http://www.kainuunsanomat.fi/cs/Satellite/Kainuu/1194670987070/artikkeli/kajaanin amk suomen paras .html
Kajaanin AMK on paras!!!!=P
14
1309
Vastaukset
- tuulen suunta
Onko tämä nyt sitä, että pian on alkamassa pudotuspeli ammattikorkeasaarten kesken...?
- Pudotuspeli alkoi jo
Ei kai kukaan ääliö usko enemmän Taloussanomien hutkimusta kuin ministeriön virallista listaa?
Vanhoilla OPM:n sivuilla on virallinen vertailulista:
1. Metropolia Ammattikorkeakoulu
2. Tampereen ammattikorkeakoulu (TAMK)
3. Turun ammattikorkeakoulu
4. Diakonia ammattikorkeakoulu (DIAK)
5. Jyväskylän ammattikorkeakoulu (JAMK)
6. Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
7. Oulun ammattikorkeakoulu
8. Hämeen ammattikorkeakoulu (HAMK)
9. Poliisiammattikorkeakoulu
10. Mikkelin ammattikorkeakoulu
Ministeriön tutkimuksessa painottuvat työllistyminen ja vetovoimaisuus. Luvuissa on otettu huomioon eri alojen eri hintaiset koulutukset (mm. musiikissa yksilöopetusta ja liiketaloudessa 40 opiskelijan ryhmiä), ja erilaiset työllistymismuodot, myös free-lancer ja vapaa taiteilija, alakohtaisesti.
Pudotuspeli on jo alkanut! Kajaanissa ei kouluteta mitään muuta mielenkiintoista kuin kaivosinsinöörejä Kepulaispoliitikkojen Talvivaaraan. - imperialistinenperfekti
No ton Jamkin voi tolta listalta puottaa pois ja laittaa vaikka homeinen savonia tilalle
- Aika outo "tutkimus"
Saa olla ihan rauhassa. Ei kukaan lähde Kajaaniin tuollaisten tarkoitushakuisten "tutkimusten" vuoksi. Kriteereinä oli mm. missä tuotetaan koulutus halvimmalla.
Ei otettu huomioon maksaako koulu ylläpitäjille vuokraa vai onko ylläpitäjä lahjoittanut tilat koululle ... Kajaanissa on lahjoitustilat, joista ei mene vuokrakuluja, mutta eihän sitä lahjoitustakaan voi kaupunki tehdä ilman kuluja, vaikka ne kulut ei nyt näy koulun budjetissa.
Ei myöskään ollut yllättävää, että "tutkimuksessa" pärjäsivät ne oppilaitokset, joissa on suhteellisesti paljon liiketaloutta ja tekniikkaa. OKM:n maksama yksikköhinta opiskelijaa kohden on pienin noilla aloilla. Kalliimpia koulutusaloja järjestävät kärsivät, kuten sirkustaidetta ja nukketeatteria kouluttava Turun AMK, joka muka on "huonoin". Pöh! Ei tuollaista kukaan usko.
Opiskelijajärjestöjen mielestä tärkeimmät kriteerit ovat hyvä työllistyminen ja hyvä opiskelijaelämä. Kajaanin liiketaloudesta vamistuneista jää puolet työttömiksi ja opiskelijaelämä Kainuun korvessa on kaikkea muuta kuin houkuttelevaa. - 875876867876867
varmaan hyvä opetus myös on väh. yhtä tärkeä kriteeri opiskelijajärjestöille...?
- 546645465
Tutkimuksessa mitattiin toisarvoisia asioita kuten "innovatiivisuutta", "kansainvälisyyttä" ja "positiivista aluevaikutusta" (=kuinka paljon koulu työllistää lähialueella, eli keskellä ei mitään sijaitsevat koulut saavat hyvät pisteet).
Kajaanin AMK sai valmistuneiden työllistymisen arvosanaksi 7/10. Tutkinnon suoritusnopeutta kuvaava "Tutkintomäärätavoitteeseen pääsy" oli 9/10. Opiskelijat valmistuvat nopeasti, koska eivät saa töitä opintojen aikana tai niiden jälkeen.- Diipadaapaa vaan
"Kansainvälisyys" = paljonko kouluun on haalittu ulkomaalaisia opiskelijoita Afrikan ja Aasian kehitysmaista. Yleensä kun ilmaista koulutusta tarjotaan, niin tulijoita on noista maista. Tulijoiden taso onkn sitten toinen juttu. Innokkaimmin paikkoja tarjoavat ulkomaille ne koulut, joissa ei aloituspaikat täyty suomalaisista opiskelijoista, tai joissa ei suomalaistenkaan tulijoiden taso ole kovin korkea.
- arvioikaa joku uusik
noi arviot pitäs rankata eli työllistyvyydell suurin painoarvo sitten vihtyyvet sun muut valinnat. aivan liikkaaa kohtia...
- Pepusta
Paskapuhetta. Arvosanoissa suositaan paikallisia opiskelijoita. Kokemusta on.
- pisteistänäkee
Pisterajojen perusteella Haaga-Helia on ykkönen ja Metropolia kakkonen.
- EntäsTyöllistyminen
Haaga-Helia on aika pieni AMK, josta tulee tradenomeja ja restonomeja. Suuret insinöörien ja sairaanhoitajien massat, joita tämä maa tarvitsee, tulevat muualta kuin Haaga-Heliasta.
Hakijamäärien perusteella Metropolia on ykkönen. Samoin, jos mitataan montako hakijaa oli aloituspaikkaa kohden. Eri asia on, mistä korkea hakijamäärä kertoo - parhaasta sijainnista, hyvästä markkinoinnista, onnistuneesta brändistä ... ehkä kaikista näistä? - Kamklainen
Parhaasta en tiedä, mutta KAMKin opiskelijana uskallan sanoa, että ihan kiva koulu on kyseessä näin etelästä tulleellekin. Opiskelun kannalta melko käytännönläheistä tekemistä, mikä tämänkaltaiselle koululle mielestäni sopiikin parhaiten. Muista kouluista en tiedä, kun ei ole kokemusta!
- Kirkkoon
Diak on paras. Siellä kaikki valmistetaan ja aivan kaikki työllistyvät. Ja on monimuoto. ja kaikki aineet verkossa myös tentit. Ja ovat ryhmätenttejä. Näin jokainen pärjää vaan Ei mitään pakkopullaa.
- Anonyymi
Todella paska paikka. Siksi sinne pääsee kuka tahansa. Opettajat lapsellisia. ÄLKÄÄ hakeutuko Kajaaniin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2111648Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1401404- 541143
- 581053
- 721005
- 106932
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva53926Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53860- 82840
- 31774