jalostettu noutamaan lintuja. Täten ne tarvitsevat liikuntaa ja virikkeitä. Turhautuessaan kyllä keksivät itse sitten sitä tekemistä, mihin purkaa ylimääräinen energia, esim. seinien kulmat ja listat on sitten vaarassa samoin satasen kalliit korkokenkäsi.

      Näin kärjistettynä voisin sanoa, että kultanennoutaja on noutajista helpoin versio. Pehmeä, nöyrä ja omistajaansa kiintyvä koira olematta kuitenkaan mikään sähköjänis (kuten esim. tolleri, flatti ja osa labbiksista).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1098
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      863
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe