Ilmaiskut Libyaan...

...epäilyttävät. Nato röykytti Milosevicin aikana Serbiaa. Mielestäni hampaatonta hommaa. Ydinpommilla voisi olla suotuisa vaikutus, mutta se on kai liian kova juttu. En kuitenkaan epäile etteikö Gaddafi käyttäisi ydinasetta, jos hänellä se olisi.
588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei muuta kuin pommittaisivat kuoppia lentokentät täyteen.

Ei tulisi ihmisuhreja, eivätkä Gaddafin sotakoneet pääsisi ilmaan.

Äänestä
  • Olet oikeassa, lentokentät kuoppia täyteen, vaikea on Gaddafin koneuden päästä ilmaan. Operaatio ilmatila ensin vapaaksi, sitten operaatio jatkuu muuussa muodossa.

    Äänestä

Ehkä pommitusten suurin syy on pelko mahtavista pakolaisvirroista lähimpiin naapurimaihin, jos sisällissota jatkuu kauan.
Toivottavasti demokratia voittaa, vaikka kyllä siihen kauan menee, ennen kuin sukupolvia alistettu kansa sen idean ymmärtää.

Äänestä

Pommitusten pohjimmainen syy? Ellei Libyassa öljyä olis nii kukapa ruutiaan tuhlaisi eversti Muammarin pysäyttämiseksi.

Äänestä
  • Tuppi tekee vaalityötä ja uhoilee, että Suomen koneet ei lähde sotaan.
    Mutta Amerikan ei tarvitse kuin koukistaa pikkusormea Suomen suuntaan
    niin Tuppi on nöyränä poikana lähettämässä Hornetit sotaan. Helppohan
    se on uhoilla, kun kutsua ei ole vielä kuulunut Amerikalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reino´ kirjoitti:

...epäilyttävät. Nato röykytti Milosevicin aikana Serbiaa. Mielestäni hampaatonta hommaa. Ydinpommilla voisi olla suotuisa vaikutus, mutta se on kai liian kova juttu. En kuitenkaan epäile etteikö Gaddafi käyttäisi ydinasetta, jos hänellä se olisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu