Wiki, Wiki..

Shahov

http://www.wikipress.eu/index.php?page=kolumnit

Tuomas, Tuomas, nyt kyllä pahsti aliarvioit suomalaista median kuluttajaa. Uskoisin, että suurimmalle osalle on täysin selvää ettei tapaus Wincapitaa ole loppuunkäsitelty sen enempää mediassa kuin oikeudessakaan.

Samalla tavalla voi vetää herneen nenäänsä Wikipressin tavasta käsitellä Wincapitaa. Siitähän voisi medialukutaidoton saada sellaisen käsityksen, että Wincapitan tutkinta olisi seurausta viranomaisten ajojahdista.

Näin ei ole. Wincapita on oikeuden tutkittavana sen vuoksi 2700 ihmistä niin halusi.

Jos yksittäinen toimittaja väittää, että wincapita on tai ei ollut huijausta kertoo kyllä jotain toimittajan ammattitiadosta tai motiivieista, mutta mediasta aika vähän. Järjen käyttö on edelleen sallittua.

31

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuppik.232

      kuka sulki sivut,kuka agitoi rikosilmoitusten tekoon?

      • 226+

        mitäs taanan sululla on merkitystä ja eikö noi rahansa menettäneet ite huomanneet tulleensa petetyksi, kun omiin rahoihin yhteys katkesi ne rahat suorastaan pakenivat.


      • Niin ja kuka

        tyhjäsi Wincapitan serverin ja hävitti 12 000 jäsenen tilitiedot? Hannuhan sen kertoo pöytäkirjoissa itse tehneensä.


      • Shahov

        "kuka sulki sivut,kuka agitoi rikosilmoitusten tekoon?"

        Totta on, että Wincapitasta on kirjoiteltu vuosien varrella kriittiseen sävyyn. Mutta onko se mikään ihme kun toiminta perustui huhupuheiden päälle rakennettuun rahantekokoneeseen. Wincapita tarjosi sellaisia tuottoja ettei Madoffkaan pystynyt sellaisia lupaamaan.

        Kuka teki ja mitä? Juuri sen takia käräjiä käydään. Hannulla lienee pätevät asianajajat jotka varmasti osaavat pyytää juuri niitä asiakirjoja ja todisteita jotka hyödyttävät heidän päämiestään.

        Sponsorit ovatkin sitten toinen juttu.


    • 3+6

      Palveluntarjoaja sulki sivut, koska maksuja ei oltu maksettu. Kerro sinä, miten ftp-yhteyden kautta tuhotaan tietokantoja?

      Jokainen rikosilmoituksen tehnyt teki itse päätöksen rikosilmoituksesta. Monet jättivät rikosilmoituksen tekemättä, vaikka hävisivät rahaa. Ilmeisesti haluavat unohtaa koko sotkun.

      • 17-6

        ei muutakuin suora oikeudenkäyti saavat juttunsa ratkottua nopeasti ja asianomaiset kehiin.


    • Missä Missä ??

      Missä on Ada Miranda ja WinCapitan omat lakimiehet ? Vai ovatko he Vantaalla oikeudessa ?

    • eräs tutkija

      Kaikki huomio tuntuu keskittyvän siihen mitä tapahtui, kun rahaliikenne suljettiin.

      Seuraukset olivat järkyttäviä ja seurausta rahaliikenteen sulkemisesta oli myös
      Hannun toimet, koska hän luuli hakkereiden olleen kaiken takana ja pelkäsi tietojen menevän vääriin käsiin.

      Mutta KUKA tai MIKÄ on rahaliikenteen sulkemisen takana.

      MIKSI tätä tahoa suojellaan jopa MB:n taholta?
      Miksi MB ottaa riskin syyllistyä jopa rikollisen suojeluun?

      Jokainen ymmärtää, että klubi joutuu suuriin vaikeuksiin, kun rahaliikenne suljetaan. Sen jälkeen sivustokin suljettiin ja Hannu todistetusti vaati sivuston avaamista.KRP:kin tämän jo myöntää.

      Nytkö sitten olisi klubin syytä, että ei maksuja kuulu.
      Mutta tällaiseen tiedottamiseen KRP ja media ovat syyllistyneet.

      Väitteitä on esitetty varojen loppumisesta ja että Hannu oli sulkija, mutta kaikki nuo ovat jo valheiksi todistettu. MB:kin on epävirallisesti todennut, että
      syitä rahaliikenteen sulkemisesta voi kysyä Oulun KRP:ltä.

      Totuus on luultua pahempi ja rumempi.
      Sitä ei kovin moni haluaisi nähdä.

    • 1+2

      Moneybookers otti todistetusti ainakin kahteen kertaan yhteyttä Hannuun. MB kertoi, että jäsenet olivat valittaneet maksuhäiriöistä.

      Hannu ei näihin yhteydenottoihin vastannut mitään, joten väitöksesi ovat aika olemattomalla pohjalla.


      Kerrohan minulle, että miten Hannu tuhosi sivuston tietokannat, jos sivusto oli kaatuneena?

      • eräs tutkija

        En tiedä miten hän on "tuhonnut", luullakseni vain poistanut tiedostot. Tietääkseni hän on aivan omin sanoin kertonut näistä tekemisistään, Miksi minulta kysyt?
        Hannulla oli kaikki tallella muistitikulla, mutta KRP vei sen ja hävitti.

        Hannu on vastannut jo noihin hidastuneisiin toimiin, kun hänellä oli niin paljon
        tekemistä, siirrot tulivat hitaanpuoleisesti. Hän on monesti kertonut työmäärän lisääntyneen liikaa.
        Joka paikassa kysyttiin jotakin. Jos siinä vielä näihin vastailemaan alkaa, olisi hidastunut vielä enemmän.

        Kerroppa nyt miksi ei millään saada selville tahoa, joka on tuhansien tilien
        sulkemisesta vastuussa.
        MB:hän ei suostu keskustelemaan asiasta.

        Miksi ylipäätään on valittu tutkia rahaliikenteen sulkemiseen syyllisen sijasta
        rahaliikenteen sukemisesta kärsineiden tutkiminen.


    • Saatu on

      "Kerroppa nyt miksi ei millään saada selville tahoa, joka on tuhansien tilien
      sulkemisesta vastuussa."

      Kyllä se on saatu. Se taho on Hannu.

    • hölökyn kölökyn

      ja kehät pyörimään suoraan vastakkain rahan käärijät ja vastassa kusetetut eiköhän siinä suorassa kontaktissa rupea asiat selviämmän ja tuomarit seuraavat sivusta lätkien tuomioita.

    • eräs tutkija

      Erehdyt pahasti.
      Hannu ei olisi pystynyt sulkemaan rahaliikennettä.

      Sitä paitsi MB on jo ajat sitten kertonut sulkeneensa rahaliikenteen turvaamistoimena, mutta ei halua kertoa miksi ja kenen vaatimuksesta.

      MB kertoi alkuvaiheessa vielä, että rahaliikenteen sulkemisen syistä voi kysyä
      Oulun KRP:ltä.
      Myöhemmin ei enää ole halukas puhumaan mitään tästä "mystisestä" tahosta.

    • 10+11

      "En tiedä miten hän on "tuhonnut", luullakseni vain poistanut tiedostot. "
      Nimenomaan siinä tietokannassa on ollut kaikki varsinaiset jäsentiedot ja vastaavat. Ne tiedostot ovat vain tavallaan käyttöliittymä tuon tietokannan sisältöön.
      Hannu on kertonut kuulusteluissa tuhonneensa myös tietokantojen sisällön. Tämä ei kuitenkaan onnistu, jos sivusto on kaatuneena. Pitkänen viittaa tekstissään ftp-yhteyteen jota käyttäen Hannu on poistanut sivuston tiedot. Ftp-yhteyden kautta tietokantojen poistaminen on kuitenkin mahdotonta. Joku valehtelee.

      "Hannulla oli kaikki tallella muistitikulla, mutta KRP vei sen ja hävitti."
      KRP ei ole hävittänyt muitakaan versioita Wincapitan tietokannoista, vaan päinvastoin hankkinut niitä haltuunsa oikeusteitse Winclubin suomalaiselta palveluntarjoajalta. Tuo maaliskuun 2008 tietokanta ei näistä eroa muuten kuin jäsenmääriensä osalta. Ei ole näin ollen mitään syytä luulla, että KRP olisi hävittänyt Hannun muistitikulla olleen tietokannan.
      Tuskin sinulla on tästä edes mitään todisteita. Toistelet vain sokeasti kuulemiasi huhuja.

      Et kommentoi, että miksi mielestäsi Hannu ei vastannut Moneybookersin yhteydenottoihin. Eikö tämä ole mielestäsi ihmeellistä toimintaa miljoonabisneksen pyörittäjältä?

      Jos Moneybookers saa jäseniltä useita yhteydenottoja, jossa jäsenet valittavat ettei luvattu siirtoja ole tullut eikä firman pyörittäjä vastaa yhteydenottoihin, niin mitä moneybookersin olisi pitänyt tehdä?

      • 7X7+

        mitäs noita hanojen kiinimenoja enää tutkii, vaan sitä miten rahat jaettiin pienessä porukassa ja kelle niistä pitää korvata, sen lisäksi mitä valtio vie pelirahat.


      • erä tutkija

        Kyllä tuossa vähän ylempänä kommentoin, miksi Hannu ei ehtinyt vastailla kysymyksiin. Niitä oli tuhatmäärin ja niihin olisi kulunut vain kallista aikaa.

        Toimet klubia vastaan alkoi hakkeroinnilla ja (KRP:n masinoimalla) sisäisellä kaappauksella, jotka halvaannuttivat toimintaa ja vaikeuttivat maksujen suorittamista.
        Nämäkään eivät lopettaneet maksatusta , vaan hidastivat.
        Vasta rahaliikenteen katkaisu teki lopun.

        Odotan edelleen vastauksia kirjoituksen loppupuolen kysymyksiini.


      • 15-talvinen
        erä tutkija kirjoitti:

        Kyllä tuossa vähän ylempänä kommentoin, miksi Hannu ei ehtinyt vastailla kysymyksiin. Niitä oli tuhatmäärin ja niihin olisi kulunut vain kallista aikaa.

        Toimet klubia vastaan alkoi hakkeroinnilla ja (KRP:n masinoimalla) sisäisellä kaappauksella, jotka halvaannuttivat toimintaa ja vaikeuttivat maksujen suorittamista.
        Nämäkään eivät lopettaneet maksatusta , vaan hidastivat.
        Vasta rahaliikenteen katkaisu teki lopun.

        Odotan edelleen vastauksia kirjoituksen loppupuolen kysymyksiini.

        hahahaa ei muutakuin oikeuteen rahan kääntäjät ja tyhjäksi nyhdetyt vastakkain, niin se homma ratkaistaan ja tyomarit sivusta seuraten latelevat tuomiot, jotta kannattaa jouruttaa käräjöintiä tällalailla.


      • 16+12
        erä tutkija kirjoitti:

        Kyllä tuossa vähän ylempänä kommentoin, miksi Hannu ei ehtinyt vastailla kysymyksiin. Niitä oli tuhatmäärin ja niihin olisi kulunut vain kallista aikaa.

        Toimet klubia vastaan alkoi hakkeroinnilla ja (KRP:n masinoimalla) sisäisellä kaappauksella, jotka halvaannuttivat toimintaa ja vaikeuttivat maksujen suorittamista.
        Nämäkään eivät lopettaneet maksatusta , vaan hidastivat.
        Vasta rahaliikenteen katkaisu teki lopun.

        Odotan edelleen vastauksia kirjoituksen loppupuolen kysymyksiini.

        "Toimet klubia vastaan alkoi hakkeroinnilla ja (KRP:n masinoimalla) sisäisellä kaappauksella, jotka halvaannuttivat toimintaa ja vaikeuttivat maksujen suorittamista. Nämäkään eivät lopettaneet maksatusta , vaan hidastivat."

        Totta. Esitutkinnan mukaan Hannu on siirtänyt viimeisten klubin päivien aikana tilileilleen useita kymmeniä tuhansia euroja. Joten olet oikeassa, ettei maksatus loppunut. Mikä mahtoi olla suurin sallittu kertasiirto moneybookersilla?

        "Kyllä tuossa vähän ylempänä kommentoin, miksi Hannu ei ehtinyt vastailla kysymyksiin. Niitä oli tuhatmäärin ja niihin olisi kulunut vain kallista aikaa."

        Eli Hannu ei ehtinyt vastata Moneybookerin yhteydenottoihin, koska hänellä oli kiire. Samaan aikaan hänellä oli aikaa käyttää tuntikaupalla siihen, että ajoi Keski-Eurooppaan. Moneybookersin viestiin vastaaminen olisi myös vienyt varmaan saman verran aikaa kuin sieltä rahan siirtäminen omalle tilille.

        Moneybookersin viestejä tuli ainakin kaksi. Hannu jätti nämä noteeraamatta, vaikka niissä puhuttiin rahaliikenteen sulkemisesta. Ja sinä laitat tämän kiireen piikkiin. Olet ilmeisesti lopullisesti ummistanut silmäsi.


      • 10+12
        erä tutkija kirjoitti:

        Kyllä tuossa vähän ylempänä kommentoin, miksi Hannu ei ehtinyt vastailla kysymyksiin. Niitä oli tuhatmäärin ja niihin olisi kulunut vain kallista aikaa.

        Toimet klubia vastaan alkoi hakkeroinnilla ja (KRP:n masinoimalla) sisäisellä kaappauksella, jotka halvaannuttivat toimintaa ja vaikeuttivat maksujen suorittamista.
        Nämäkään eivät lopettaneet maksatusta , vaan hidastivat.
        Vasta rahaliikenteen katkaisu teki lopun.

        Odotan edelleen vastauksia kirjoituksen loppupuolen kysymyksiini.

        Miksi et vastaa siihen, että miten tietokannat tuhotaan jos palvelin on kaatuneena?


      • erä tutkija kirjoitti:

        Kyllä tuossa vähän ylempänä kommentoin, miksi Hannu ei ehtinyt vastailla kysymyksiin. Niitä oli tuhatmäärin ja niihin olisi kulunut vain kallista aikaa.

        Toimet klubia vastaan alkoi hakkeroinnilla ja (KRP:n masinoimalla) sisäisellä kaappauksella, jotka halvaannuttivat toimintaa ja vaikeuttivat maksujen suorittamista.
        Nämäkään eivät lopettaneet maksatusta , vaan hidastivat.
        Vasta rahaliikenteen katkaisu teki lopun.

        Odotan edelleen vastauksia kirjoituksen loppupuolen kysymyksiini.

        "Toimet klubia vastaan alkoi hakkeroinnilla"
        Jos kyseesä olisi ollut oikea raha niin kukaan hullukaan ei olisi sivuja näin helposti hakkeroitavaksi tehnyt vaan varjellut rahoja tosissaan.
        Ei hakkerointi mikään uusi odottamaton tapahtuima ole.


      • oliko vielä muuta?
        10+12 kirjoitti:

        Miksi et vastaa siihen, että miten tietokannat tuhotaan jos palvelin on kaatuneena?

        "Miksi et vastaa siihen, että miten tietokannat tuhotaan jos palvelin on kaatuneena?"

        Tietokantoja harvemmin pystyy tuhoamaan FTP-yhteyden kautta (tämäkin tosin mahdollista konfiguroida palvelimen asetuksiin, mutta kyseessä tällöin erittäin harvinainen poikkeustapaus). Käytännössä webhotelli-asiakkaat eivät pysty FTP:n kautta tuhoamaan tietokantoja.

        Tietokannan kuitenkin pystyy tuhoamaan, vaikka näkyvä sivusto on "alhaalla". Tämä onnistuu esimerkiksi erillisen hallintapaneelin (esim. cPanel) kautta tai erillisellä tietokannan hallintatyökalulla. Riippuu palvelun tarjoajasta.

        Samoin FTP-yhteys voi toimia vaikka näkyvä sivusto on "alhaalla" ja erilliset tiedostot voi tuhota.


        Loppukaneettina, on mahdollista että Hannu on voinut tuhota tietokannat ja tiedostot, vaikka sivusto on vedetty alas palveluntarjoajan toimesta.


    • eräs tutkija

      On aivan toisarvoista miten Hannu poisti tiedostot, kunhan sen teki, etteivät joudu
      vääriin käsiin.
      Hän ei kuitenkaan hävittänyt tietoja, vaan ne olivat muistitikulla, jonka KRP takavarikoi.

      Pitäisi keskittyä siihen, miksi klubia estettiin suorittamasta tuottoja jäsenille vaatimalla rahaliikenne suljettavaksi.

      Miksi sen jälkeen ei tutkita syitä tähän päätökseen ja kuka sen päätöksen takana todellisuudessa on?

      Miksi MoneyBookers suojelee rahaliikenteen sulkemista vaatinutta tahoa?

      Jos jollakin yksittäisellä jäsenellä on väärinkäytöksiä, vain hänen tilinsä tutkitaan.
      Näinhän normaalisti tehdään, jotta toiminta voisi jatkua häiriintymättä.

      • tieto lisää tuskaa

        Tiesitkö että rotat lisääntyvät niin nopeasti, että 18 kuukaudessa kahdella rotalla voi olla yli miljoona jälkeläistä (edellyttäen että ne ovat vastakkaista sukupuolta).

        Ja edelleen sähkötuolin keksijä oli hammaslääkäri.

        Nämä ovat vakavia uhkia.


      • kellä on muistitikku

        Oikeus kuulee Kailajärveä WinCapita-käräjillä

        Maanantai 21.3.2011 klo 04.02

        Sijoitusklubi WinCapitaa koskevassa oikeudenkäynnissä kuullaan tänään klubin perustajaa Hannu Kailajärveä.

        Syyttäjä vaatii väitetyn pyramidihuijauksen huippuna pidetylle Kailajärvelle viiden vuoden vankeutta törkeästä petoksesta ja rahankeräysrikoksesta. Kailajärvi on kiistänyt syytteet.

        Oikeudenkäynti jatkuu kesään asti. Aiemmin on arvioitu, että oikeuteen kutsutaan toistasataa ihmistä kertomaan kokemuksiaan klubin toiminnasta.

        STT


      • 15+5

        "On aivan toisarvoista miten Hannu poisti tiedostot, kunhan sen teki, etteivät joudu
        vääriin käsiin."

        Ei ole kovin toisarvoista, jos tiedot väitetään tulleen poistetuksi tavalla, joka ei ole teknisesti mahdollista. Kutsuisin tätä valehteluksi.

        "Miksi sen jälkeen ei tutkita syitä tähän päätökseen ja kuka sen päätöksen takana todellisuudessa on? Miksi MoneyBookers suojelee rahaliikenteen sulkemista vaatinutta tahoa? Jos jollakin yksittäisellä jäsenellä on väärinkäytöksiä, vain hänen tilinsä tutkitaan. Näinhän normaalisti tehdään, jotta toiminta voisi jatkua häiriintymättä. "

        Useat jäsenet ottivat yhteyttä Moneybookersiin. Moneybookers toimi odotetusti ja otti yhteyttä Hannuun. Toimiko Hannu mielestäsi odotetusti, kun ei vastannut Moneybookersin viesteihin? Näinhän toiminnan pyörittäjä normaalisti tekisi, jotta toiminta voisi jatkua häiriintymättä.


    • Hiki, hiki

      Hiki, hiki tuli!

    • eräs tutkija

      Ei vain tullut kysymyksiini vieläkään vastauksia.

      Useat jäsenet kysyivät todistetusti MB:ltä rahaliikenteen katkaisun syistä.
      MB vastasi: "Kysykää Oulun KRP:ltä."
      Mistä edes tiesivät Oulussa ollevan KRP:n??

      Itse vastasin ja vastaan noihin jo kolmannen kerran.
      Siis toimiko siis Hannu oikein? Olosuhteisiin nähden kyllä.

      Hän ei alkanut vastailemaan erillaisiin kysymyksiin kysymyksiin stressaavassa ja kiireellisessä tilanteessa, jossa sadat jäsenet pyytävät tuloutuksia. Jos olisi alkanut vastailemaan, kymmenittäin jäseniä olisi jäänyt ilman pyytämiään tuloutuksia.
      Mielestäni vastaukset joidenkin kysymyksiin ei toisi kenellekkään tuloja. Kaikki aika kannatti käyttää vastailemisen sijasta tuloutuspyyntöjen hoitamiseen.

      Kyllähän asioiden hoitaminen on tärkeämpää kuin selvitellä joillekkin ongelmia. Kun kyse on resulssien vähyydestä, aikaa ei kannata tuhlata
      vastailuun. Jokaisen kysymykset eivät ole tärkeitä, joten kenelle vastata ja
      kuinka monelle pitäisi vastata. Tämänkin arvioimiseenkin menisi kallista aikaa.

      Minä en enää en vastaa mihinkään, ellei kysymyksiini tule myös vastauksia tai että niihin edes yritetään vastata.

      • ammattitutkija

        "Hän ei alkanut vastailemaan erillaisiin kysymyksiin kysymyksiin stressaavassa ja kiireellisessä tilanteessa, jossa sadat jäsenet pyytävät tuloutuksia. Jos olisi alkanut vastailemaan, kymmenittäin jäseniä olisi jäänyt ilman pyytämiään tuloutuksia.
        Mielestäni vastaukset joidenkin kysymyksiin ei toisi kenellekkään tuloja. Kaikki aika kannatti käyttää vastailemisen sijasta tuloutuspyyntöjen hoitamiseen."

        Eikö pikemminkin olisi kannattanut käyttää viisi minuuttia siihen tärkeimpään sähköpostiin vastaamiseen - jos kaikki kerran oli todellisuudessa OK, niin SE olisi tuonut aikaa hoidella tuloutuspyyntöjä vaikka maailman tappiin:-)

        Logiikkapiirisi on pahemman kerran lomalla...


    • eräs tutkija

      Mikä sähköpostivastaaminen muka oli tärkein? MoneyBookersillekko; tuskin.

      Mistä olisi voimut tietää, mitä oli tulossa ja että MB SYYLLISTYY rahaliikenteen katkaisemiseen.
      Jälkikäteenkään en näe mitään järkeä lähettää näin vastuuttomasti toimivalle
      taholle minkäänlaista postia.
      MB:n olisi syytä kertoa nopeasti ja virallisesti taho, joka on vaatimut rahaliikenteen katkaisun. Viivyttely pahentaa heidän asemaansa.
      MB:n toimia on tutkinut jo pidempään Britannian pankkeja tutkiva poliisiyksikkö.

      Mitä muka olisi "pyhittänyt" lähettää MB:lle vastaus, että syy viivytyksiin on kiire.

      Vai vielä ammattitutkija.

    • finninen muro

      toveri shahov nättää olen poliisi,joka jauhaa paskaa täällä suolessa 24h vuorokaudessa.
      tuleeks hyvät lisä tienistit hahaaa.

      • hah hah

        ---tuleeks hyvät lisä tienistit hahaaa.---

        no, tuleekos sinulle ? paukkuuko pipsit niin perkeleesti, vai paukkuuko ovi kun ulosottomies tulee kylään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4358
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      144
      3120
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2428
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2343
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      1985
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1584
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      150
      1411
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe