Virtuaali

Mitäs muita virtuaaliohjelmia on kuin Virtualbox? Sitä kokeilin mutta se oli liian hidas.
1275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Xen

Äänestä

qemu

Äänestä
  • Eikös nuo ohjelmat ole Linuxiin? Käytän Windowsia,virtuaaliasemaan asennan Ubuntun.

    Äänestä

  • maailma... kirjoitti:

    Eikös nuo ohjelmat ole Linuxiin? Käytän Windowsia,virtuaaliasemaan asennan Ubuntun.

    Jos et pelaa, niin virtualisointi on huomattavasti fiksumpaa juuri toisinpäin...

    Äänestä

Vmware

Sitten on Virtual PC mutta Microsoft osti sen ja riisui lähes käyttökelvottomaksi.

Äänestä

Taitaa sun koneesi olla hidas! Ja sille VirtualBoxissa pyöritettävälle käyttikselle on annettava enemmän kuistia kuin mitä automaattisesti ehdotetaan!!!

Äänestä

koska olet kumminkin tuo joka yrittää väen-väkisin ajaa seiskaa virtualisointuna.

Äänestä

Ei VirtualBox ole hidas. Niille käyttiksille mitä halutaan ajaa pitää antaa muistia huomattavasti enemmän, mitä ohjelma ehdottaa. Itsellä on testikäytössä Linux Mint 10. Sille on annettu 1 Giga muistia, ja käyttö on ihan sulavaa. XP:kin löytyy virtualisoituna, sillekkin on annettu 1 Giga muistia. Mitään Vistaa/Win7:aa on aivan järjetöntä yrittää ajaa tuon kautta. Tietty voihan niitä ajaa, mutta suosittelen, että isäntäkoneessa on tehoa riittävästi.

Äänestä
  • Xp:ssä ajoin joskus 7:a VB:n ja Vmwaren kautta 1 gigan muistilla ja hyvin toimi peruskäytössä.

    Äänestä

  • 12 kirjoitti:

    Xp:ssä ajoin joskus 7:a VB:n ja Vmwaren kautta 1 gigan muistilla ja hyvin toimi peruskäytössä.

    Onhan tämä kone aika mopo.Pitäiskö sitä kokeilla uudelleen Virtualboxia
    ja antaa enemmän muistia.

    Äänestä

  • maailma... kirjoitti:

    Onhan tämä kone aika mopo.Pitäiskö sitä kokeilla uudelleen Virtualboxia
    ja antaa enemmän muistia.

    Varmaankin pitäis antaa enemmän muistia, ja se .vdi-image mistä virtualisoitu käyttis toimii, niin ei sen kokoakaan kannata jättää mutamaan gigaan. Itsellä Mint ja XP, niin kummallekkin on annettu 20 Gt levytilaa. Minkä tehoinen on tuo käyttämäsi isäntäkone?

    Äänestä

  • maailma... kirjoitti:

    Onhan tämä kone aika mopo.Pitäiskö sitä kokeilla uudelleen Virtualboxia
    ja antaa enemmän muistia.

    Windows vähintään giga muistia, linuxjakelut pyörii kivasti jo puolella gigalla. Olitko asentanut sen käyttiksen vai toimiko se Livenä levykuvalta? Jos käytät levykuvalta livenä VirtualBoxissa käyttistä niin se toimii yhtä hitaasti kuin livenä CD-levyltä. Kantsii siis ihan asentaa ne linuxjakelutkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maailma... kirjoitti:

Mitäs muita virtuaaliohjelmia on kuin Virtualbox? Sitä kokeilin mutta se oli liian hidas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu